Cestování po Rumunsku

Maxi taxi - Vlakem - Autobusem - Autem - Stopem - MHD - Taxi

Maxi taxi

Cestovaní po Rumunsku je velmi snadné. Většina měst i vesnic je dosažitelných pomocí tzv. maxi taxi, což jsou soukromé minibusy zajišťující dopravu v dané lokalitě. Cena je stálá, často je napsaná na čelním skle a vždy musí být uvedena na lístku (v přepočtu vychází 30 km jízdy na 30 Kč nebo levněji). Minibusy jezdí v určité časy ze svých stanovišť, ale ve více frekventovaných lokalitách jedou tehdy, jakmile se naplní, s tím, že můžete nastoupit a vystoupit kdekoliv (jako v taxi). Pokud byste chtěli hledat informace o cenách a jízdních řádech na internetu, musím vás zklamat, protože zatím žádný jednotný server pro všechny firmy neexistuje. Bylo by to asi i nemožné, protože velmi často má jeden soukromník pouze jednu dodávku a s tou provozuje svoji živnost.

Jeďte do rumunské Transylvánie v dobré partě

Vlakem po Rumunsku

Vlakem se dá po Rumunsku cestovat také velmi snadno, i když četnost spojů není zdaleka tak vysoká jako u maxi taxi. Na některá vzdálenější místa je vlak určitě dobrou volbou. Zážitkem je cestovat především osobním vlakem (tren personal), kde se v létě většinou nezavírají dveře a cesta společně s ovcemi či kozami je vskutku romantická! Ceny vlaků se dělí do tří kategorií: 1. tren rapid (nejdražší a nejrychlejší) 2. tren accelerat (obdoba našeho spěšného vlaku) a 3. tren personal (osobní vlak). Cestování rychlíkem je velmi komfortní, vlaky často bývají nové a klimatizované (což člověk ocení napříkalad při letní cestě k moři). V průměru můžete počítat 1 km cca v přepočtu za 1 Kč. Na serveru CFR Calatori najdete mj. informace o jízdních řádech.

Autobusem po Rumunsku

Existuje několik autobusových společností, které nabízejí rychlé a levné spojení mezi hlavními rumunskými městy. Autobusové stanice se obvykle nacházejí v blízkosti vlakového nádraží. K vyhledání vhodného autobusového spojení můžete využít například webové stránky Autogari (v angličtině), které jsou celkem přehledné a po zadání odjezdové a cílové stanice vám nabídnou vícero možností od různých dopravců.

Autem po Rumunsku

Při cestování po Rumunsku autem si musíte uvědomit, že velká část silnic je v horském terénu, který vystavuje cesty těžkým podmínkám. Proto se vám často může stát, že narazíte na částečnou uzavírku nebo objížďky z důvodu rekonstrukce silnic.

Pokud cestujete vlastním autem či na motorce, určitě vás bude zajímat, jak je na tom Rumunsko s pohonnými hmotami. Bohužel doba, kdy benzín i nafta byly o mnoho levnější než u nás, je pryč. Dnes se ceny pohonných hmot pohybují zhruba na stejné úrovni jako u nás. To je částečně způsobené i tím, že Rumunsko již prakticky vyčerpalo svoje zásoby ropy, které ještě v poměrně nedávné době mělo. Co se kvality týká, tak nemusíte mít strach – určitě nenarazíte na méně kvalitní palivo, než jaké se prodává v ČR. I přesto ale doporučuji raději tankovat u stanic známých nadnárodních společností či u rumunských Rompetrol a Petrom.

Stopem po Rumunsku

Autostop je v Rumunsku celkem běžným způsobem dopravy a to je důvod, proč se v Rumunsku za stop platí. Realita je však taková, že od cizinců peníze často vyžadovány nejsou.

MHD v Bukurešti

Hromadná doprava ve městech je také zčásti pokrytá minibusy maxi taxi, ale i síť městem zřizované MHD je ve všech větších městech velmi slušná. V Bukurešti kromě autobusů a tramvají jezdí také metro . To má celkem čtyři linky (žlutou, modrou, červenou a zelenou). Metro jezdí každý den přibližně od 5 hodin ráno do 11 hodin večer. Vstupy do metra jsou označeny bílým znakem s modrým "M" uvnitř. Lístky platí pro celý systém metra a pro jednu cestu neexistuje časový limit. Lístky na metro ale nelze použít pro autobusy a naopak. K dispozici je výběr z velkého množství různých jízdenek (podle počtu jízd, počtu dnů, počtu cestujících). Základní jedna samostatná jízda vás vyjde na 2,5 lei, celodenní pak na 8 Lei. Uvnitř moderních vagónů jsou již LCD panely, které vám ukážou název další zastávky v rumunštině a angličtině, dále zda je zastávka na levé nebo pravé straně a spojení, které máte s autobusy a tramvajemi. Na každé stanici jsou také světelné panely zobrazující přesný čas příjezdu dalšího vlaku. Rozhodně nedoporučuji jezdit načerno, protože revizoři jsou přítomni takřka každý den.

Taxi

Po městě, pokud spěcháte, je také možné využít taxi, které je v Rumunsku možno sehnat za velmi příznivou cenu. Obzvlášť v Bukurešti určitě dohlédněte na to, zda řidič zapnul taxametr. To, že by se vás řidiči snažili okrást, není častým jevem, ale přece jenom je lepší si dávat pozor a předejít tak případným nepříjemnostem.

Autorem textu je Bohumír Krampera, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.