Rumunsko - zajímavosti a památky

Rumunská města a vesnice - Příroda a hory - Rumunskem na kole - Dunajská delta - Pláže a moře - Lázně

Rumunsko patří k nejrozmanitějším zemím Evropy. To je dáno nejen krajinným rázem, ale také historií země coby hranice mezi Osmanskou říší a křesťanským světem. Oblasti jako Sedmihradsko a Dobrudža jsou natolik rozdílné, že si můžete připadat jako v úplně jiné zemi. Zatímco v sedmihradských městech si často při procházce uličkami připadáte jako na Malé Straně, Dobrudža, nazývaná též "okno do Levanty", je spíše podobná Orientu. Příjemný je fakt, že se v Rumunsku prosazují nacionalistické tendence jen ve zcela malé míře, a nesetkáte se tudíž s projevy netolerance vůči jiným etnikům.

Jeďte do rumunské Transylvánie v dobré partě

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Rumunská města a vesnice

Města jako Sibiň (Sibiu) či Brašov (Brașov) mají velice příjemný multikulturní nádech. V Rumunsku, konkrétně v Sedmihradsku, se také nachází velmi důležitá pamětihodnost v podobě opevněných německých kostelů. Návštěva takového kostela se vyrovná návštěvě hradu.

Pokud jste milovníci antiky, zajisté musíte navštívit Konstancu (Constanța), ve které působil ve vyhnanství slavný básník Publius Ovidius Naso. Ve městě a okolí se nachází ruiny řeckého a římského osídlení, které jsou nejlépe dochované v městečku Histria.

Nadšence folkloru potěší návštěva maramurešských vesnic, kde se stále dodržují původní tradice.

Příroda a hory Rumunska

Hlavním lákadlem Rumunska je však jeho nedotčená příroda. Návštěva rumunských Karpat je jedinečným zážitkem. Hory jsou v Rumunsku stále živé, příroda je vskutku panenská - vždyť Rumunsko se pyšní největším počtem původních lesních porostů v Evropě! Není ani výjimečné narazit na zvěř - medvědy, vlky, jeleny či divoké kočky.

Rumunské hory jsou jak malebné a obydlené, tak vysoké a liduprázdné, a dosahují výšky kolem 2 500 m. Mnoho rumunských pohoří tvoří národní parky (Piatra Craiului, Căliman, Hășmăș, Retezat atd.). Horské stezky jsou vesměs dobře značené a sehnat mapy by také nemělo být problémem, je třeba zkusit knihkupectví v nějakém větším městě.

Nejlépe zmapované je Rumunsko maďarskou společností Dimap, jejíž mapy jsou k dostání i u nás ve specializovaných obchodech. Pro informaci, zda pro vámi vybrané pohoří mapa existuje, navštivte stránky společnosti Dimap.

Rumunskem na kole

Cykloturistika v Rumunsku není rozvinutá a na kole budete jezdit pouze vy, jiní cizinci a místní opilci, kteří si takto zkracují cestu do hospody. Na horské kolo je však mnoho místních pohoří úplně ideálních, často se můžete pohybovat v podhůří po pěkných prašných cestách, aniž by vás rušil silniční provoz. Na silničním kole bych do Rumunska cestovat nedoporučoval (spousta příhod řidičů kamionu o sražených cyklistech na rumunských silnicích a znalost kvality rumunských řidičů jasně poukazuje na to, že silniční cyklistika je v Rumunsku opravdu nebezpečnou záležitostí).

Dunajská delta

Pokud se zajímáte o ornitologii, tak jistě oceníte návštěvu delty Dunaje, ve které se nachází velmi početná kolonie pelikánů. Oblast je jednou z nejvhodnějších na světě k pozorování ptactva a jedním z největších přírodních parků v Evropě. Cestováním pronajatou lodí nebo pravidelnými lodními linkami se tu dá strávit klidně celý týden a stále budete objevovat něco zajímavého.

Pláže a moře

Pobřeží Černého moře nabízí četné písečné pláže. Některé jsou plné barů a diskoték, na jiných se budete slunit sami. Ve vesničce Vama Veche je možné provozovat potápění v mořské přírodní rezervaci. Letoviska jsou srovnatelná s letovisky v Itálii, Tunisku či Řecku. Pokud toužíte po aquaparku a podobných atrakcích, tak i to některá letoviska nabízí.

Lázně

Pokud by vám toto vše nestačilo a zatoužili byste například po týdnu v lázních, tak ani v tomto případě nemusíte opustit Rumunsko. V Rumunsku jsou totiž lázně takřka v celé zemi. Mezi nejznámější patří Herkulovy Lázně (Băile Herculane), lázně Lipova (Băile Lipova), Băile Felix či Băile Tușnad. A není nic příjemnějšího než po několikadenní túře na horách dopřát tělu odpočinek v lázních!

Autorem textu je Bohumír Krampera, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do rumunské Transylvánie v dobré partě

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.