Island - suvenýry a nákupy

Co si přivést z Islandu

Nebojte se, nebude to rýma ;-). Tradičním suvenýrem z Islandu je jakýkoli pletený výrobek z ovčí vlny, případně jiný rukodělný výrobek. Islanďané pletou hodně, často a rádi. Není výjimkou, že pletou muži a že se plete při jakékoli příležitosti, a to nejen doma. Pletení si můžete vzít např. do autobusu nebo do kavárny na pokec s kamarády. Osobně jsem viděla paní, kterak pletla i potmě v kině při sledování filmu. Časté jsou jakési podvečerní pletací táčky či kluby.

Co se typu výrobků týče, hodí se přivést cokoliv od ponožek, rukavic, čepic, šál a šátků po oblíbené svetry (lopapeysa) se vzorem až po šaty. Tradičním prvkem je zdobit geometrickým vzorem kolem dokola horní část svetru. Řekněme od krku po lokty. Vzory se liší, ale pro nováčka v problematice vypadají na první pohled dost stejně. Oblíbená je i vlněná plsť a různé oděvní doplňky.

Leťte na Island v dobré partě

Dalším běžným suvenýrem je přírodní kosmetika – zejména řada navázaná na termální lázně Blue Lagoon. Dále si můžete přivézt sportovní outdoorové vybavení a oblečení. Na Islandu existuje hned několik místních firem. Za největší jmenujme 66North nebo Cintamani. Opět nepatří k nejlevnějším, ale díky tax free a tomu, že je opravdu kvalitní a vydrží, se i dražší nákup vyplatí.

Mezi oblíbené suvenýry patří samozřejmě tradiční islandské pochoutky, jako jsou sušené ryby, žralok hákarl, skyr, lékořice na všechny způsoby nebo kořalka brennivín. A pak co jiného než kamení a láva nebo případně popel z právě vybuchlé sopky...

Tax free

Tax free funguje podobně jako jinde. Pokud nemáte trvalý pobyt na Islandu, můžete zažádat o vrácení daně z přidané hodnoty, a to vždy, když nakoupíte za více než 4 000 ISK. Nezapomeňte ovšem požádat o účtenku se zmínkou, že budete požadovat vrácení daně při odjezdu. Na Islandu operují dvě společnosti Global refung tax free a Iceland refund. Obchody, které tuto službu nabízejí, jsou označeny logy těchto společností.

Pokud by částka, která vám bude vrácena na jeden konkrétní kus zboží, měla přesáhnout 5 000 ISK, je nutné před odletem získat potvrzení o vývozu zboží v odbavovací hale letiště Keflavík nebo před naloděním na trajekt. Zboží je nutné ukázat na celnici. Potvrzení není třeba na islandské vlněné zboží, nebo pokud vrácená částka nepřesáhne 5 000 ISK na jeden kus zboží.

Daň na zboží je od 25,5 % a 7 % na knihy a hudební nosiče, vrácená částka bude nižší o správní poplatek, takže reálně vrácená částka odpovídá 20,32 % respektive 6,54 % prodejní ceny. Jak již bylo řečeno, minimální částka, na kterou lze žádat o vrácení, je včetně daně 4 000 ISK. Maximální doba, kdy je nutno zažádat o vrácení daně, je 3 měsíce plus měsíc na vrácení peněz. Způsob výplaty daně zpět je buď v hotovosti (v eurech, dolarech nebo ISK) nebo může být částka poukázána přímo na kreditní kartu. Kreditní karta je vždy nutná k identifikaci. Daň zpátky můžete získat ještě v Reykjavíku a peníze použít na další nákupy...

Místa, kde vám daň zpět vyplatí:

  • letiště Keflavík – přepážka Landsbankinn
  • letiště Reykjavík – duty free shop
  • přístav Reykjavík – centrum pro plavby
  • Seydisfjördur přístav – Smyril line
  • Worldwide Global Refund kanceláře
  • Forex money exchange kancelář na ulici Bankastraeti v rámci icelandic travel market
  • The centre – turistické informace na ulici Adalstraeti
  • Kringlan - nákupní středisko v Reykjavíku
  • Smáralind - nákupní středisko v Kópavoguru

Euro Refund - stránky zabývající se vrácením daně.

Autorkou textu je Blanka Pöschlová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vydejte se na velký okruh Islandem

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.