Outdoorové aktivity v Portugalsku

Turistika - Cyklistika - Jízda na koni - Vodní radovánky - Paragliding - Golf - Další informace

Portugalsko se poměrně rychle stává jednou z top evropských destinací pro akční dovolenou. Můžete si užít vodu na kajaku, prkně, lyžích nebo se šnorchlem, krásy krajiny poznávat po svých, ze sedla kola i koně anebo si zaplachtit vzduchem na paraglidu. Možnostem se meze nekladou…

Leťte na Madeiru v dobré partě

Turistika

Turistice se můžete věnovat prakticky po celé zemi, kam vás nohy ponesou. Vybírat lze z více než dvaceti chráněných oblastí. Neměli byste vynechat Parque National da Peneda-Gerês, příjemné stezky vedou také parkem Montesinho. Můžete si být jisti, že na mnoho lidí tu nenarazíte, protože Portugalci turistiku nevyznávají, přijde jim nesmysl pachtit se po horách jen pro radost z chůze. Možná i proto jsou turistické mapy zastaralé a stezky neudržované, ale to odradí jenom zelenáče. :-) Kromě členitého severu je zajímavá také oblast Lisabonského pobřeží – Cascais, Sintra, Giuncho, Cabo da Roca atd.

Cyklistika

Milovníci kol budou nadšení – Portugalsko skýtá rozmanitý terén, nikdy nevíte, co vás překvapí za další zatáčkou. Může to být dramatický výhled z útesů nebo třeba rýžové políčko či malá kamenná vesnička. Je ale dobré počítat s tím, že hornatá krajina se více hodí pro zdatnější cyklisty než pro ty rekreační, netrénované. Také tu není moc oficiálně značených cyklostezek a půjčovny kol najdete pouze ve velkých městech. Tipy na zajímavé trasy najdete na Portugal Bike.

Jízda na koni

Romantici si můžou zaplatit vyjížďku na koni a projet se po pláži, v horách nebo si zacválat podél olivového háje. Nejvíce farem najdete v regionech Alentejo a Algarve (např. Quinta dos Amigos a Vale de Ferro), ale také v národním parku Peneda-Gerês.

Vodní radovánky

Jestli je Portugalsko pro nějaký sport nejlepší, pak je to určitě surfování. Země platí za oblíbenou destinaci surfařů z celého světa. Zhruba 850 km pobřeží nabízí různou intenzitu vln, takže si přijdou na své jak začátečníci, tak i pokročilí borci. Mezi vyhlášené základny patří na západě třeba Figueira da Foz, Peniche, Giuncho, Macas a Ericeira, na jihu pak Sagres, Lagos a Vilamoura. Tamtéž jsou skvělé podmínky pro windsurfing a na Algarve si také můžete vyzkoušet vodní lyžování nebo se potopit pod hladinu a prozkoumat bohatý podmořský život.

Chcete-li se vydat do odlehlých vnitrozemských oblastí, kam se nedostane lidská noha, zkuste kánoi nebo kajak. Může to být jak relax spojený s pozorováním fauny a flóry, tak i adrenalinový zážitek. Vhodné jsou kromě klidných největších toků také řeky Mondega, Zêzere a Cávada. A pokud vyhledáváte opravdu nekonvenční zážitky, vypůjčte si loďku na Algarve a vyrazte na moře – podél bílých vápencových útesů, sladko-slaných mokřadů s brodivými ptáky nebo liduprázdných pláží, kde se vyhřívají karety. Kouzelný je park Arrábida, okolí Fara a Tavira.

Paragliding

Dáváte-li přednost vzdušnému elementu a nemáte strach z výšek, výzvou může být paragliding. Nejlépe se plachtí v létě, kdy jsou předvídatelné větrné podmínky. Startovacími body jsou nejčastěji vrcholky hor – Serra da Estrela, Serra da Arrábida, Serra de Montejunto, Serra do Socorro a další.

Golf

Golf má v Portugalsku již více než stoletou historii. Díky Britům tu vznikl třetí nejstarší golfový klub v kontinentální Evropě – Oporto. I dnes se těší velké prestiži. Portugalsko patří mezi pět nejlepších evropských golfových destinací a je pořadatelem mnoha mezinárodních šampionátů a soutěží. V zemi se nachází více než osmdesát hřišť, které vynikající designéři zasadili do krásné scenérie. Zkomponovali do nich eukalyptové a piniové stromy, jezírka nebo pobřežní útesy.

Nejlepší podmínky pro golf má oblast Algarve – je tu sucho a slunce svítí více než 300 dní v roce. Největší počet hřišť se nachází na západ od Fara. Další velkou koncentraci najdeme v okolí Lisabonu, v blízkosti měst Óbidos, Cascais, Estoril a Stúbal. Specialitou je pro golfisty také souostroví Madeira a Azory (Sao Miguel, Terceira).

Golfoví nadšenci by určitě měli navštívit stránky Portugal Golf.

Další informace

Více informací a tipů, jak si užít portugalský outdoor najdete na Portugal Sport and Adventure.

Autorkou textu je Karolína Chmelařová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Azorské ostrovy v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.