Měna a ceny na Madagaskaru

Měna - Ceny

Měna

Troška historie

Základní jednotkou malgašské měny je ariary (MGA), který se dále dělí na pět iraimbilanja (ariary je jednou ze dvou posledních měn na celém světě, která nepoužívá desítkovou soustavu). Teoreticky to platí od července 2003, kdy odstartoval pozvolný přechod na nové bankovky, který byl dovršen koncem roku 2004 a od ledna 2005 jsou již ariary součástí všednodenního života. Tato stará malgašská měna se odvozuje od piastrů (ariary = piastr) a původně se dělila na rupie (loso), šilinky (kirobo) a šestipence (sikajy) nebo paralelně na 24 tzv. voamena.

Leťte na Madagaskar v dobré partě

Celý systém byl velmi složitý, a proto jej počátkem koloniální okupace Francouzi nahradili svým vlastním systémem koloniálních franků. Po získání nezávislosti se z nich staly franky malgašské (MGF – to je označení podle mezinárodní normy ISO 4217, kterou ovšem Francouzi nepoužívají, a tak pro malgašské franky mají svou zkratku FMG, podle níž se mezi lidmi malgašským frankům říká, či spíše říkalo, efemže).

V následujících desetiletích existovaly vedle oficiálních malgašských franků i ariary v poměru 1 ariary (MGA) = 5 MGF. Na bankovkách byla obvykle uvedena hodnota v obou měnových systémech, takže například bankovka o hodnotě 1 000 MGF měla z jedné strany napsáno 1 000 franků a z druhé 200 ariary. Obzvlášť zmatený mohl být návštěvník znalý malgaštiny, který si na bankovce přečetl třeba „ariary zato“ (čili sto ariary) a hned pod tím viděl velkou číslovku 500.

Ariary dnes

Roku 2003 byly ariary povýšeny na oficiální měnu a začaly se vydávat nové bankovky. I na nich je však stále ještě uvedena hodnota v malgašských francích, i když drobným písmem. I dnes počítání na malgašské franky tu a tam přetrvává zejména na vesnicích a mezi staršími lidmi. A výjimečně se najde i nějaký trhovec, který se měnové zmatenosti cizinců snaží využít ve svůj prospěch. Orientaci mohou usnadnit následující převody:

  • 0,2 MGA – iraimbilanja – 1 frank (MGF)
  • 0,4 MGA – venty sy kirobo – 2 franky
  • 0,6 MGA – sikajy dimy – 3 franky
  • 1 MGA – ariary – 5 franků
  • 2 MGA – ariary roa – 10 franků
  • 3 MGA – ariary telo – 15 franků
  • 4 MGA – ariary efatra – 20 franků
  • 5 MGA – ariary dimy – 25 franků
  • 6 MGA – ariary enina – 30 franků
  • 7 MGA – ariary fito – 35 franků
  • 8 MGA – ariary valo – 40 franků
  • 9 MGA – ariary sivy – 45 franků
  • 10 MGA – ariary folo – 50 franků

V současné době (2018) za 1 Kč dostanete zhruba 150 ariary. Orientační přepočítání na českou měnu je tedy docela snadné. V oběhu jsou jednak starší bankovky v hodnotě 100, 200, 500, 1 000, 2 000, 5 000 a 10 000 ariary (nejnověji od roku 2017 pak i bankovka v hodnotě 20 000 ariary), jednak zcela nové bankovky (stejných hodnot), které malgašská centrální banka začala vypouštět 17. července 2017 (poslední bankovky s nominální hodnotou 100, 200, 500 a 1 000 ariary pustila do oběhu 26. září 2017).

Stále existují také mince (v hodnotách 1, 2, 4, 5, 10, 20 a 50 ariary), ale vzhledem k jejich nízké hodnotě se již téměř nepoužívají. Pouze některé státní instituce (např. pošta) mají nezaokrouhlené ceny a vrátí vám „do posledního haléře“. Sběratelé tedy stále ještě mají šanci mince získat – na požádání vám je sem tam někdo vymění za papírové peníze. Teoreticky existují také ještě mince v hodnotě 1 a 2 iraimbilanja, ale vzhledem k tomu, že mají hodnotu tisícin české koruny, se s nimi v reálném životě již nelze setkat.

Malgašské mince i bankovky jsou (a vždy byly) velmi pěkné s mnoha zajímavými motivy. Velmi často jsou na nich vyobrazeni lemuři, baobaby, volavky, pirogy, zebu, želva, ravenala, žába, aloalo, rýžoviště, pláže a lidé. Nejnovější sada bankovek je doslova napěchována přírodními motivy – poletují na nich motýli a ptáci, plavou velryby, rostou sukulenty a masožravé rostliny, ční význačné geologické útvary a shlížejí z nich žáby a lemuři. Z šestnácti hlavních obrazových motivů je jen pět nebo šest zcela nepřírodních a mají vztah ke kultuře, zemědělství a průmyslu. Zajímavé jistě je, že na malgašských bankovkách již tradičně téměř chybějí osobnosti – Madagaskar se oprostil od státníků, prezidentů a generálů (jak inspirativní).

Výměna peněz a placení kartou

Získat ariary lze výměnou v bance nebo ve směnárně. Směnáren je pouze několik v zemi, banky jsou v každém větším městě, ale mívají velmi omezenou otvírací dobu. Nejvýhodnější kurz je stabilně po dlouhá léta ve směnárně na letišti. Je rozumné si zde vyměnit peníze na celý pobyt. Pozdější výměna jinde na Madagaskaru může znamenat dlouhé hledání banky, která má otevřeno.

Banky i směnárny nejochotněji mění eura. S dolary a jinými měnami může být v některých případech problém. Připravte se na to, že výměnou i jen 200 či 300 € se z vás stanou milionáři. Spíše než s příjemným pocitem však z banky budete odcházet s nerudovskou otázkou „kam s ní“.

Obdržíte totiž slušný paklík bankovek, které se vám do peněženky rozhodně nevejdou. Banky navíc mají ve zvyku bankovky ukládat po deseti; vždy devět bankovek je přeloženo desátou, a to celé je sešito sešívačkou. Deset takových balíčků je ovázáno gumičkou do úhledného štůsku. Občas při objemnějších transakcích balíčky a štůsky platí i lidé mezi sebou.

Kartou lze na Madagaskaru platit jen velmi omezeně – v podstatě jen na letištích a v luxusních hotelech. Bankomaty jsou pouze ve velkých městech, často u bank. V některých případech vydávají jen omezené množství bankovek, a tak pokud chcete vybrat větší sumu, musíte výběr i několikrát opakovat.

Ceny

Ceny jsou velmi rozmanité. Liší se krámek od krámku, hotel od hotelu, tržnici od tržnice. Hodně záleží na odlehlosti místa, u hotelů na počtu hvězdiček. Lze však říci, že ceny v přepočtu zhruba odpovídají těm, na něž jsme zvyklí z domova.

Autorem textu je Pavel Hošek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Madagaskar v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.