Ubytování na Kubě

Hotely - Casas particulares

Na Kubě můžete zvolit jen mezi dvěma způsoby ubytování – hotelem (většinou all inclusive) nebo ubytováním v soukromí – tzv. casas particulares. Kempování není dovoleno, na postavení stanu na pláži nebo ve volné přírodě proto raději zapomeňte. Policie je na Kubě všudypřítomná a v lepším případě na vás bude čekat pokuta.

Leťte na Kubu v dobré partě

Hotely

U hotelů na Kubě je potřeba brát v potaz jednu důležitou věc – stavby jsou staršího data a tomu většinou odpovídá i úroveň vybavení (pokud tedy nepojedete do některého z nejnovějších pětihvězdičkových resortů). Počítejte s tím, že ani počet hvězdiček občas nesedí se světovým standardem a raději vždy 1 až 1,5 odečtěte, je lepší očekávat méně a pak být příjemně překvapen, než naopak. ;)

I přesto, že jsou některé z hotelů desítky let staré, je v nich vždy čisto. Práce uklízečky v hotelu je velice prestižní – hlavně kvůli možnosti získat od turistů spropitné, takže ji uklízečky odvádějí velice kvalitně.

Samozřejmě se můžete setkat s plísní, to je ale vzhledem k místní vysoké vlhkosti běžný jev – doporučujeme časté větrání a používání klimatizace. Není problém vyměnit pokoj, pokud by se vám to zdálo neúnosné.

Jídlo (tedy hlavně výběr) se liší hotel od hotelu. Dražší hotely mají samozřejmě lepší možnosti k nákupu nejrůznějších surovin, v těch levnějších se setkáte s výběrem menším, ale vždy se bez problémů najíte. V letních měsících, převážně o víkendech, bývají hotely nacpané Kubánci – je proto vhodné si na jídlo dojít hned po otevření restaurace.

Co se týče služeb, zde je to o lidech, ostatně jako všude. :) Doporučujeme si přečíst část o spropitném, abyste alespoň lehce nakoukli do uvažování Kubánců – budou vás potom „na rukou nosit“.

Casas particulares (ubytování v soukromí)

Druhou možností, jak se na Kubě ubytovat, jsou tzv. casas particulares. Obzvlášť pokud plánujete Kubu procestovat a ne strávit celou dovolenou válením na pláži. Toto ubytování poznáte podle specifické modré značky (pozor, ubytování s červenou značkou je pouze pro Kubánce).

Většinou není potřeba nic dopředu zařizovat (kromě prvních tří nocí na ostrově, kdy je potřeba do tiskopisu v letadle vyplnit adresu, kde budete bydlet). Pokud budete cestovat autobusem, na nádraží u výstupu z autobusu už bude čekat horda Kubánců, kteří se o vás budou chtít postarat. V případě cestování taxíkem vám něco pomůže najít řidič. Není problém se na ubytování prvně podívat, domluvit si cenu a až potom přijmout nebo jít o dům dál.

Casas particulares bývají čisté, je k dispozici teplá voda, klimatizace, většinou i televizelednička. Pokoje bývají dvou- až čtyřlůžkové. Majitelé mívají občas problém ubytovat skupinky mužů ze strachu, že si tam přivedou slečny z ulice. ;)

Většinou zde nabízí i stravu – za příplatek vám připraví snídani nebo večeři. Domácí strava většinou bývá chutnější než v restauracích. K snídani (většinou za 5 USD) nechybí vaječná omeleta (tortilla), pečivo, ovoce, káva, mléko a čerstvý džus ze sezónního ovoce. Na večeři (8–15 USD) zase většinou nabízí rýži a fazole nebo congrí, kuřecí nebo vepřové maso a nesmí chybět zeleninový salát. Občas hostitelé seženou i rybu nebo humra (langusta), tam se pak ale ceny pohybují jinde.

Stejně jako u dopravy doporučujeme si předem domluvit cenu a až pak objednávat.

Autorkou textu je Michaela Salcedo Torres, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Kubu v dobré partě