Hory a národní parky Portugalska

Serra da Estrela - Parque Nacional da Peneda-Gerês - Přírodní parky a rezervace

Většina portugalského povrchu je mírně zvlněná. Na severu se rozkládá členitá vrchovina Trás-os-Montes (výška kolem 1 500 m n. m.) a zasahuje sem také část Kastilského pohoří. To postupně přechází v nejvyšší horský masiv Serra da Estrela a o něco nižší Serra de Nogueira a Serra de Monchique. Zbytek země je nížinatý.

Leťte na Azorské ostrovy v dobré partě

Chráněno je celkem přes 6,5 % plochy. Kromě jednoho národního parku najdete v Portugalsku 13 přírodních parků, 9 přírodních rezervací, 2 geoparky a další přírodní památky. Více o možnostech vyžití v portugalské přírodě se dočtete v kapitole o outdoorových aktivitách.

Serra da Estrela

Nejvyšší pohoří portugalské pevniny se rozkládá na středovýchodě Portugalska. Polovina jeho rozlohy přesahuje výšku 700 m n. m. a nejvyšším vrcholkem je Torre (1 993 m n. m.). Vystoupáte na něj po zpevněné cestě z vesnice Penhas da Saúde. Serra da Estrela je také největší portugalskou chráněnou oblastí díky jedinečné fauně a flóře a nádherné přírodní scenérii. Krajina byla modelována ledovcem a zdobí ji horská jezírka a křišťálové potůčky, členitá skaliska, soutěsky i žulové balvany. Na úbočích hor a květenou posetými loukami objevíte izolované farmy a volně se pasoucí stáda ovcí. Právě odtud pochází vynikající ovčí sýr serra, který se vyrábí podle tradiční receptury už 2 000 let.

Ani milovníci zimních sportů zde nepřijdou zkrátka. Jediné portugalské lyžařské středisko Vodafone Ski Resort má čtyři vleky a devět sjezdovek o celkové délce 7,7 km.

Protože význam turismu byl v této oblasti objevován až poslední dobou, značení je stále často nekompletní a zmatené. Je dobré požádat o mapu v některém z turistických středisek nebo o elektronického průvodce na e-mailu turismo.estrela@mail.telepac.pt.

Parque Nacional da Peneda-Gerês

Jestli chcete najít v Portugalsku kousek nefalšovaného ráje, jeďte se ztratit do odlehlé krajiny jediného národního parku v zemi. Jeho 72 000 hektarů se rozkládá na čtyřech horských masivech, na nejsevernějším severu (dvě hodinky od Porta) při hranici se Španělskem. Jeho vrcholky dosahují výšky Krkonoš, čímž ale podobnost s českým pohořím končí. Eukalyptové, piniové a dubové lesy střídá ve vyšších polohách holá krajina posetá stovkami žulových balvanů. Skoro to vypadá, jako by tu obři hráli kuličky. Dalšími unikátními krajinnými prvky jsou espigueiros – sýpky stavěné na ochranu pícnin a obilnin. Vypadají jako kamenné úly na nožičkách.

Pokud vás neodradí extrémně deštivé a větrné počasí, nechte se zavést kamenitými stezkami k vodopádům či zapomenutým kostelíčkům. Někdejší přítomnost dávných civilizací tu dokládají megalitické hrobky, dolmeny, zbytky keltských vesnic a římských silnic. Současných obyvatel už tu moc nezbylo. Mladí odjeli za prací a v roztroušených ospalých vesničkách jako by se zastavil čas. Hospodáři se starají o svá políčka a stáda, mezi tím pokuřují dýmky, hrají domino a tlachají o životě… V parku se nachází několik malých kempů a výchozími body pro pěší výlety může být například Mezio, Lamas de Mouro nebo Gerês.

Zajímavé přírodní parky a rezervace

Rio Formosa

V roce 1755 se vlivem silného oceánského zemětřesení při březích Algarve zformovaly překrásné ostrovní laguny. Postupem času tu vznikly mokřady a sladkovodní i solné bažiny a staly se výjimečným biotopem s mnoha vzácnými druhy živočichů – přes zooplankton, korýše, ryby, kajmany i vodní ptactvo. Dříve se tu těžila sůl, dnes je lidská aktivita v oblasti omezena na lov mořských živočichů a ekoturismus – zájemci se mohou labyrintem ostrůvků projet na loďce.

Montesinho

V tomto přírodním parku na severu Portugalska se mísí úžasné přírodní bohatství a kulturní dědictví. Nekonečné dubové lesy jsou domovem početné zvířeny a je tu prý největší koncentrace vlků v zemi. Skalnaté svahy hrají barvami listů bříz, vřesů a také tu narazíte na kaštanovníky mnohem starší než obyvatelé zdejších zapomenutých kamenných vesniček. V údolí řek najdete komunitu hospodářů a kovářů, kteří udržují barvité portugalské tradice stále při životě.

Alto Douro

Půvabná členitá krajina formovaná tokem řeky Douro. Na jejích březích vznikaly od 18. století terasovité vinice, kde se dodnes pěstuje réva pro to nejkvalitnější portské víno. V této krásné scenérii strmých kaňonů nejdete i muzea a archeologický park Vale de Côa s prehistorickými skalními malbami.

Arrabida – lesnaté kopce se středomořskou vegetací v kontrastu s mořským pobřežím.

Costa Vicentina – dramatické útesy, písečné pláže, malé ostrůvky a hejna přezimujících ptáků.

Sintra-Cascais – exotické zahrady, skalnaté pobřeží, květinové louky.

Alvao – listnaté lesy, svěží vodopády, břidlicové skály.

Autorkou textu je Karolína Chmelařová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Madeiru v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.