Ceny jídla a pití v Řecku

Potraviny - Kde nakupovat - Co koupit domů - Jídlo a pití v taverně - Suvenýry

Ceny jsou v Řecku obecně samozřejmě mnohem vyšší než v ČR, opět záleží na tom, do jaké míry je daná oblast postižena cestovním ruchem a také na druhu potravin a pití. Od poloviny roku 2010, kdy se ve dvou vlnách zvedlo DPH, nejdříve na 21 % a potom na 23 %, se ceny opět zvýšily. Zatím to ještě nemám osobně ověřeno, ale cenový skok je prý opravdu znát.

Leťte do Řecka v dobré partě

Nákupy potravin

V Řecku se stále ještě vyplatí nakoupit panenský olivový olej, k vaření základních jídel nevyjde draho ani rajčatový protlak, těstoviny, tuňák, různé konzervy se zeleninou... Světlý chleba stojí většinou 0,80 € a je výborný :-). Cena obyčejné stolní vody má svou maximální hranici na 0,50 € za 0,5 l a 1 € za 1,5 l. V supermarketech vyjde ještě levněji. Třeba sýry jsou v Řecku daleko dražší než maso, to může cenově vycházet o málo dráž než u nás. Naopak sýr je předražen klidně až trojnásobně.

Zeleninu a ovoce doporučuju nakoupit na trzích, které se ve městech a vesnicích konají vždycky jednou týdně dopoledne, většinou to bývají středy nebo soboty. Nebo u pojízdného prodejce, který má na korbě svého auta naloženy bedny s ovocem a zeleninou a vyhlašuje své nabídky do amplionu :-). Není k přeslechnutí...

Kde nakupovat

Další raritou oproti ČR jsou tzv. periptera, kiosky. Tady lze koupit snad všechno od telefonních karet, pití, někdy i drogerii až po něco na zub. Periptera se hodí spíš, když vás honí mlsná nebo jako poslední záchrana před umřením hlady. Mějte na paměti, že v Řecku se supermarket říká úplně každé prodejně, kde je k dostání jídlo. Takže když vám někdo ukáže cestu, nečekejte Tesco, je docela možné, že vás poslal do malého krcálku s vodou, sušenkami a pomeranči.

Doporučuju také návštěvu pekárny, řecky ΦΟΥPNΟΣ [furnos], kde dostanete čerstvý chleba, nebo také tzv. tyropitu (listové těsto se zapečenou fetou uvnitř), loukanikopitu (listové těsto s párkem uvnitř), spanakopitu (se špenátem) atd. Ale také třeba sladké kulurakia (sušenky různých příchutí a náplní, které jsou na váhu).

Co koupit domů

Co se vyplatí dovézt domů na ochutnávku nebo jako dárek? Pokaždé, když se vracím z Řecka, musím domů přivézt povinně olivový olej, víno (jelikož mám ráda sladká vína, tak preferuju červené Mavrodafni ze sklepů Achaia Clauss v Patře nebo bílé Samos vin doux - ceny jsou sice poměrně vysoké, ale stojí to za to), fetu (také celkem drahá záležitost, ale je to originál), sezamová semínka v medu (ty už jsou sice i u nás, ale nejsou tak výborné jako ty z Řecka). Dále stojí za to přivézt i med (nejlepší je prý tymiánový z Limnu a Kalymnu) a pokud máte odvahu, že se po cestě nezkazí, tak i obyčejný bílý jogurt.

Jídlo a pití v taverně

Jít v Řecku do taverny je skoro povinnost. Pokud máte štěstí a vyberete si tu pravou, připraví vám přímo božské pokrmy. Ceny asi nejsou takové, aby se tam člověk mohl stravovat denně, ale být v Řecku a nezajít do taverny? Skandální! Dostanete na výběr z mnoha předkrmů i hlavních jídel. V Řecku se konzumuje především maso a tak výborně připravené dušené hovězí jsem snad nikde jinde nejedla. Za vyzkoušení stojí určitě i různé „mořské potvory“, z vlastní zkušenosti můžu doporučit kalamáry nebo chobotnici.

Za tradiční se považuje musaka nebo pastitsio. A i vegetariáni si mohou vybrat z různých zeleninových pokrmů.

Cena večeře pro dva s předkrmy, hlavním jídlem, karafou vína a velkou vodou se bude pohybovat okolo 30–40 €.

Kdo je přítelem fast foodů, také se v Řecku pěkně vyřádí. K dispozici máte gyros, souvlaki, bifteky, ale i klasické hamburgery atd., většinou v kuřecí a vepřové variantě na různé způsoby a s různými přílohami. Ještě pamatuju doby, kdy gyros stál na Rhodu 1,80 €, teď už to bude nejméně 3 €.

Byla by také chyba neochutnat pravé řecké frapé nebo si jen tak dát pivo v plážovém baru. Ceny se opět budou velmi lišit v závislosti na místě, kde si objednáte. V zapadlé vesničce dáte za „frapíčko“ třeba 1 €, na Santorini klidně i 4 €. To samé platí i pro pivo, např. Heineken najdete za 2,50 €, ale i za 6 €. Stojí za to vyzkoušet i retsinu (víno s příchutí pryskyřice) nebo ouzo (pendrekovka).

Suvenýry

Psát o tom, co si domů dovézt z Řecka jako suvenýr, je docela obtížné, protože toho je na jednu stranu strašně moc a na druhou, co z toho je typicky řecké, co se odlišuje od suvenýrů z jiných zemí, co Řecko vystihuje? Jakmile vejdete do jakéhokoliv obchůdku se suvenýry kdekoliv v Řecku, bude se na vás odevšud valit modrá barva... Hrnečky, popelníky, pohledy, obrázky, talířky atd. Řecko je pověstné svou výrobou keramiky, ať už užitkové (nejčastěji s motivem olivy) nebo dekorativní v podobě kopií antických soch (ty jsou opravdu typicky řecké :-)).

Všude najdete mořské houby, které slouží jako koupelové žínky a jsou opravdu příjemné. Také hodně záleží na místě, kde se nacházíte, protože pro každý ostrov nebo památku je charakteristické něco jiného. A tak je třeba Zakynthos zavalen spoustou želv a želviček, Chios výrobky z mastichy, Samos Pythagorovým hrnkem, Rhodos motýly, kláštery ikonami atd... Fantazii se meze opravdu nekladou.

Aktuální kurz ČNB

  • Euro: 1 EUR = 25.17 CZK

Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Řecka v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.