Černá Hora - zajímavosti a památky

NP Durmitor a kaňon řeky Tary - Prokletije - Skadarské jezero - NP Biogradská Gora, Bjelasica a Komovi - NP Lovćen, Cetinje - Kaňon řeky Mrtvice - Budvanská riviéra, Budva a Sveti Stefan - Ulcinj - Stari Bar - Kotor a Boka Kotorská - Klášter Morača - Klášter Ostrog

Díky své krásné přírodě je Černá Hora rájem turistů a cyklistů, díky bohaté historii pak i milovníků starých měst. Jednoduše zde najdete od každého trochu a během dovolené se zde nudit nebudete, ať jste jakéhokoli zaměření. Níže uvádím stručný popis míst, která dle mého názoru stojí za to navštívit. V závorkách najdete odkazy na stránky, na nichž se o daném místě můžete dozvědět více.

Jeďte do Černé Hory v dobré partě

NP Durmitor a kaňon řeky Tary

Pokud příliš neholdujete pláži a slunění, určitě nevynechejte NP Durmitor, jedno z nejhezčích balkánských pohoří, které se nachází v severní části země a je zapsáno na seznamu UNESCO. Zřejmě nejlepší je ubytovat se v Žabljaku (podrobnější informace v sekci ubytování v Černé Hoře).

Nedaleko od Žabljaku, cca půl hodiny cesty, se nachází Černé jezero - důležitý bod, kam je dobré zajít hned po příjezdu, a to hned z několika důvodů – je to blízko, je tam krásně a najdete tu turistické centrum, kde vám ochotně zodpoví veškeré dotazy, podají aktuální informace, doporučí trasy, eventuelně prodají mapy. A tak si můžete nějakou koupit a jít naplánovat následující dny do restaurace, která je hned vedle turistického centra. Sice patří k těm dražším, ale vaří tu výborně.

Osobně doporučuji výstup na Bobotov Kuk, který leží ve výšce 2 522 m, a Savin Kuk (tam se dá dostat i lanovkou) a procházku okolo Černého jezera, případně k jezerům Barno, Zminje a Jablan. Vše je dobře značeno a nejedná se o výrazně náročné trasy. Přesto hlavně u výstupu na Bobotov Kuk je určitá fyzická zdatnost nutná. Počítejte s kamennými a sněhovými poli a s tím, že místy je třeba použít ruce. Pokud byste si chtěli pořídit mapu v předstihu, lze ji pořídit přibližně za 250 Kč v měřítku 1:25 000 pro Durmitor a kaňon Tary, a to např. na serverech Království map nebo Mapcentrum.

A ještě jedna důležitá informace – pokud se vydáte na vícedenní túru, prostudujte dobře mapu hlavně co se týče zdrojů vody, většinou je dobré s sebou mít alespoň tři litry na osobu, cestou ji nelze doplňovat příliš často!

Kaňon řeky Tary je nejhlubším kaňonem v Evropě. Krásná podívaná na něj je z mostu Đurđevića Tara. Řeka je mj. i rájem vodáků. Několik společností nabízí jedno- i vícedenní sjezdy některých jejích částí. Tyto služby nabízí např. společnost Tara Tour. Hezký výhled na kaňon je třeba z vyhlídky Čurovac, na kterou vede turistická trasa přímo ze Žabljaku.

Milovníkům adrenalinových sportů mohu doporučit kaňoning v kaňonu Nevidio nebo potápění.

Prokletije

Krásné a ještě ne moc prozkoumané pohoří na hranicích s Albánií. Právě v Prokletých horách leží nejvyšší bod na území Černé Hory, Zla Kolata (2 534 m). Často za něj bývá neprávem označován Bobotov Kuk v pohoří Durmitor.

Celkem dobré je pořídit si mapu v předstihu, alespoň mně osobně se v Černé Hoře nesháněla nejlépe. Např. v Království map lze zakoupit dobrou cykloturistickou mapu Prokletije v měřítku 1:50 000. Sice vás vyjde cca na 500 Kč, ale myslím, že ji oceníte.

Doporučit mohu túru na Veliky Vrh, v mapě po trase 502 (pouze za sucha) nebo na Maja Rosit. Se stanováním by problém být neměl (na kolibách nebo u nich), ale zase je nutné dát pozor na dostatek vody!

Skadarské jezero

Tento národní park rozhodně nevynechejte. Po túrách si zde můžete naplánovat relaxační den. Odpočinkových činností se nabízí celkem dost – od procházky přes koupání až po projížďku na lodi včetně výborného oběda. Je tu opravdu krásně, a tak jsem tomuto národnímu parku věnovala jeden ze svých článků, který má název Skadarské jezero.

NP Biogradská Gora, Bjelasica a Komovi

Biogradská Gora je tak trochu jiný národní park – oproti ostatním výrazně zelený, a to hlavně na jaře. Až budete mít dost vápence, mohu doporučit vycházku okolo Biogradského jezera, od kterého vychází spousta turistických tras. Budete-li chtít v této oblasti zůstat déle, ubytovat se dá v chatkách přímo u jezera nebo lze na stejném místě i stanovat.

Pokud se sem vydáte autobusem, řekněte řidiči, že vaším cílem je Biogradské jezero, zastaví vám u odbočky ze silnice, ušetříte si tak dlouhou cestu z Mojkovace nebo Kolašinu. Pokud u jezera budete nocovat, vyplatí se ráno si přivstat - pohled na jezero při východu slunce ocení zejména romantické duše. I pro tuhle oblast existuje dobrá mapa v měřítku 1:60 000 od Branjislava Božiće.

