Počasí na Madagaskaru

Madagaskar leží na jižní polokouli v Indickém oceánu u východoafrických břehů. Jihem Madagaskaru prochází obratník Kozoroha, klima je tedy tropické. Zhruba od severu k jihu se táhne pás pohoří, která silně ovlivňují klima v různých částech ostrova.

Období dešťů a období sucha

Vláhu přinášejí monzuny vanoucí od severovýchodu. Většinou se zarazí o hory, takže úzký pás při východním pobřeží a severní cíp Madagaskaru dostávají největší příděl srážek. Nejvíc jich spadne na poloostrově Masoala a v zálivu Antongila – okolo 9 000 mm ročně (dlouhodobý srážkový průměr České republiky je 670 mm).

Leťte na Madagaskar v dobré partě

Směrem k jihozápadu srážek postupně ubývá. Nadmořská výška centrální pahorkatiny se pohybuje kolem 1 500 m. Klima je tu tedy mírnější, a proto jde také o nejhustěji osídlenou a zemědělsky nejobdělávanější část Madagaskaru. Srážkově je stále ještě bohatá. V chladné části roku (červen až září) bývá občas i zima a ve výjimečných případech tu může napadnout sníh.

Nejchladněji je pochopitelně v nejvyšších horách (v pohoří Tsaratanana, Marojejy, Ankaratra a Andringitra). Na vrcholcích Andringitry byla naměřena nejnižší známá teplota na Madagaskaru, a to – 16 °C. Nejteplejší je kraj kolem přístavu Mahajanga na severozápadě. V čase před příchodem dešťů (v listopadu až prosinci) tu denní teploty dlouhodobě vystupují nad 40 °C.

Dál směrem na západ je klima ještě sušší. Střídá se tu období sucha s dobou dešťů, které přicházejí obvykle v listopadu až prosinci a končí zhruba v březnu. Na severovýchod ostrova v tomto období také pravidelně dorážejí monzuny s častými cyklóny. Takřka každým rokem zasáhne pobřeží Madagaskaru přinejmenším jeden, který připraví mnoho lidí o střechu nad hlavou a poničí úrodu rýže, ovoce a koření.

Na opačném konci ostrova, tedy na jihozápadě, mívají lidé naopak potíže se suchem. Některá místa mají až polopouštní charakter a občas se stává, že pravidelné každoroční deště nedorazí vůbec (a nejsou tu tedy až tak pravidelné).

Záškodníci

Na Madagaskaru žijí také stěhovavá sarančata. Jednou za čas se přemnoží a v obrovských hejnech pustoší kraj hlavně na jihu. Bývá to událost katastrofických rozměrů, která mocně postihuje místní obyvatele. Sarančata sežerou veškerou úrodu a krátce po nich v postižené oblasti většinou následuje hladomor.

Pro návštěvníky Madagaskaru jsou větším nebezpečím komáři, zejména ti, kteří mohou přenášet malárii. Ve vlhkých oblastech se vyskytují celoročně, v těch sušších spíš sezónně, ale v daleko hojnějším počtu (viz kapitola Očkování).

Aktuální počasí na Madagaskaru a předpověď počasí na tři dny

Počasí je aktuálně nedostupné.

Autorem textu je Pavel Hošek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Madagaskar v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.