Jídlo a pití v Rumunsku

Tradiční jídla - Vegetariáni - Nákup potravin v obchodech

Ať už jste cestovatelé samozásobitelé či nikoliv, najíst se v Rumunsku kvalitně není žádný problém. Restaurace jsou zde na každém rohu, u každé větší silnice je plno motorestů a platí zde stejné pravidlo jako kdekoliv jinde - kde parkuje hodně řidičů kamionu, tam se dobře jí.

Tradiční jídla

Většina restaurací nabízí tradiční rumunská jídla jako je mămăligă (kukuřičná kaše/polenta), mici (ruličky mletého a hodně kořeněného masa na grilu) nebo sarmale (mleté maso ve vinném listu plněné rýží). Další výběr jídel, která jsou podávána v motorestech či "obyčejných" restauracích, je poměrně fádní a jeho příprava se z drtivé části odehrává ve fritovacím hrnci. Řízek (șnițel) nebo smažený sýr (cașcaval pane) dostanete snad v úplně každé restauraci. Často je nabízeno maso na grilu (carne la gratar).

Jeďte do rumunské Transylvánie v dobré partě

Neznalý návštěvník Rumunska se podiví, že v rumunských restauracích stojí polévka stejně jako hlavní chod. Je to dáno tím, že polévky (ciorbă, pl. ciorbe) jsou velmi vydatné a porce opravdu velké. Nejčastějšími polévkami na jídelníčku rumunských restaurací jsou dršťková (ciorbă de burta), zeleninová s hovězím masem (ciorba țarănească), zeleninová (ciorbă de legume) či drůbeží (ciorbă de pui). Vřele doporučuji si k polévce též objednat smetanu (smântână) a pálivé papričky (ardei iute).

Ke každému jídlu také obdržíte chléb. Ze salátů bych osobně doporučil slaně nakládané okurky (castraveți murați). Kdyby vám rumunská kuchyně nevyhovovala, je možné se najíst v početných rumunských restauracích, které nabízejí evropskou "klasiku" nebo třeba kuchyni italskou. Ve fastfoodech seženete grilovaná kuřata, kebaby i hamburgery.

Vegetariáni

Pokud jste vegetariáni nebo vegani, nemusíte se obávat, že strávíte váš pobyt v Rumunsku o hranolkách a salátu. Požádejte číšníka o mâncarea de post neboli postní jídlo a nemusíte se bát ničeho živočišného (pravoslavní drží půst, kdy nejedí žádnou živočišnou stravu, toto jídlo je v restauracích hojně k dostání i mimo půst). Vegetariánům bych doporučoval zeleninovou polévku se smetanou a kukuřičnou kaši s brindzou.

Nákup potravin v obchodech

Samozásobitelé se nemusejí obávat o nedostatek pestré stravy. V Rumunsku je spousta "alimentar" (malých obchodů s potravinami) v každé větší vesnici. Často jsou označeny „magazin mixt“ (obchod se smíšeným zbožím). Ve městech se nachází i supermarkety, které známe od nás (Penny, Billa atd.). Výběr je velký, ceny jsou někdy nižší, ale zvláště (a paradoxně!) u mléčných výrobků dražší.

Vegetariáni a vegani opět nemusí mít strach, tofu, vegetariánské paštiky či sojové mléko není v rumunských obchodech těžké sehnat, přičemž pokud chcete mít jistotu úspěšného nákupu, je lepší navštívit větší supermarkety. Pokud byste nemohli bezmasé oddělení najít, ptejte se opět na mâncarea de post.

Autorem textu je Bohumír Krampera, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.