Gruzie - praktické informace

Podmínky vstupu - Elektřina - Internet - Telefon - Čas

Podmínky vstupu

Pro vstup do Gruzie je postačující platný cestovní pas a pobyt bez víza je možný až v délce 365 dní. Podle stránek gruzínské ambasády v Praze je vstup možný pro občany Evropské unie i s občanským průkazem, ale to je v praxi zatím neověřeno.

Leťte do Gruzie a Arménie v dobré partě

Ministerstvo zahraničí varuje před cestami do separatistických oblastí Abcházie a Jižní Osetie, protože tato území nejsou pod kontrolou gruzínské vlády, a tudíž ani Velvyslanectví ČR v Gruzii nemůže poskytnout v těchto oblastech občanům ČR pomoc. Dalšími důvody ke zvážení vhodnosti cesty je vyšší kriminalita v těchto oblastech a nevyjasněné podmínky vstupu. Pro Abcházii je možné získat vízum přes internet, které umožní vstup na hraničním přechodu přes most Inguri v blízkosti města Zugdidi.

Elektřina

V Gruzii se používají běžné elektrické zásuvky, které známe z naší země. Napětí je 220 V. V zimě a za špatného počasí může docházet k výpadkům elektrického proudu, ale nebývají dlouhodobé a obvykle jsou opraveny během pár hodin. Zajímavostí je, že většinu rozvodné soustavy v Gruzii spravuje česká společnost Energo Pro, která vlastní i 15 vodních elektráren a je významným investorem v regionu.

Internet

Využívání internetu je dostatečně rozšířené nejen mezi mladší generací. Internet doma je zatím méně obvyklý, protože vlastnictví notebooku nebo počítače není běžné. To se ale rychle mění. Není problém využívat internet v mobilu, pro cestovatele je to asi nejspolehlivější varianta. Hostely a moderní hotely nabídnou wifi, stejně jako některé kavárny ve velkých městech. Po internetových kavárnách se doptáte, ale budou to spíš neútulná místa plná hrajících a chatujících teenagerů.

Telefon

Na území země jsou tři celoplošné mobilní sítě systému GSM (frekvence 900 a 1 800 MHz), takže běžný mobil bude fungovat. Ceny roamingu mohou být překvapivě vysoké, proto stojí za zvážení nákup místní SIM karty. Pokrytí je poměrně dobré, i když v horských regionech lidé obvykle mají dva operátory, aby alespoň jeden měl signál. Bývá obvyklé, že na zimu se v horských regionech, které nejsou trvale obydlené, vypínají. Nejlepší pokrytí má Magti, v závěsu je Geocell a Beeline značně pokulhává.

Pokud se rozhodnete ke koupi gruzínské SIM karty, lze doporučit Geocell, kde vám jen na základě pasu vystaví na počkání SIM kartu, poradí tarif na předplacenou kartu a nastaví mobilní internet. SMS do ČR lze v některých předplacených tarifech poslat i pod 1 Kč a datové tarify jsou za dobrou cenu. Přehled kanceláři, kde vám SIM vystaví, najdete na webu Geocellu. Jednu, kde se skoro jistě domluvíte i anglicky, najdete přímo v centru Tbilisi na adrese Rustaveli 14, kousek od budovy bývalého parlamentu.

Čas

Gruzie se nachází v časovém pásmu posunutém proti UTC o 4 hodiny napřed, tj. je zde rozdíl oproti našemu času o 3 hodiny. V zemi se nezavádí letní čas, takže během léta je časový rozdíl jen 2 hodiny.

Autorkou textu je Kamila Sirotná, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Gruzie a Arménie v dobré partě