Základní informace o Lichtenštejnsku

Oficiální název

Lichtenštejnské knížectví (německy Fürstentum Liechtenstein)

Hlavní město

Vaduz

Rozloha

160 km². Země je ještě cca 16krát menší než Lucembursko, v Evropě mají menší rozlohu už jen San Marino, Monako a Vatikán, mimo Evropu ostrůvky Nauru a Tuvalu.

Státní zřízení

Dědičná konstituční monarchie (knížectví), která je parlamentní demokracií se silnými prvky přímé demokracie. Kníže může podnítit konání referenda, navrhnout nové zákony nebo rozpustit parlament.

Administrativní členění

11 obcí (Gemeinde). Pět z nich patří do volebního okrsku Unterland, šest do volebního okrsku Oberland.

Reliéf

Většina reliéfu má horský (alpský) charakter, což dělá ze země cílovou destinaci pro zimní sporty. Krajinu charakterizují obdělaná pole a malé farmy. Na západě leží údolí řeky Rýn. Lichtenštejnsko je jedinou zemí, která leží celou svou rozlohou v Alpách. Je to také jedna z pouze dvou zemí na světě, která je vnitrozemská a zároveň obklopená jinými pouze vnitrozemskými zeměmi (tou druhou je Uzbekistán).

Nejvyšší hora

Vorder-Grauspitz (2 599 m)

Nejnižší bod

Ruggeller Riet (430 m)

Podnebí

Klima je kontinentální se studenou zimou a častými sněhovými či dešťovými srážkami a s vlhkými a nepříliš teplými léty. Převládající jižní větry ale podnebí citelně zmírňují.

Největší řeky

Horní tok řeky Rýn tvoří západní hranici Lichtenštejnska se Švýcarskem (a dále na sever pak tvoří hranici mezi Švýcarskem a Rakouskem, poté Švýcarskem a Německem). Na území knížectví má Rýn délku 24 km.

Obyvatelstvo

V zemi žije asi 39 tisíc obyvatel. Pro srovnání: Monako má 33 tisíc, San Marino 30 tisíc a Vatikán jen 821 obyvatel.

Etnické složení

Lichtenštejňané 65,5 %, ostatní národy (Švýcaři, Rakušané, Němci, Italové, Portugalci, Turci aj.) 34,5 %. Švýcaři tvoří 9,6 % populace, Rakušané 5,8 %, Němci 4,3 %, Italové 3,1 %. Zhruba dvě třetiny pracovní síly tvoří lidé narození v zahraničí.

Náboženství

80 % obyvatel je římskokatolického vyznání, 8,5 % populace jsou protestanti, 5,5 % muslimové, zbytek připadá na jiná náboženství nebo lidi neznámého vyznání.

Jazyk

Úředním jazykem je němčina (tzv. alemanský dialekt dost odlišný od němčiny používané v Německu), kterou hovoří přibližně 91 % obyvatel. Italština je mateřštinou asi 1,5 % populace, turečtina 1,3 %, portugalština 1,1 %, zbytek tvoří další jazyky.

Města

Schaan (6 000 obyvatel), Vaduz (6 000)

Vlajka

Je tvořena dvěma stejně velkými horizontálními pruhymodrý je nahoře, červený dole. V levé části modrého pruhu je umístěna zlatá koruna. Modrá a červená byly barvy vládnoucí dynastie už v 18. století. Koruna byla přidána v roce 1936, když tým Lichtenštejnska na olympijských hrách zjistil, že vlajka je jinak zcela identická se státní vlajkou Haiti… Modrá barva symbolizuje jasné nebe, červená je barva žhavých uhlíků v krbu během večerních posezení a zlatá koruna symbolizuje jednotu lidu, země a dynastie.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.