Ubytování v Řecku

Hotely - Hostely - V soukromí - Kempy - Obecné informace

Dá se říct, že v Řecku najdete úplně všechny druhy ubytovacích kapacit. Hotely, hostely, kempy i ubytování v soukromí se dají sehnat celoročně. Jelikož je Řecko především turistická země, i provoz těchto zařízení se bude odvíjet od data v kalendáři. Téměř všechno funguje tak od konce dubna až do poloviny října, menší odchylky záleží na návštěvnosti daného místa. V létě bych si dala pozor především na období od konce července do konce srpna, kdy bude nutné ubytování zajistit s předstihem, protože toto období je nejoblíbenější u samotných Řeků, kteří se rozjíždí užít si dovolenou do různých koutů své země. Naopak mimo sezónu by mohl být menší problém najít ubytování v některých zapadlejších oblastech.

Leťte do Řecka v dobré partě

Ubytování v hotelu

Pokud se budete v Řecku ubytovávat v hotelu, pravděpodobně vycestujete s některou z cestovních kanceláří, kterých jezdí v současnosti do Řecka opravdu mraky. Stačí si jen vybrat z obrovské nabídky dle individuálních požadavků. Pokud byste se chtěli v hotelu v turistických centrech ubytovat individuálně, připravte se na celkem vysoké částky, opět v závislosti na datu a úrovni hotelu. Pravidlem bývá nechat první den na recepci váš doklad totožnosti, ze kterého si opíšou údaje a následně vám jej vrátí.

Ceny hotelů závisí na lokalitě, sezóně, počtu pokojů, vybavenosti a službách hotelu, jídle, které ubytování zahrnuje atd. Zaškatulkovat ceny je velmi složité, protože faktorů, které na ni mají vliv, je opravdu hodně. A tak můžete na jednom místě najít 10 různých druhů ubytování s 10 různými cenami.

Ubytování v hostelu

Na rozdíl od jiných západních zemí je zde hostelů daleko méně, ale najít se samozřejmě dají. Doporučuji hledat přes celosvětové hostelové servery jako např. Hostelworld. Chce to mít štěstí a objednávat s předstihem.

Ubytování v soukromí

Privátní ubytování je asi nejjednodušší a nejvyužívanější způsob. Velmi vyhovující především pro cestu „na blind“. Prostě vystoupíte buď z autobusu, nebo z trajektu a tam už se o vás postarají ti známí dohazovači, kteří vás do konkrétního objektu nalákají nebo se stačí pozeptat v okolí a pokoj více než jistě najdete. Cena opět závisí především na sezóně a také trochu na domluvě s majitelem. Takové objekty jsou vždy zřetelně označeny anglickým „Room for let“ nebo řecky „Eνοικιαζόμενα δωμάτια“. Ceník musí být ze zákona vyvěšen ze zadní strany pokojových dveří. Pokoje k pronájmu, na které narazíte na každém rohu, jsou obvykle vybaveny vlastní koupelnou a kuchyňkou se základními potřebami k vaření. Je to ten nejjednodušší typ ubytování.

Kempy

Táboření mimo vyznačená tábořiště a kempy je v Řecku trestné, a pokud vás při tom vyhmátne policie, platí se docela vysoká pokuta. Oficiální seznam kempů každoročně vydává spolek Panhellenic Camping Association, kde si vhodný kemp můžete vyhledat podle vámi vybrané lokality. Ceny se liší podle úrovně a vybavenosti.

Obecně k ubytování

Co se týče elektřiny, zásuvky jsou v Řecku stejné jako naše. S teplou vodou je to složitější. Řekové z drtivé většiny používají pro ohřev vody ve svých domech solární panely na střechách. Tento systém se objevuje i ve většině hotelů a apartmánů, tudíž se může i stát, že ve „sprchovací špičce“, tzn. v době, kdy se lidé hromadně vrací z pláže a chystají se na večeři, může být teplé vody i nedostatek. V takovém případě musíte nějakou chvíli počkat, než se voda opět ohřeje.

Pitná voda je také spíš výjimkou, někde se doporučuje ji před použitím převařit, někde se nedoporučuje pít ani tak. S pitnou vodou se setkáte spíš na pevnině a na Peloponésu, na ostrovech téměř vůbec. Tam teče z kohoutku voda odsolovaná, takže budete odkázáni na balenou vodu z obchodu.

Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Řecka v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.