Doprava do Gruzie

S cestovkou - Letecky - Po zemi - Po moři - Vlakem

S cestovkou

Nejjednodušší a nejpohodlnější možností je jet s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá letecký poznávací zájezd do Gruzie a Arménie s turistikou v podhůří Kavkazu, kdy během dvou týdnů navštívíte to nejlepší z obou zemí.

Do Gruzie letecky

Letecky se do Gruzie dostanete na tři mezinárodní letiště a to v Tbilisi, Kutaisi nebo Batumi. V současnosti bohužel neexistuje přímý letecký spoj z Prahy ani do jedné z těchto destinací. Nicméně cenově výhodné letenky s jedním přestupem na trase Praha-Tbilisi nabízí například ukrajinský dopravce UIA (Ukraine International Airlines) nebo turecký dopravce Turkish Airlines. Cena zpáteční letenky začíná na cca 7 000 Kč. O něco dražší letenky, ovšem s kratším časem přestupu, nabízí třeba polský dopravce LOT. Za podobné ceny se můžete dostat i do Kutaisi, kam opět z Prahy létá UIA. Nebo můžete letět přímým spojem ze sousedního Polska, konkrétně na trase Katovice-Kutaisi s leteckou společností Wizzair. V případě letu Praha-Batumi pak počítejte s ještě o něco vyšší cenou, jelikož se jedná o přímořskou destinaci.

Leťte do Gruzie a Arménie v dobré partě

Po zemi

Jednou z možných tras do Gruzie je cesta autobusem přes Balkán a Turecko, na část cesty lze pohodlně využít vlak, například přímý spoj Praha–Bělehrad, popřípadě využít levných letenek do Bulharska. Nejvíce autobusů do Gruzie je vypravováno z tureckého města Trabzonu, ale denně jezdí i přímé spoje z Istanbulu. Lze doporučit například dopravní společnost Ulusoy.

Pokud směřujete do Batumi, vyplatí se vystoupit na tureckých hranicích v Sarpi, překonat je po vlastní ose a za hranicí využít místní dopravy. Od hranic jezdí do Batumi spousta minibusů a může se jednat o značnou časovou úsporu, kterou by jinak zabralo odbavení celého autobusu.

Po moři

Jednou z možných cest mezi Českou republikou a Gruzií je i přeprava po zemi a poté trajektem. Do gruzínských přístavů Batumi a Poti odjíždějí trajekty z ukrajinského Čornomorsku (nedaleko Oděsy) a z bulharské Varny. Cesta z Černomorsku trvá zhruba 48 hodin a trajekt jezdí dle sezóny jednou až dvakrát týdně. Plavba z Varny do Batumi trvá dokonce až 60 hodin a trajekt pluje jednou týdně. Lístek na trajekt je nutné zakoupit v předstihu, ale není dobré se 100% spoléhat na zveřejněný jízdní řád.

Vlakem do sousedních států

Gruzie má zahraniční vlakové spojení s Ázerbájdžánem a Arménií, převážně v podobě nočních lehátkových spojů, nicméně na obou trasách lze stejně úspěšně využít autobusy a minibusy bez nutnosti předchozí rezervace. Důležitou vlakovou spojnicí Gruzie s Tureckem a světem na západ od něj se má stát rekonstruovaná železniční trať Kars–Akhalkalaki–Tbilisi–Baku.

Autorkou textu je Kamila Sirotná, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.