V oblasti Komovi je častou a moc hezkou túrou výšlap ze sedla Trešnjevik (1 573 m), kde se dá stanovat, na Kom Kučki (2 487 m) nebo Kom Vasojevićki (2 461 m). Časově je třeba vyhradit si cca 5 hodin a počítat s převýšením asi 900 m. Další dny je možné podniknout výstup na Jezerine a Černou Hlavu.

NP Lovćen, Cetinje

NP Lovćen leží na jihozápadě Černé Hory a bývá označován za černohorský historický maják. Bývalé hlavní město Cetinje s krásným klášterem je branou do tohoto národního parku. Říká se, že to, co pro staré Řeky znamenal Olymp, znamená Lovćen pro Černohorce.

Nejvýznamnějšími vrcholy tohoto pohoří jsou Širovnik a Jezerski Vrh (1 657 m), jemuž dominuje památník Petara II. Njegoše. Od něj je výhled i na jeho rodnou vesnici Njeguši, kam je možné sejít a ochutnat místní vyhlášený pršut. Pěší výlet na Lovćen je možno podniknout i z Cetinje a dokonce i z Kotoru.

Budete-li se chtít vydat na Jezerski Vrh z Cetinje, je dobré si alespoň část cesty, např. na Ivanova Korita, zkrátit taxíkem, který vás bude stát okolo 15 €. Jinak budete muset ujít asi 22 km jen cestou tam. Máte-li tu možnost, rozhodně doporučuji výšlap nahoru směrem z Cetinje a sestup dolů směrem do Kotoru – tato cesta je jednou z nejhezčích v Černé Hoře a výhled na Kotor je naprosto neopakovatelný.

Kaňon řeky Mrtvice

Jeden z nejhezčích kaňonů Černé Hory. Přejete-li si objevit všechny přírodní krásy kaňonu řeky Mrtvice, doporučuji si vyhradit čas alespoň na jednodenní výlet.

Další místa jsou spíš pro ty, kteří si dokážou vychutnat atmosféru starého města, a ty, kteří mají rádi slunce, pláž, kavárny apod.

Budvanská riviéra, Budva a Sveti Stefan

Budvanská riviéra se nachází pod strmými vrcholky pohoří Lovćen. Hlavními atrakcemi této oblasti jsou městečko Budva s krásným starým městem a kontroverzní poloostrov Sveti Stefan. Budva je jedním z nejhezčích přímořských měst Černé Hory, zároveň ale i nejdražším. Nákupy tedy doporučuji plánovat v jiných městech. Sveti Stefan je bývalou rybářskou vesničkou, poprvé zmiňovanou v roce 1442. V současné době se jedná spíše o jeden velký hotel ležící na poloostrově spojeném s pevninou písčitou cestou a vyhledávaný významnými osobnostmi. Známá jsou i střediska Petrovac a Miločer, Rafailovići a Bečići.

Ulcinj

Ulcinj je městečko s orientální atmosférou vzdálené jen několik km od albánských hranic, které bylo dlouhou dobu spravováno Turky. Dodnes tu žije hodně Albánců. Ulcinj proslul jako základna pirátů a kvetl tu i obchod s otroky. Město je plné tureckých památek navozujících atmosféru této doby. K vidění je tu několik mešit, turecké lázně - hammam, kašna, náhrobní stavby (turby) a hodinová věž (Sahat Kula). Největším lákadlem pro turisty je Velika plaža, 13 km dlouhá písečná pláž, jejíž jemný písek je bohatý na minerály a připisují se mu léčivé účinky.

Stari Bar

Stari Bar je jedním z nejhezčích černohorských starých měst. Dopravit se k němu můžete autobusem, který jezdí na trase Bar-Ulcinj, požádáte-li řidiče, ochotně zastaví kousek od starého města. Pojedete-li do Baru vlakem, čeká vás tak 4 km dlouhá procházka, která ve vedru nemusí být nejpříjemnější. Místní staré město za to ale stojí. I když bylo poničeno zemětřeseními, do jeho oprav se dost investovalo, a tak je dnes otevřeno turistům v celé své kráse.

Kotor a Boka Kotorská

Kotor je dalším místem Černé Hory zapsaným na seznamu UNESCO. Jeho staré město plné úzkých uliček je asi nejhezčí, ale také nejnavštěvovanější, takže davům turistů se rozhodně nevyhnete. Pohled na Boku z jeho hradeb tohle všechno ale hravě vykompenzuje. Budete-li mít možnost strávit zde více času, doporučuji i návštěvu městečka Herceg Novi s klášterem Savina.

Klášter Morača

Tento klášter pocházející ze 13. století je jednou z nejzdobenějších středověkých památek Černé Hory. Nachází se v údolí řeky Morači u vodopádu Svetigora. Původní fresky se nedochovaly, musely být v 16. století přemalovány. Z těch dochovaných je nejvýznamnější cyklus ze života proroka Eliáše. Ke klášteru přiléhá kostel Nanebevzetí Panny Marie, zahrady, včelíny a kostelíček sv. Mikuláše. V klášteře bývala v minulosti významná škola malířů ikon.

Kláštěr Ostrog

Krásné místo cca 30 km od hlavního města Podgorica ve směru na Nikšič. Klášter ze 17. století zbudovaný ve skále chrání ostatky svatého Vasila Ostroškoga a je opředen spoustou pověstí a legend. Pro Černohorce je toto místo svaté a křižují se i při pohledu na jeho fotografii nebo vyslovení jeho jména.

Autorkou textu je Pavlína Frydrychová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Černé Hory v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.