Měna a ceny v Rumunsku

Měna a směna

Rumunskou měnou je leu (pl. lei). Vyměnit peníze v Rumunsku není žádný problém – směnárny a banky jsou přítomny v každém větším městě. Pokud se vám nechce s sebou na cesty brát hotovost a preferujete výběr z bankomatu, také to není problém. Bankomaty jsou běžně dostupné zhruba ve stejné četnosti jako u nás. Pokud byste ale chtěli platit kartou, budete závislí na nákupních centrech a velkých supermarketech. V běžném obchodě či restauraci se kartou většinou platit nedá. Rozhodně doporučuji mít u sebe vždy nějakou hotovost.

Jeďte do rumunské Transylvánie v dobré partě

Aktuální kurz ČNB:

  • Rumunský leu: 1 RON= 4.96 CZK

Ceny v Rumunsku

Ceny jsou v Rumunsku přibližně stejné jako u nás. Opravdu hodně záleží na tom, kde se nacházíte a jaké máte požadavky na kvalitu zboží nebo služeb.

Běžná rumunská restaurace (např. motoresty u silnic), kde naleznete po celé zemi téměř totožný výběr, vám nabídne hlavní chod za cca 25 lei. Nenechte se zaskočit, že polévka (ciorbă) je skoro stejně drahá jako hlavní chod – rumunské polévky jsou velmi vydatné a porce jsou opravdu velké (viz text Stravování). Zejména v přímořských letoviscích a Bukurešti jsou ceny o hodně vyšší – bohužel se zde již nedá mluvit o vyšší kvalitě pokrmů.

Pokud se vydáte na nákupy potravin, tak počítejte, že ceny jsou opět přibližně stejné jako u nás. Mléčné výrobky jsou o něco dražší než u nás, ale jejich kvalita je také zpravidla vyšší. Samozřejmě lepší ceny naleznete, pokud nakupujete přímo od bačů na horách. Alkohol, zejména víno, je v Rumunsku kvalitní a poměr cena/kvalita je velmi dobrý.

Co je v Rumunsku stále k sehnání za výhodné ceny, je kožené zboží. Platí to obzvláště o obuvi, která je kvalitní a velmi levná. Cena samozřejmě záleží na tom, jaký typ boty chcete a také na jejím zpracování.

Autorem textu je Bohumír Krampera, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Rumunska a Moldavska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.