Měna a ceny v Portugalsku

Měna - Orientační ceny - Tipy jak ušetřit

Měna

V roce 2002 nahradilo euro dřívější měnu escudo. Pozor, banky zavírají brzy (8:30–15:00) a o víkendech jsou zavřené úplně. Na každém rohu jsou bankomaty (multibancos), poplatek za výběr ze zahraničního účtu bývá kolem 100 Kč. Můžete se informovat ve své bance, zdali nepatří do stejné finanční skupiny jako některá portugalská banka, u které je pak výběr výhodnější. Maximální výše výběru je většinou 200 EUR. V supermarketech, obchodech ve velkých městech a některých restauracích můžete platit kartou, běžně je akceptována VISA, American Express a Master Card.

Aktuální kurzy ČNB:

  • Euro: 1 EUR = 24.35 CZK

Orientační ceny

Cena za hlavní jídlo v restauraci se pohybuje mezi 8–20 EUR. Láhev vína stojí cca 7 EUR, nealko nápoje 0,50–1,50 EUR, pivo 1,50 EUR.

Potraviny a věci běžné spotřeby jsou o něco dražší (ale ne zas tak moc) v porovnání se zbytkem západní/jižní Evropy. Vyšší cenu očekávejte třeba u sýrů a pečiva, levnější jsou naopak džusy, těstoviny, olivový olej. Konkrétní a aktuální informace najdete na stránkách Numbeo.

Vstupy do drobnějších památek (vyhlídkové věže, kostely a katedrály) se pohybují mezi 1–3 EUR, za rozsáhlejší a významnější monumenty zaplatíte 4–6 EUR, ale stojí to za to (např. Lisabon: Castelo de Sao Jorge, socha Ježíše, Univerzita v Coimbře). Vstupné do muzeí stojí 1 až 5 EUR.

Tipy jak ušetřit

  • V neděli je ve většině muzeí velice výhodné nebo i nulové vstupné.
  • S ISICem nebo raději průkazkou EURO 26 můžete získat až 50% slevu.
  • V hlavním městě je výhodné obstarat si kartu LISBOA opravňující držitele k výhodným vstupům do nejzajímavějších památek. Nabízí spoustu slev a zvýhodněné cestování MHD. Je k dostání v cestovních kancelářích, na letišti apod.

Autorkou textu je Karolína Chmelařová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.