Oblíbené sporty na Islandu

Kolektivní sporty - Zimní sporty - Šachy - Tradiční a vikinské sporty

Kolektivní sporty

Doslova národním sportem je házená – největším úspěchem byl zisk stříbrných olympijských medailí na hrách v roce 2008 v Pekingu. Popularita hry a hráčů je srovnatelná s hokejem nebo fotbalem u nás. Z dalších kolektivních sportů je oblíbený fotbal, ale i hokej nebo basketbal.

Leťte na Island v dobré partě

Zimní sporty

V zimě je tu populární lyžování – ať už sjezdové nebo klasika. Je tu hned několik oblastí, kde můžete zkusit místní kvalitu sněhu. Mezi nejoblíbenější patří střediska v blízkosti větších aglomerací jako je Bláfjöll nedaleko Reykjavíku nebo Hlíðarfjall v Akureyri. V každém středisku funguje i půjčovna, takže není problém se kompletně vybavit až na místě. Problémem nebývá ani tak nedostatek sněhu, jako síla místního větru. Střediska jsou právě z důvodu nepřízně počasí poměrně často uzavřena.

Na příslušných webových stránkách tedy doporučuji sledovat aktuální stav. Vzhledem k tomu, že den je v zimě opravdu krátký, je velká část sjezdovek uměle osvětlena. Islanďané s oblibou jezdí lyžovat do zahraničí, do Itálie, Francie nebo Rakouska, ale i do USA.

Šachy

O Islandu se také traduje, že se jedná o zemi, kde jsou velmi oblíbené šachy. V roce 1972 se tu uskutečnil legendární zápas o titul mistra světa mezi americkým šachistou Bobby Fischerem a sovětským obhájcem titulu Borisem Spasským. Fischer tenkrát vyhrál a vzhledem k tomu, že zrovna probíhala studená válka, mělo toto vítězství velmi silný politický a ideologický podtext.

Nakonec Bobby Fischer našel na Islandu své poslední útočiště, než v roce 2008 zemřel na selhání jater. V USA mu totiž od roku 1992 hrozilo uvěznění z důvodu, že porušil embargo OSN uvalené na tehdejší Jugoslávii z důvodu občanské války a sehrál tam tehdy další zápas se Spasským. Opět vyhrál, nicméně byl to jeho poslední oficiální šachový souboj.

Tradiční a vikinské sporty

Tradičním islandským sportem je glíma. Je to druh zápasu, kdy soupeři stojí velmi těsně u sebe, vzájemně se drží za speciální řemínkový „sedák“ a pohupují se ve zvláštním rytmu. Cílem je dostat svého protivníka na lopatky. V rámci různých vikinských festivalů jsou oblíbené silové disciplíny, jako je přetahování se o lano nebo zdvihání velkých balvanů.

Autorkou textu je Blanka Pöschlová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.