Lidé v Rumunsku

Obyvatelstvo Rumunska je etnicky velmi pestré. Většinu obyvatelstva tvoří Rumuni, avšak není tomu tak ve všech částech země. Například v okresech Harghita či Targu Mureš jsou oblasti s převažující maďarsky mluvící sikulskou populací. Proto se nedivte, že když pozdravíte rumunsky, odpovězeno vám bude v maďarštině. I v zbytku Sedmihradska a také v Banátu můžete narazit na Maďary.

Jeďte do rumunské Transylvánie v dobré partě

Němci, kdysi početná a významná menšina, se dnes vyskytují v Sedmihradsku jen v malém počtu. Tento fakt je následkem jejich odchodu v době Ceaușescovy diktatury. Avšak stopy po nich jsou velmi znatelné. Četné saské a švábské vesnice jsou zcela odlišné od těch, které uvidíte ve Valašsku, Moldavsku či na severu Sedmihradska v Maramureši, stejně tak i architektura měst, která Němci založili, se značně odlišuje.

Další viditelnou menšinou jsou Turci a Tataři žijící v Dobrudži. Dobrudža byla součástí Osmanské říše až do roku 1878, a i přes to, že drtivá většina muslimských obyvatel oblast opustila, žije dnes v Rumunsku kolem 50 000 Turků a Tatarů. Města jako Babadag či Medgidia mají orientální ráz a jejich dominantou jsou mešity.

Jak vnímat Rumunsko a Rumuny

Rumunsko je zemí s velmi přátelským obyvatelstvem. Ale i ti nejpřátelštější lidé dokáží být celkem nepříjemní, když k nim přistupujeme s averzí a nepřátelsky. V Čechách je, zvláště u starší generace, již dlouhou dobu zažitá představa o Rumunsku jako o špinavé a nebezpečné zemi s obyvateli, kteří žijí snad ještě ve středověku a snaží se vás okrást za každou cenu. Tento stereotyp je zčásti způsobený tím, že většina lidí starších 30 let navštívila Rumunsko v době totality, kdy země procházela nejen krizí společenskou, ale i potravinovou.

Chudoba byla takřka na každém místě. Není tedy divu, že v té době byla země plná žebráků nebo lidí, kteří od vás chtěli koupit něco, co se jim nedostávalo. Návštěvníci si tuto představu uchovali a zčásti ještě okořenili o různé příběhy typu "stalo se to známému známého", které dodnes v našich krajích kolují. K tomu všemu přispívá i nepřátelský postoj Čechů vůči Romům, kteří v Rumunsku žijí v poměrně hojném počtu. Jaká je však realita?

Rumuni jsou velmi otevření a vstřícní lidé. Neváhejte a pokud vám někdo nabídne zúčastnit se např. grilování s jeho rodinou, využijte toho! Pokud něco potřebujete, hledáte, nebojte se zeptat. Je pochopitelné, že někdy může být temperament Rumunů i na obtíž, s tím souvisí i fakt, že obyvatelům Rumunska většinou nepůsobí obtíže vyhodit odpadek do přírody či absolutně nerespektovat pravidla silničního provozu. Doporučuji však nad tímto zachovat klidnou hlavu, snažit se spíš rumunskou mentalitu pochopit a pracovat na navázání přátelství s místními!

Autorem textu je Bohumír Krampera, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.