Černá Hora - praktické informace

Čas - Elektřina - Užitečné kontakty - Mobilní operátoři - Velvyslanectví a konzuláty

Černá Hora a čas

Časové pásmo: GMT +1, stejné jako u nás, hodinky přeřizovat nemusíte.

Rozhodně je dobré brát v úvahu, že se jedná o jižanský národ, a tudíž u jakékoli aktivity počítejte s velkou časovou rezervou. Využijete-li k cestě hromadnou dopravu, s velkou pravděpodobností nedojedete včas, v restauraci na oběd většinou 45 minut stačit nebude atd. Siesta se zde nebere tak vážně jako např. v Itálii, přesto hlavně mimo sezónu můžete narazit na restaurace, které mimo typický čas oběda (13.00-16.00) a večeře (19.00-22.00) nebudou vařit.

Jeďte do Černé Hory v dobré partě

Na některých místech Černé Hory můžete mít pocit, že se čas zastavil...

Pro Černou Horu to byl jistě slavný den, kdy tam byl zaveden elektrický proud

Elektřina: 220 V, dvoukolíkové zástrčky; tzn. je-li dostupná, neměly by se vyskytnout problémy se zapojením běžných „požíračů“ energie.

Dnes Černohorci elektřinu využívají hojně a o šetření energií hlavně mladí moc neuvažují. Pokud opouští domov, a to i na několik hodin, často zůstává zapnuta televize, rádio, svítí světlo..., a je to považováno za normální. A to se tato země pyšní titulem první ekologický stát. :-)

Domácnosti nebývají vybaveny honosným nábytkem, neboť finanční situace běžných obyvatel výrazný luxus nedovoluje, ale elektronika a to často dle poslední módy, ve většině domácností nesmí chybět. A tak i v domácnosti, kde neteče teplá voda, je běžně k vidění domácí kino, DVD, satelit, několik mobilních telefonů u každého člena rodiny apod. Satelit můžete spatřit i na kamenných domech v odlehlých končinách. Televize je také nedílnou součástí téměř každé restaurace a kavárny.

Čísla a kontakty, které by se mohly hodit

  • Mezinárodní předvolba: +382 Telefonní čísla mobilních operátorů začínají 0, pokud ale vytáčíte číslo včetně mezinárodní předvolby, 0 je třeba vynechat!
  • Policie (Policija): 122
  • Hasiči (Vatrogasci :-): 123
  • Záchranná služba (Hitna pomoć): 124
  • Pohotovost: 112

Mobilní operátoři

Na trhu Černé Hory se v současné době vyskytují tři níže uvedení mobilní operátoři. Obyvatelé větších měst často disponují SIM kartou každého z nich. Všeobecně jsou mobilní služby levnější než u nás. Všichni operátoři mají celkem zajímavou nabídku, takže můžete ušetřit, aniž byste si museli pořizovat paušál.

Za SIM nic neplatíte a můžete si ji pořídit ve větších městech téměř v každém novinovém stánku (štampa). Stačí požádat o “broj”, což znamená číslo, a uvést název sítě, o kterou máte zájem. Většinou za něj zaplatíte 5 €, přičemž daná SIM je rovnou nabitá touto částkou. Následně můžete na stejném místě dokoupit kredit, někde lze dobíjet i elektronicky. Minimální částka, kterou lze dobít, se liší operátor od operátora. Dle mého názoru se místní SIM může vyplatit i při kratší dovolené.

  • T-Com – černohorský T-Mobile, čísla této sítě začínají trojčíslím 067
  • M-Tel - začíná trojčíslím 068, dá se dobíjet po 1 €, SMS stojí 0,01 €
  • Promonte - začíná trojčíslím 069, operátor majetnějších Černohorců

Česká ambasáda v Srbsku

Adresa: Bulevar kralja Aleksandra 22, 11000 Belehrad
Tel: 381/11/333 6200
E-mail: belgrade@embassy.mzv.cz

Konzulární jednatelství ČR v Černé Hoře

Adresa: Partizanski put 6a, Tološi, 81 000 Podgorica
Tel: +382-69-338-800, +382/20/281 103
E-mail: vaclav_dobes@mzv.cz

Autorkou textu je Pavlína Frydrychová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Černé Hory v dobré partě