Základní informace o Toskánsku

Oficiální název

Toskánsko (italsky Toscana)

Hlavní město

Florencie

Rozloha

23 tisíc km2 (o něco větší než např. Izrael nebo Slovinsko)

Státní zřízení

Toskánsko je jednou z 20 oblastí (regionů) Itálie.

Administrativní členění

Region se dělí na 9 provincií (Arezzo, Grosseto, Livorno, Lucca, Massa a Carrara, Pisa, Pistoia, Prato, Siena) a jedno metropolitní město (Florencie).

Podnebí

Na pobřeží je klima středozemní, subtropické, s mírnou zimou. V horských oblastech je podnebí o poznání drsnější, panují tu velké rozdíly mezi létem a zimou. Díky tomu je v Toskánsku půda, která v průběhu roku střídavě zamrzá a rozmrzá, což jí činí úrodnější. Proto bývala tato oblast obilnicí Římské říše.

Reliéf

Toskánsko má zhruba trojúhelníkový tvar. Na západě, při pobřeží Tyrhénského a Ligurského moře, se rozkládají nížiny, směrem na východ se reliéf zvedá k horskému pásmu Apenin. Zhruba dvě třetiny území jsou hornaté nebo kopcovité. Vedle drsnějších hor je tu úrodná krajina polí, olivových hájů a vinic na zvlněných pahorcích v oblastech Chianti a Crete. Největšími nížinami jsou Maremma na jihu, která přesahuje hranice do Lazia, a vnitrozemská Maremma Pisana, oblast někdejších bažin na jih od Pisy. Při pobřeží je rozeseto sedm ostrovů, z nichž největší je ostrov Elba se skalnatým pobřežím.

Nejvyšší hora

Monte Amiata (1 738 m). Jedná se o sopečný dóm, který leží cca 20 km severozápadně od jezera Bolsena.

Nejnižší bod

Středozemní moře (0 m)

Největší řeky

Nejvýznamnější řekou je Arno, která pramení v Apeninách a při své pouti nejprve na jih a potom na západ do Tyrhénského moře protéká městy Arezzo, Florencie, Empoli a Pisa. S délkou 241 km je po Tibeře nejdůležitější řekou střední Itálie. Říční doprava tu ale na rozdíl od minulosti už neexistuje.

Jezera

Velká jezera se v regionu nevyskytují, k těm je potřeba vyrazit několik kilometrů za „hranice“ do sousedního Lazia (Lago di Trasimeno) nebo Umbrie (Lago di Bolsena).

Obyvatelstvo

V regionu žije zhruba 3,7 miliónu lidí, což je zhruba na úrovni populace Chorvatska.

Etnické složení

Drtivou většinu obyvatel tvoří Italové, ale počínaje 80. léty začal výrazný přísun imigrantů do Toskánska, především z Číny. Dnes tu žije také hodně Rumunů, Albánců a Maročanů. Zdejšího klimatu si užívá také nemalá komunita Britů a Američanů.

Náboženství

Stejně jako v celé Itálii výrazně převažuje římskokatolické vyznání.

Jazyk

Kromě standardní italštiny se zde mluví toskánským dialektem (toskánština, lingua toscana). Právě na toskánštině (resp. na jejím florentském dialektu) byl ve druhé polovině 19. století založen spisovný italský jazyk, a to díky vysoké prestiži klasických literárních děl Danta Alighieriho, Francesca Petrarcy, Giovanni Boccaccia, Nicolly Macchiavelliho a dalších. Standardní italština ale nikdy nebyla stejná jako běžná toskánština, protože spisovný jazyk byl založen spíše na literární toskánštině.

Města

Florencie (Firenze 360 tisíc), Prato (195 tisíc), Livorno (158 tisíc), Arezzo (99 tisíc), Pistoia (90 tisíc), Pisa (89 tisíc), Lucca (89 tisíc), Grosseto (82 tisíc).

Vlajka

Oficiální vlajka Toskánska je bílá se dvěma úzkými červenými horizontálními pruhy v horní a dolní části. Uprostřed vlajky mezi oběma pruhy je Pegas – bílý okřídlený kůň. Bílá a červená jsou tradičními barvami Toskánska již odedávna. Pegas byl za druhé světové války symbolem toskánského Výboru národního osvobození. Obraz okřídleného koně je kopií reliéfu na minci toskánského sochaře Benvenuta Celliniho z roku 1537.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.