Madagaskar - turistické informace

Časové pásmo - Elektrická síť - Víza, režim vstupu - Celní limity - Důležitá telefonní čísla - Internetová doména - Otevírací doba - Zdravotní péče - Bezpečnost - Očkování

Časové pásmo

Greenwich +3 hodiny (není zaveden letní čas)

Elektrická síť

Odvozena od francouzské – 220 voltů, zásuvky stejné jako u nás, není potřeba adaptér

Leťte na Madagaskar v dobré partě

Víza, režim vstupu

Ke vstupu do země je nutno mít vízum. Krátkodobé turistické (na 60 až 90 dnů) se vydává přímo na letišti a procedura netrvá nijak dlouho. V současnosti (2018) stojí 35 eur, ale cena se mění. V některých letech bylo dokonce zdarma. Fotografie není potřeba. O vízum lze samozřejmě požádat i předem na některém zastupitelském úřadě v Evropě, ale je to zdlouhavá záležitost, protože Madagaskarská republika nemá u nás ambasádu, ani konzulát. Zastoupení pro Českou republiku sídlí oficiálně zatím stále v Moskvě, ale vízum vystaví i úřady v Rakousku nebo Německu. Kromě víza je potřeba při příletu vyplnit také celní prohlášení. Je to malý formulářík, který cizinci obdrží již v letadle, takže ho není třeba vyplňovat ve stresu v přeplněné letištní hale.

Celní limity

Bezcelně lze na Madagaskar dovézt 500 cigaret a jednu láhev alkoholu. Dovážet zbraně a drogy je zakázáno. Parfémy je nutno proclít.

Veškeré rostliny a živá zvířata (včetně ptačích vajec, jejich skořápek, schránek plžů a mlžů, semen ap.) je možno vyvážet pouze se speciálním povolením ministerstva zemědělství. Výjimkou je koření v malém množství. Vývoz kulturních památek a uměleckých děl povoluje ministerstvo kultury. Seriózní obchody s těmito předměty vystaví potvrzení o nákupu. Vývoz nasbíraných minerálů (drahokamů a polodrahokamů) je povolen do 1 kilogramu při předložení řádných dokladů. Na koupené drahokamy a polodrahokamy je nutno předložit doklad o koupi.

Dovoz valut není omezen, je však zakázáno vyvážet ze země místní měnu ve větším množství než 400 000 ariary (MGA), což odpovídá zhruba 3000 až 4000 Kč.

Důležitá telefonní čísla

Státní telefonní předvolba +261

Policie 17
Hasiči 18
Záchranná služba 22 200 40

Nutno však mít na paměti, že mnohé části Madagaskaru jsou stále natolik odlehlé, že příjezd uvedených záchranných složek nejen nelze očekávat, ale nelze je ani vyžadovat (alespoň ne v reálném čase).

Internetová doména

.mg

Otevírací doba

Ve všedních dnech od 8 do 17 hodin, většinou s polední pauzou. O víkendu je zavřeno. Obchodů s klasickou otvírací dobou je však pomálu a jen ve velkých městech. Většina nákupů se odehrává na tržištích, u stánků při cestě nebo přímo u prodejců, kteří své zboží nosí u sebe.

Velmi omezenou otvírací dobu mají banky – často jen dopoledne a jen některé dny v týdnu. Lze se setkat i s takovými kuriozitami, že v úterý dopoledne banka mění dolary, ve čtvrtek odpoledne eura. Vše se velmi často mění, takže není rozumné se předem na cokoli spolehnout.

Svátky

 • 1. 1. Nový rok
 • 29. 3. Den mučedníků (protifrancouzské povstání 1947)
 • Velký pátek a Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek)
 • 1. 5. Svátek práce
 • Nanebevstoupení Páně (pohyblivý svátek)
 • 25. 5. Den osvobození Afriky (založení Organizace africké jednoty 1963)
 • 26. 6. Den nezávislosti (1960)
 • 15. 8. Nanebevzetí Panny Marie
 • Svatodušní svátky (pohyblivý svátek)
 • 1. 11. Všichni svatí
 • 25. 12. Vánoce

Zdravotní péče

V případě onemocnění je lépe se obrátit na některého ze soukromých lékařů nebo na soukromou nemocnici (v Antananarivu například Hôpital Militaire nebo Clinique des Soeurs Fransiscaines, tel. 22 235 54). Při závažnějších problémech je lépe zemi opustit a svěřit se do péče lékařů na Réunionu, v Jihoafrické republice či nejlépe doma. Činí tak ostatně i cizinci, kteří na Madagaskaru žijí nebo pobývají dlouhodoběji.

Bezpečnost

Madagaskar je dlouhodobě bezpečná země přívětivých a nápomocných lidí. Z tohoto tvrzení existuje několik výjimek:

 • Tak jako kdekoli jinde na zemi, i zde je „nebezpečněji“ ve velkých městech. Doporučuje se v noci vyhýbat některým čtvrtím a přes den si dávat pozor na cenné věci.
 • Existují místa (zejména na západě a jihu země), kde operují dahalo. Dříve to byli zloději dobytka, dnes spíše banditi, kteří okrádají pocestné. Místní průvodci o nich vědí a v místech, kde se dahalo zdržují, nezastavují a na nebezpečí upozorní. V každém případě cizincům a turistům se dahalo spíše vyhýbají.
 • Bezpečnostní problémy se objevují v okolí nalezišť polodrahokamů. Do těchto míst se stahuje velké množství často velmi chudých lidí. Bída a přelidněnost v těchto oblastech pak vede k zvýšené kriminalitě.

Očkování

Při cestě na Madagaskar není povinné žádné očkování. Výjimkou jsou případy, kdy cestujete z nějaké africké, asijské či jiné tropické země, kde mají závažné problémy (epidemii) s nějakou chorobou. To se ovšem mění a je dobré se vždy před odjezdem informovat na hygienické stanici či na oddělení cestovní medicíny. Pokud si nejste jisti kde, zeptejte se svého lékaře, určitě vám poradí.

Doporučené je v současné době očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Velmi důrazně se doporučuje užívat antimalarika. Lékař určí, která konkrétně, neboť situace s rezistentními kmeny plazmodií se mění z roku na rok. Nenechte se mýlit a aplikujte antimalarika i v případě, že vaše cesta povede výhradně na suchý západ nebo jihozápad – v určitých obdobích roku tam může být mnohem víc komárů než ve vlhkých tropech východního pobřeží. Nepříjemné je, že některá antimalarika u některých osob mohou způsobit zdravotní problémy (bolesti hlavy, nevolnost ap.). Jejich vysazení přinese téměř okamžitou úlevu.

Podrobnější informace naleznete na specializovaných serverech a pochopitelně hlavně u specializovaných lékařů. S lékařem je také nutno se poradit, pokud trvale užíváte nějaké jiné léky.

Autorem textu je Pavel Hošek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Madagaskar v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.