Praktické informace o Portugalsku

Víza - Očkování - Elektřina - Čas - Telefonování - Internet - Bezpečnost - Zdravotní péče - Zastupitelské úřady

Víza

Protože Portugalsko stejně jako Česká Republika patří do Evropské unie a Schengenského prostoru, víza nejsou pro vstup do země potřeba, stačí pas či občanský průkaz. Dobu pobytu delší než 3 měsíce je nutné nahlásit na příslušném obecním úřadě – tzn. doložit průkaz totožnosti, uvést adresu portugalského bydliště a důvod pobytu. Od roku 2006 už není nutné ani pracovní povolení. Aktuální informace k problematice pobytového režimu hledejte na webu portugalské ambasády.

Leťte na Madeiru v dobré partě

Leťte na Azorské ostrovy v dobré partě

Očkování

Očkování není pro návštěvu Portugalska potřeba. Pokud ale rádi cestujete, nikde se vám rozhodně neztratí být očkováni proti hepatitidě A a B a přeočkováni na tetanus. Občas bývá doporučováno také očkování proti vzteklině. Volně se pohybujících psů je v Portugalsku opravdu dost, ale většinou jsou mírumilovní. Rozhodně je ale neprovokujte a radši i zapomeňte na soucitné nutkání podrbat je za uchem nebo pohladit.

Elektřina

Jak elektrické zásuvky, tak i síťové napětí je stejné jako u nás (220 V).

Čas

V Portugalsku si přeřiďte čas o hodinu zpátky (počítejte ale s tím, že Portugalci na čas stejně moc nehrají).

Telefonování

Telefonní kód z ČR do Portugalska je +351. Budete-li si chtít zakoupit SIM kartu, telefonní operátoři, ze kterých můžete vybírat, jsou např. Optimus, Vodafone, TMN. Celkem výhodné jsou i telefonní automaty, pořídíte-li si telefonní kartu. Je k sehnání na poště, v trafikách či Telecom prodejnách. Informace o telefonních číslech v Portugalsku vám poskytnou na lince 118.

Internet

Internetové kavárny jsou rozšířené i v menších městech a jsou poměrně levné (cca 2 EUR/h). V mnoha restauracích a kavárnách můžete zdarma využít wi-fi, zárukou je vždy KFC a McDonald. Připojíte se také v informačních centrech a knihovnách.

Bezpečnost

Portugalsko patří k těm bezpečnějším zemím v Evropě. Přesto by měl být člověk obezřetný a dát si pozor na určité městské čtvrti, parky a jiná odlehlá místa po setmění (v Lisabonu např. Bairro Alto, Alfama, Cais do Sodré). Množí se případy kapesních krádeží v městské hromadné dopravě, na plážích, v klubech a jiných přelidněných místech. Není výjimkou, že vám za bílého dne na jednom z centrálních lisabonských nádraží bude někdo nabízet hašiš nebo „koks“. Ignorujte i dotěrné žebráky, ať vám v nestřeženém okamžiku nevytáhnou z kapsy například fotoaparát. V případě potíží volejte mezinárodní tísňovou linku 112.

Zdravotní péče

Státní zdravotnická zařízení mají nižší úroveň zdravotní péče než u nás. Soukromé ordinace jsou srovnatelné, ale drahé. S menšími zdravotními potížemi není nutné jít přímo k lékaři, v lékárnách se vydává i řada léků, které jsou u nás na předpis (většina lékáren je otevřená do 19 hodin, některé do 22 hodin).

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví Portugalska v České Republice

Pevnostní 9, 160 00 Praha 6
Tel. 257 311 230, 257 311 231
E-mail: praga@embportugal.cz
Web: Velvyslanectví Portugalska v ČR
Provozní hodiny: pondělí–pátek 09.00–16.00

Velvyslanectví České republiky v Portugalsku - Lisabon

Embaixada da República Checa
Rua Pero de Alenquer, 14, Lisboa 1400-294
Telefon: 00351/21/3010487, sekretariát-00351/21/3001014 nebo 3001012, zlevněné volání z ústředí 99 113 99
Fax: 00351/21/3010629
E-mail: czechembassylisbon@gmail.com
Web: Velvyslanectví ČR v Portugalsku
Provozní hodiny: pondělí–pátek 8:00–16:30
Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí–pátek 9:00–12:00

Autorkou textu je Karolína Chmelařová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.