Řecké hory - turistika a lyžování

Chelmos - Parnas - Pilio - Pindos - Olymp - Samaria

Již několikrát jsem zmínila, že Řecko je především hornatá země, ale i přes toto bohatství je turisty daleko vyhledávanější moře a relax než vysokohorské túry. V posledních letech přišel trend lyžování i do Řecka a místní se houfně sjíždí do lyžařských center, kterých je mimochodem jen velmi málo, a užívají si i tohoto zimního sportu. Podíváme se na jednotlivá zajímavá pohoří směrem od Peloponésu k severním hranicím a na jednu zvláštnost na Krétě. Mapy pro horské túry jsou k dostání ve větších městech, která leží přímo na úpatí pohoří. Takže např. pro Chelmos se obraťte do Kalavryty, pro Parnas do Delf nebo Arachovy atd...

Leťte do Řecka v dobré partě

Chelmos

Chelmos je pohoří na severu Peloponésu, asi 12 km od městečka Kalavryty, jehož nejvyšší vrchol měří 2 355 m n. m. Z Kalavryty se k lyžařskému centru dostanete novou asfaltkou až do výšky 1 900 m. Pokud se chcete vydat na túru, mohu doporučit trasu z vesnice Solos. Túra trvá asi 5 hodin a vede kolem vodopádu Mavroneri, kde prý pramení bájná řeka Styx (tu museli překročit zesnulí, aby se dostali do podsvětí). V Solosu je dokonce i noclehárna, pokud ji budete potřebovat. Cesta je v lese dobře viditelná.

Parnas

Pohoří na jihu pevninského Řecka, které bývalo bájným sídlem Múz a boha Apollóna, nachází se zde i posvátný delfský okrsek. Jsou zde dvě významná lyžařská střediska poblíž města Arachova. Jedná se spíš o komerčnější oblast zaměřenou především na lyžaře. Turistické trasy jsou nejlepší směrem z Delf k jeskyni Koritsia. Výstup trvá asi čtyři hodiny. Cesta je dobře značena turistickými značkami E4.

Pilio

Pilio leží na malém výběžku u města Volos, je to takový malinký poloostrov. Jedná se o krásně zelené pohoří, vyprahlé skály jsou tu spíše výjimkou. Narazíte i na ovocné sady a voňavé lesy. Pilio je bájným krajem kentaurů. Toto pohoří je považováno za řeckou idylu – vesnice a vesničky se s časem měnily jen málo a tak máte možnost dostat se o pár desetiletí zpět. Túry se zde lépe než kde jinde kombinují s pobytem na pláži. Velkou zajímavostí tohoto regionu jsou kamenné stezky, které představovaly ještě do poloviny 20. století jedinou spojnici mezi vesnicemi. V posledních letech se je místní rozhodli opět obnovit a zdokumentovat, a tak je Pilio jedním z nejlepších míst pro pěší turistiku. Stezky jsou značeny černým panáčkem v chůzi.

Pindos

Pohoří Pindos se rozprostírá od Ioanniny až k albánským hranicím. Pro pěší turistiku jsou nejlepší trasy na sever od Ioanniny v oblasti Zagorie. Většina tras je nenáročných a vedou liduprázdnou a krásnou krajinou. Nejznámější je asi pochod kaňonem Vikos, kdy se nejběžnější trasa nachází mezi vesnicemi Monodendri a Vikos. Cesta potrvá asi 5–6 hodin. Čeká vás prudké klesání, dlouhá chůze víceméně po rovině a na konci zase prudký výstup. Cesta je značena velmi dobře značením O3.

Olymp

Olymp leží necelých 100 km jižně od Soluně. Jedná se o nejvyšší pohoří Řecka a je asi největším lákadlem pro pravou vysokohorskou turistiku. Neobejdete se bez příslušného vybavení. Pokud budete chtít v horách i přespat, máte možnost ve dvou chatách se stálým personálem, které jsou známé jako chata A (ve výšce 2 100 m) a chata B (2 700 m). Za lůžko se zde platí 10 € a u chaty A můžete postavit vlastní stan za 5 €, sami si vařit ale nemůžete, takže budete muset využít služeb chat. Vrchol Mytikas je rozlehlá plošina s velkými kameny, řeckou vlaječkou a knihou návštěvníků. Výstup od parkoviště z osady Prionia až na Mytikas trvá asi 6 hodin, dalších 5 hodin potom sestup.

Samaria

Nejznámější soutěska, která se nachází na ostrově Kréta a se svými 16 km je nejdelší v Evropě. Nejlepší je začít túru již velmi brzy ráno, abyste se tak vyhnuli těm největším vedrům. Bezpečnostní pokyny během pochodu soutěskou není radno brát na lehkou váhu a úřady mohou vstup dokonce i zakázat, pokud tomu odpovídá bezpečnostní situace. Aktuální informace podává lesní správa na telefonním čísle: 28 210 67 179.

Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Řecka v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.