Měna a ceny v Gruzii

Měna - Ceny - Bankomaty

Gruzínská měna

Gruzínskou měnou je jeden gruzínský lari, mezinárodní zkratkou GEL. Dělí se na 100 tetri, přičemž tetri doslova znamená bílý. Název pochází od drobných mincí používaných už v dobách Kolchidy v 6. století př. n. l. V roce 1993 byl sovětský rubl vystřídán prozatímní měnou tzv. kupon lari a od roku 1995 platí lari tak, jak jej známe dnes, kvůli vysoké inflaci nahradil kupon lari v poměru jedna ku milionu. Vyplatí se dovézt eura, s dolary také vůbec není problém, nebo se lze ve větších městech spolehnout na výběr z bankomatů. V separatistických oblastech Abcházie a Osetie se platí ruským rublem.

Leťte do Gruzie a Arménie v dobré partě

Aktuální kurzy ČNB:

  • Gruzínský lari: 1 GEL = 7.02 CZK

Ceny v Gruzii

V Gruzii je stále o něco levněji než v České republice, ale ceny se mění, rostou. Rozptyl cen je velký podle toho, zda se jedná o místní restauraci v zapadlé provincii, nebo o podnik pro turisty. Například pivo může stát v intervalu 13 GEL. Běžné hlavní jídlo pořídíte za cca 5 až 7 GEL, přejet Gruzii nočním vlakem stálo v roce 2011 12 GEL a litrovou láhev vody pořídíte za 1 GEL. Ceny jsou většinou fixní, výjimku tvoří snad jen bleší trh na Suchém mostě v Tbilisi a taxi bez taxametru, kde se naopak vyplatí tvrdě smlouvat.

Bankomaty a placení kartou

Vzhledem k charakteru většiny ubytovacích a stravovacích zařízení nelze s platbou kartou v průběhu cestování počítat. Placení kartou je možné za palivo na některých modernějších benzínových stanicích a v supermarketech ve velkých městech. Bankomaty jsou k nalezení prakticky v každém větším městě, ale stále ještě nejsou samozřejmostí, i v některých turisticky exponovaných místech (Kazbegi) je výběr z bankomatu problém.

Autorkou textu je Kamila Sirotná, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.