Oblíbené sporty na Islandu

Kolektivní sporty - Zimní sporty - Šachy - Tradiční a vikinské sporty

Kolektivní sporty

Doslova národním sportem je házená – největším úspěchem byl zisk stříbrných olympijských medailí na hrách v roce 2008 v Pekingu. Popularita hry a hráčů je srovnatelná s hokejem nebo fotbalem u nás. Z dalších kolektivních sportů je oblíbený fotbal, ale i hokej nebo basketbal.

Leťte na Island v dobré partě

Zimní sporty

V zimě je tu populární lyžování – ať už sjezdové nebo klasika. Je tu hned několik oblastí, kde můžete zkusit místní kvalitu sněhu. Mezi nejoblíbenější patří střediska v blízkosti větších aglomerací jako je Bláfjöll nedaleko Reykjavíku nebo Hlíðarfjall v Akureyri. V každém středisku funguje i půjčovna, takže není problém se kompletně vybavit až na místě. Problémem nebývá ani tak nedostatek sněhu, jako síla místního větru. Střediska jsou právě z důvodu nepřízně počasí poměrně často uzavřena.

Na příslušných webových stránkách tedy doporučuji sledovat aktuální stav. Vzhledem k tomu, že den je v zimě opravdu krátký, je velká část sjezdovek uměle osvětlena. Islanďané s oblibou jezdí lyžovat do zahraničí, do Itálie, Francie nebo Rakouska, ale i do USA.

Šachy

O Islandu se také traduje, že se jedná o zemi, kde jsou velmi oblíbené šachy. V roce 1972 se tu uskutečnil legendární zápas o titul mistra světa mezi americkým šachistou Bobby Fischerem a sovětským obhájcem titulu Borisem Spasským. Fischer tenkrát vyhrál a vzhledem k tomu, že zrovna probíhala studená válka, mělo toto vítězství velmi silný politický a ideologický podtext.

Nakonec Bobby Fischer našel na Islandu své poslední útočiště, než v roce 2008 zemřel na selhání jater. V USA mu totiž od roku 1992 hrozilo uvěznění z důvodu, že porušil embargo OSN uvalené na tehdejší Jugoslávii z důvodu občanské války a sehrál tam tehdy další zápas se Spasským. Opět vyhrál, nicméně byl to jeho poslední oficiální šachový souboj.

Tradiční a vikinské sporty

Tradičním islandským sportem je glíma. Je to druh zápasu, kdy soupeři stojí velmi těsně u sebe, vzájemně se drží za speciální řemínkový „sedák“ a pohupují se ve zvláštním rytmu. Cílem je dostat svého protivníka na lopatky. V rámci různých vikinských festivalů jsou oblíbené silové disciplíny, jako je přetahování se o lano nebo zdvihání velkých balvanů.

Autorkou textu je Blanka Pöschlová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vydejte se na velký okruh Islandem

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.