Podnebí a počasí ve Španělsku

Mírné klima - Středozemní klima - Subtropické klima - Aktuální předpověď počasí

Španělsko patří mezi oblíbené destinace českých turistů, vyznačuje se v létě stálými a příjemnými teplotami, které v případě Kanárských ostrovů platí po celý rok. Na slunce ve Španělsku narazíte celoročně bez ohledu na roční období. Španělsko zasahuje do tří klimatických pásem: mírného, středomořského a vlastního subtropického.

Leťte do Andalusie v dobré partě

Mírné klima

Mírné klima panuje v pásu ohraničeném 40° a 60° severní zeměpisné šířky a spadá do něj oblast od severní části Pyrenejského poloostrova až po hlavní město Madrid, které má souřadnice 40°25′08″. Mírné podnebí je charakterizováno střídáním čtyř ročních období.

Mírné oceánské klima

Dominuje na pobřeží Atlantského oceánu a týká se celého severu a severozápadu Pyrenejského poloostrova od Pyrenejí až po Galicii. Vyznačuje se hojnými srážkami během celého roku, odtud dostatek zeleně. Teploty jsou zde v létě mírné kolem 20 až 25 °C, zejména vlivem chladného proudění z Baskického zálivu. Zimy jsou zde nepříjemně vlhké s pravidelnými srážkami a teplotami okolo 12 až 15 °C.

Horské klima

Panuje na horách (Kantaberské pohoří, Pyreneje, Iberské pohoří) a jsou pro něj charakteristické chladné zimy a mírná léta s dostatkem srážek po celý rok, ať už v podobě dešťových či sněhových. Obecně však platí, že jejich hojnost stoupá s nadmořskou výškou.

Středozemní klima

Pobřeží Středozemního moře je jedinou oblastí subtropického pásma v Evropě. V subtropech se ale nachází nejen španělské pobřeží Středozemní moře, ale i Baleárské a Kanárské ostrovy. Přestože jde o oblast spadající pod jedno podnebné pásmo, tak zde mezi jednotlivými oblastmi najdeme výrazné rozdíly.

Standardní středomořské klima

Panuje na většině pobřeží Středozemního moře, ve městech Ceuta, Melilla a na Baleárských ostrovech. Vyznačuje se krátkými a mírnými zimami a dlouhými teplými léty. Roční průměrná teplota se pohybuje mezi 15 a 18 °C. Co se týká srážek, tak jsou nepravidelné s ročním úhrnem mezi 400 a 700 mm a jsou častější na jaře a na podzim.

Kontinentální středomořské klima

Dominuje ve vnitrozemí v oblasti španělské centrální náhorní plošiny Meseta, v údolí řeky Ebro, Guadalquivir a v severní části autonomní oblasti Alicante. Vyznačuje se extrémními teplotami, v zimě pod -15 °C a v létě až 40 °C. Mimo letních bouřek jsou zde minimální a nepravidelné srážky s ročním úhrnem okolo 400 mm.

Suché středomořské klima

Je charakteristické pro jihovýchodní oblast Španělska, konkrétně pro autonomní oblasti Murcia, Alicante a Almería. Srážek je v této oblasti minimum, roční úhrn s bídou dosahuje 300 mm srážek za rok, což se projevuje velkými suchy. Léta jsou zde teplá a suchá a zimy mírné a krátké.

Subtropické klima

Vlastní subtropické klima je charakteristické pro Kanárské ostrovy, které už patří do subtropů Afriky. Panuje zde subtropické klima s vysokými teplotami v průběhu celého roku pohybující se mezi 22 a 28 °C a s minimem srážek. I v rámci subtropického klimatu najdeme rozdíly.

Vlhké subtropické klima

Panuje především v severních oblastech Kanárských ostrovů, kde hory zadržují vlhkost a dochází tak k nepravidelným a hojným srážkám.

Horské subtropické klima

Zde panují nižší teploty závisející na nadmořské výšce a málo srážek. Týká se to oblastí s nejvyšší nadmořskou výškou na Tenerife, La Palma a Gran Canaria.

Suché subtropické klima

Charakteristické jsou vysoké a stálé teploty během celého roku s minimálním úhrnem srážek (Fuerteventura, Lanzarote, jih Kanárských ostrovů).

Pouštní subtropické klima

V polopouštních oblastech panují vysoké teploty během celého roku s malými výkyvy mezi dnem a nocí, téměř bez srážek (pouštní oblasti Lanzarote a Fuerteventury – Punta Jandía).

Aktuální počasí ve Španělsku a předpověď počasí na tři dny

Madrid, Španělsko

Jasno
Nyní
10 °C
Jasno
6 m/s ↘
Polojasno
Dnes
10 °C | 9 °C
Polojasno
Oblačno
Zítra
9 °C | 2 °C
Oblačno
Zataženo
Středa
8 °C | 3 °C
Zataženo
Oblačno
Čtvrtek
11 °C | 6 °C
Oblačno

Autorkou textu je Kamila Rusnoková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Andalusie v dobré partě