Lidé v Itálii - jací jsou Italové

Trocha statistiky - Náboženství - Rodina - Mentalita a zvyky - Vzhled a móda - Denní režim a siesta

Italové a trocha statistiky

K italské národnosti se hlásí přes 60 milionů osob a přes 56 milionů jich žije přímo v Itálii. Podle Italského statistického úřadu bylo v roce 2018 63 % obyvatel ve věku 15 až 63 let. 91,3 % občanů Itálie se hlásí k italské národnosti. Mezi další jazykové a etnické skupiny patří německá, slovinská, francouzská, romská, sintská, asijská a africká.

Jeďte na Lago di Garda v dobré partě

Leťte na Sicílii v dobré partě

Náboženství

Nejvíce zastoupeným náboženstvím v zemi je křesťanství. Ke katolické církvi se hlásí 85 až 90 % Italů. V zemi jsou také zastoupeni ateisté, protestanti, Židé a stále se zvětšující komunita muslimů.

Italové jsou ve své víře poměrně aktivní. Každý týden navštíví bohoslužbu přibližně jedna třetina věřících. Itálie je také neodmyslitelně spojena s Vatikánem a přítomností papeže. O síle víry svědčí také obrovské množství kostelů po celé zemi a velmi oblíbené oslavy Vánoc a Velikonoc. V tomto období jsou hotely vyprodány mnoho týdnů dopředu a ceny za ubytování astronomicky stoupají.

Sekularizace

Asi jako v každé zemi, i v Itálii si mladí chtějí jít vlastní moderní cestou a náboženství u nich nehraje tak velkou roli jako u jejich rodičů a prarodičů. Církev v posledních letech stojí tváří tvář problému takzvané sekularizace neboli potlačení vlivu náboženství a jeho institucí. Proto se mladé snaží podchytit prostřednictvím různých komunit a nabídkou volnočasových aktivit.

Potraty

Ačkoliv je země velmi nábožensky založená, potrat je tu stále svobodnou volbou a o průběhu těhotenství rozhoduje sama žena. V posledních letech se ale otázka potratů dostává do popředí a je stále více politizovaná. Mnoho gynekologů odmítá tento zákrok vykonávat na základě svědomí s mravním nebo náboženským zdůvodněním. Protipotratové iniciativy v zemi se těší podpoře římskokatolické církve, zatímco ženy vychází protestovat do ulic.

Rodina

Rodina je pro Italy velmi důležitá a zakládají si na dobrých vztazích s širokým příbuzenstvem. Čím více na jih, tím jsou rodinné vztahy pevnější a tradičnější.

Děti

Velkou roli v rodině hrají děti, které Italové milují a dovolí jim téměř vše. Z našeho pohledu se mohou zdát až příliš hýčkané či rozmazlené. České pořekadlo „Jedna výchovná ještě nikoho nezabila,” tu rozhodně neplatí. Neexistuje, aby matka své dítě výchovně plácla, takové jednání je považované téměř za týrání. Děti mají plnou svobodu v rozhodování a konání. Chodí spát, když jsou unavené, a jedí, když mají hlad. Proto i v pozdních nočních hodinách potkáte v restauracích společně s rodiči i jejich nejmenší potomky. Italové jsou od mala velmi volně vychovávaní a každý jejich úspěch je nadšeně oslavován. Možná i proto v dospělosti působí sebevědomě a nebojácně. Zároveň jsou ale italští muži považováni za největší mamánky v Evropě.

Manželství

Italové jsou velmi vášniví, romantičtí, štědří a také žárliví. Manželství je pro ně důležitým svazkem a rozvody nejsou příliš časté. Samozřejmě k nim v dnešní moderní době dochází. Opět ale platí, že čím více na jih, tím méně jsou rozvody běžné. Spíše se setkáte s odděleným žitím partnerů. Proč? Italové nechtějí rozbít posvátný svazek manželský a pošpinit tak rodinu. Naopak ale nevadí, pokud má ženatý muž ještě milenku.

Tchýně

Pro muže je jeho matka vždy na prvním místě. Stejně tak pro matku je na prvním místě její syn. Pro manželku takové soužití nemusí být vždy jednoduché. A ještě složitější je, pokud není rodilá Italka, ale pouze „přivdaná”. V italské rodině je potřeba přijmout fakt, že muž má vždy pravdu, jeho matka bude stát pokaždé na jeho straně a manželka si musí zvyknout a mít s ním trpělivost.

Úcta ke starším

Italové si svých rodičů a prarodičů velmi váží. Stejně tak si i váží starých lidí a jejich moudrosti. Opět se tu protíná silný vliv křesťanství a tradiční rodiny.

Mentalita a zvyky

Italové jsou veselý, srdečnýpohostinný národ. Vždy se tu budete cítit vítáni a jako doma. Nezapomenou vás pohostit, nabídnout kávu či víno a popovídat si. My Češi do Itálie jezdíme rádi především kvůli otevřenosti a veselosti místních obyvatel. Přesto má ale každá mince dvě strany, a tak tomu je i v případě italské povahy.

Italové jsou velmi emočně založení. Jejich gesta jsou divoká a hned poznáte, jestli se jim něco líbí nebo ne. Po čase může být takové chování pro českou povahu trochu náročné. Italové totiž vyžadují od každého stejnou energii, jako vydávají oni sami. V našich klidných tvářích často neumí číst a nevyznají se v nich.

Italové také neumí mluvit potichu a je jich všude plno. Určitě je jako turisty v zahraničí vždy poznáte. Jakmile potkáte křičící skupinu lidí, která zabírá celý chodník, můžete se téměř vsadit, o koho se jedná.

Vzhled a móda

Každý Ital pečlivě dbá o svůj zevnějšek. Muži i ženy věnují pozornost nenápadným detailům a téměř nikdy je nepotkáte neupravené. Za oblečení a doplňky utrácí více než za vybavení do bytu. Pro nás Čechy je zvykem mít perfektně vybavenou domácnost, ale občas módu trochu zanedbáváme. U Italů je tomu přesně naopak. Jejich byty jsou velmi obyčejné, především na jihu by se dalo říci až na hranici chudoby a nevkusu. Co ale ušetří na vybavení domácnosti, to vloží do svého vzhledu. Doma netráví moc času, spíše se schází v restauracích. A tam pyšně prezentují svůj dokonalý vzhled, jako se páv chlubí svým barevným peřím.

Denní režim a siesta

Ráno se v Itálii rozjíždí pomalu a do práce chodí Italové o něco později než my. Pozor však na neustále přítomný rozdíl mezi severem a jihem. Zatímco sever je nám pracovní morálkou poměrně podobný, jih je o poznání klidnějšípomalejší.

Všední den v Itálii začíná malou snídaní a kávou. Na oběd se pracovníci mohou vracet domů nebo si dají něco drobného v práci. Mezi 13 a 16 hodinou přichází siesta. Na tento čas by si měli dát pozor všichni turisté. Většina obchodů a restaurací zavírá, Italové odpočívají a nikdo nepracuje. Pokud se nestihnete včas najíst, je možné, že budete až do odpoledne o hladu. Ve větších turistických městech je sice vždy nějaký ten obchod či restaurace otevřená, ale je dobré na to nespoléhat. Italové naopak ožívají v noci. Na večeři chodí nejdříve kolem deváté hodiny večerní a nekončí před půlnocí.

Autorkou textu je Linda Mannelová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Dolomit v dobré partě

Jeďte do Toskánska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.