Lyžování v Rumunsku

Pokud byste srovnávali dnešní Rumunsko s Rumunskem před několika lety, tak byste mj. zaregistrovali, že se v zemi velmi rychle rozvíjí turistický průmysl, a to zvláště v oblasti zimních sportů. Sjezdovky se objevují doslova jako houby po dešti. Dokonce je v plánu roku 2013 dokončit rozsáhlý silniční projekt spojený s výstavbou lyžařských areálů - silnici, která povede napříč třemi pohořími (Cindrel, Lotru, Parâng). Jasné je, že pro ty, kdo si rádi zalyžují a zároveň rádi opustí svou domovinu, se Rumunsko brzy stane novou oblíbenou destinací.

Jeďte do rumunské Transylvánie v dobré partě

I když by se mohlo zdát, že dnes je na tom Rumunsko se sjezdovkami bídně, není tomu tak. Pravdou je, že země využívá zhruba 10 % svého potenciálu a že i v rozsáhlejších horských komplexech se stěží nachází jedno lyžařské středisko. Centrem rumunského lyžovaní jsou hory v okolí města Brašov. Jedním z nejznámějších, ale i nejdražších letovisek je Poiana Brašov v bezprostřední blízkosti města. Dalšími významnými středisky jsou městečka v údolí říčky Prahova - Sinaia, Predeal, Azuga. Zde si zalyžujete nejkvalitněji co do délky sjezdovek, ale neměli byste počítat s tím, že na svahu budete sami. Mezi další střediska patří Păltiniș v pohoří Cindrel, Petroșani v pohoří Parâng či Semenic v pohoří Semenic. Na webu Ski in Romania najdete aktuální informace o cenách a sněhové pokrývce.

Co se týče běžeckého lyžování, je zde vybavenost rumunských středisek podstatně nižší. Na upravené tratě narazíte jen zřídka. Pokud byste však nemohli odolat, doporučuji vyrazit do střediska Păltiniș, kde se podle mých zkušeností běžkuje nejlépe.

K čemu je však Rumunsko ideální, je skialpinistika. Zde už záleží pouze na vaší kondici a odvaze, kam až se na lyžích vypravíte. Před každou cestou či v případě, že byste na skialpech přecházeli pohoří, určitě kontaktujete místní horskou službu Salvamont a zjistěte si, jaká je v oblasti lavinová situace.

Autorem textu je Bohumír Krampera, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.