Památky a zajímavosti Madagaskaru

Rovy - Řezbářství - Hrobky - Rezervace a národní parky - Moře a potápění - A dál...?

Madagaskar je jednou z přírodovědně nejbohatších zemí světa. Většina návštěvníků proto přijíždí za přírodou a navštěvuje především národní parky a rezervace. V nich se kochá zejména lemury, chameleony, stromovými kapradinami, gekony, krasovými jevy, fosami, palmami, pískovcovými kaňony, orchidejemi, stromovými žábami a mnoha dalšími přírodními pamětihodnostmi. Ale stojí za to pošilhat i po pozoruhodnostech kulturních.

Rovy

Rovy nejsou archaické pojmenování hrobů, ale množné číslo od původně malgašského slova rova (čti „ruva“). To je pahorek nebo přímo kopec v centrálním Madagaskaru, na němž se nachází význačný palác, význačná pevnost, význačné pohřebiště nebo tohle všechno dohromady a ještě něco navrch. Nejznámější je rova v hlavním městě, na níž je královský palác, hrobky merinských králů a královen, kostel atd. Velmi význačnou rovou je i Ambohimanga na předměstí Antananariva. Jako svou základnu si ji vyvolil nejvýznamnější panovník Madagaskaru Andrianampoinimerina a zbudoval na ni pevnost. Později se stala „víkendovým“ sídlem Ranavalony, jedné z merinských královen.

Leťte na Madagaskar v dobré partě

Řezbářství

Z řemeslných umění vyniká na Madagaskaru řezbářství. Nejvyšší proslulosti v tomto směru dosáhli Zafimanirové, jejichž hornatý kraj se rozprostírá v centrální vrchovině jihovýchodně od Ambositry. Svého umění tradičně využívají hlavně k výzdobě svých dřevěných obydlí. Zafimanirské dveře nebo okenice jsou proslulé.

Hrobky

Tak konečně se dostáváme k těm rovům (nyní čti opravdu „rovům“). Celkem úzce souvisejí s řezbářskou tradicí, alespoň v některých oblastech. Výstavné hrobky nebo hroby si budují lidé v centru ostrova, na západě a na jihu, čili v místech, kde není tolik vlhko. Obyvatelé tropických deštných lesů dávají přednost jinému způsobu pohřbívání.

I za hranicemi země jsou proslulé hrobky mahafalské, zejména ty, které jsou ozdobeny sloupy aloalo. To jsou vyřezávané stély s ornamentální karyatidou nesoucí na vrcholu drobný výjev ze života nebožtíka, jeho rodiny či širšího okolí. Mohou to být postavičky zebu, ptáků, pohřebního průvodu, lovců s oštěpy, vojáků, autobusů, letadel či třeba úředníků.

Mahafalové ale třeba i Sakalavové nebo Antanosyové někdy své domečky určené k posmrtnému přebývání také pěkně omalovávají. Na stěnách opět převažují výjevy z běžného života – praní prádla, pasení zebu či koz, pěkné krajinářské scenérie ap. V novějších dobách je občas nahrazují třeba motorky, lodě nebo populární filmové hvězdy. Poznámka pro ty, kteří zavítají na ostrůvek Sv. Marie (Nosy Boraha): Tamní pirátský hřbitov docela stojí za vidění.

Rezervace a národní parky

Hlavní atrakce Madagaskaru jsou chráněná území, resp. příroda v nich. Je docela těžké si vybrat konkrétní místo – všude je mnoho zajímavého.

Chcete-li vidět lemury, je skoro jedno, kam zamíříte. V každém parku či rezervaci žije několik druhů. V Analamazaotře u Andasibe je hlavní atrakcí největší lemur – indri. Proslulí lemuři kata (ti s pruhovaným ocáskem; pro úplně nezasvěcené: král Jelimán) žijí na jihu. Dobrá volba je tedy například národní park Isalo nebo rezervace Beza Mahafaly či Tsimanampetsotsa. Tančící sifaky nejsnáze spatříte v Berenty na jihozápadě, proslulého vzácného bílého sifaku zase v Marojejy na severu. Nedávno objevený zlatý bambusový lemur žije v národním parku Ranomafana a dnes je tam již celkem pravidelně k vidění.

S jinými živočichy a s rostlinami je to obdobné. Na každém místě toho uvidíte spoustu a všude něco jiného. Sukulenty a další suchomilné rostliny jsou doménou jihu. Poměrně málo rozšířené horské lesy rostou spíš na severu a v severní části centrální pahorkatiny. Nejkrásnější baobaby ční z rýžovišť nedaleko Morondavy – v proslulé aleji baobabů. Vzácnější druhy ale najdete spíš na severu, nedaleko města Diego Suarez.

Máte-li vyšší nároky na krásu krajiny, rozhodně lze doporučit tsingy – vápencové škrapové skalní útvary. Nádherné jsou v Bemaraze nebo Ankaraně ale také v málo navštěvované rezervaci Namoroka nebo ve zcela zapomenutém kraji Kelifely. Kouzelné je i pískovcové skalní město v národním parku Isalo. Ve spleti jeho kaňonů lze chodit i mnoho dní. K pěším túrám je jako stvořené druhé nejvyšší pohoří Madagaskaru – Andringitra. Hned vedlejší masiv Tsaranoro trochu víc na jih je doménou horolezců.

Moře a potápění

Jelikož je Madagaskar ostrov, nabízí opravdu dlouhé pobřeží s mnoha krásnými plážemi, zajímavými souostrovími a korálovými útesy. Nejkrásnější koupání je na jih a na sever od Toliary, které se pyšní bělostnými plážemi s jemným pískem (jsou místa, kde je ještě krásněji, ale vzhledem k jejich nedostupnosti je snad ani nelze doporučovat). Ve stejných místech si přijdou na své i potápěči. Jejich neoficiálním centrem je vesnička Anakao, kde si lze půjčit i vybavení a zajistit potápění se zkušenými instruktory.

Doběla „vyšisované“ pláže jsou i u Morondavy, na Nosy Be a na dalších ostrůvcích okolo. Totéž platí i o nejbližším okolí Diego Suarezu. Na východě – kupříkladu na poloostrově Masoala, na Nosy Mangabe, Nosy Boraha nebo dál na jih až k Toamasině – jsou pláže spíše hrubozrnnější, se žlutým pískem, ale mají cosi do sebe. Hned při pobřeží tu moře padá do velkých hloubek, a tak je tu v určité části roku možno pozorovat i velryby.

A dál…?

Věcí, které na Madagaskaru stojí za pozornost, je neskutečné množství. O mnoha z nich se málo ví. Třeba sjíždění řeky Tsiribihiny v pirogách už je dnes téměř masová záležitost, ale kdo zkusil putovat po nějaké jiné madagaskarské řece? A co takhle plavba s místními rybáři po malých ostrůvcích někde při pobřeží? Kolik lidí slyšelo třeba o kraji sedmi jezer na řece Onilahy? První krůčky podnikají turisté do čarokrásného pohoří Makay, ale kolik cestovatelů navštívilo rezervaci Kalambatritru, krasové závrty na jihozápadě, jeskyně v Namoroce, …? A co obtížný výstup na nejvyšší horu Madagaskaru? Nebo mokřady západně od Bemarahy?

A tak by to mohlo jít přes několik dalších stran. Dobrodruzi, máte tu připravený ráj. Stačí vyrazit!

Autorem textu je Pavel Hošek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Madagaskar v dobré partě