Doprava do Řecka

Vlakem - Letadlem - Autobusem - Autem - Trajektem - S cestovkou

Do Řecka vlakem

Přímé vlakové spojení do Řecka neexistuje. S Českými drahami lze dojet do Soluně či Atén v rámci programu CityStar s minimálně jedním přestupem. Pro rezervaci cesty do řecké Soluně (Thessaloniki) lze také využít portál Vlakem.net.

Do Řecka letadlem

Mimo letní sezónu jsou v provozu jen ta největší a nejvytíženější letiště, naopak během sezóny se letecky dostanete prakticky všude, kde letiště existuje. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit sledovat během léta stránky různých cestovních kanceláří, které nabízí i prodej volných letenek, které jim v daném termínu zbyly.

Leťte do Řecka v dobré partě

Přímý letecký spoj mezi Prahou a Aténami zajišťuje řecká letecká společnost Aegean Airlines. Cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 5 000 Kč. Zhruba za stejnou cenu můžete zakoupit stejně tak zpáteční letenku i s jinými společnosti (například Lufthansa, Austrian Airlines, UIA a další), ale počítejte minimálně s jedním přestupem. Kromě Prahy lze letět na různé řecké ostrovy také z méně frekventovaných letišť. Asi největší nabídku charterových letů má u nás Travel Service (Smart Wings).

Do Řecka autobusem

Celoročně se do Řecka můžete dopravit i pravidelnou autobusovou linkou po trase Praha–Brno–Bratislava–Budapešť-Soluň a další zastávky na území Řecka, konečná stanice Atény. Společnost se jmenuje Korona Travel, je řecká, proto i řidiči jsou Řekové a někdy je docela slušný výkon se s nimi jinak než řecky domluvit. :-) Mimo letní sezónu jezdí linka na této trase 1x týdně, z ČR vždy v sobotu ráno a z Řecka vždy ve čtvrtek ráno. V létě se spoje posilují na dva týdně.

Cesta, která vede přes Maďarsko, Srbsko a Makedonii, podle jízdního řádu trvá od výchozí do cílové stanice 30 hodin, samozřejmě je tato délka silně závislá na čekacích dobách na hranicích. Jízdné je stejné už několik let, je to 90 € jednosměrně a 160 € obousměrně. Nezapomeňte si přibalit cestovní pas! Budete projíždět zeměmi, které nejsou členy EU!

K vyhledávání autobusového spojení do Řecka lze využít například portály Eurotours nebo Onlinebus, popřípadě StudentAgency, kde též prodávají jízdenky cizích dopravců. Tato cesta se vyplatí především pro ty, kdo plánují v Řecku pobýt delší dobu a váha jejich zavazadel bude mít určitě více než povolených 20 kg do letadla.

Do Řecka autem

Cesta vlastním autem je nejvýhodnější pro ty, kteří mají v plánu poznávat, a to nejen Řecko, ale třeba i místa po trase. Můžete kopírovat nejrychlejší pozemní cestu popsanou již výše, tzn. Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Makedonii a pak Řecko. Výhodou je to, že když se v Bratislavě napojíte na dálnici, jedete téměř plynule až do Řecka. Opět si nezapomeňte přibalit cestovní pasy! A dávejte si pozor i na dálniční poplatky, jejichž systém se stát od státu liší.

Na Slovensku a v Maďarsku můžete dálniční známky koupit na benzince. Rychlostní limity se od těch našich neliší. Srbsko již není členským státem EU, proto se nevyhnete hraniční kontrole a předložení pasu. Bohužel dlouhé prostoje nejsou žádnou výjimkou a pro srbské celníky je kolikrát i normální říct si o nějakou tu „odměnu“ za rychlejší jednání.

Mýtné se zde vybírá na mýtných stanicích podle úseků, kterými projedete. Mýtné je možné platit kreditní kartou, hotovostí v místní měně (srbský dinár) a v některých případech také v eurech. Hned na hranicích s Makedonií se vám může (ale i nemusí stát), že po vás budou chtít 3,5 € jako tzv. vstupní poplatek do země. Ovšem těžko usoudit, kdy se tento poplatek platí a kdy nikoliv. Již několikrát jsem byla na tento poplatek upozorněna, ale nikdy jsem ho neplatila. Za mýtné budete opět platit na mýtných stanicích stejně jako v Srbsku a ostatně i jako v samotném Řecku. Rychlostní limity v Makedonii jsou totožné se Srbskem. Podrobnosti k výši silničních poplatků v jednotlivých zemích naleznete například na stránkách Tolls. Celní předpisy a rychlostní omezení si můžete nastudovat na webových stránkách ÚAMK.

Do Řecka trajektem

Další trasou, jak dosáhnout Řecka, je vydat se do Itálie a zde se v jednom z přístavních měst nalodit i s autem na trajekt. Tato trasa je výhodnější zejména proto, že není tak náročná na pozornost řidiče, během cesty si můžete odpočinout na trajektu. Do Řecka se pravidelnou trajektovou linkou dostanete ze čtyř italských měst: Benátky, Ancona, Brindisi a Bari. Ta jsou spojena s řeckými městy Igoumenitsa a Patra. V letních měsících dělá trajekt zastávky i na Jónských ostrovech, především pak na Korfu a Kefalonii. Existuje hned několik trajektových společností, které dopravu zajišťují, a sice Anek, Minoan a Superfast. Cena lodního lístku je závislá na výběru společnosti, datu, konkrétním čase, typu auta a zvoleném ubytování během plavby. Doba plavby mezi jednotlivými městy je:

Benátky–Patra: 32 až 34 hodin
Benátky–Igoumenitsa: 25 hodin
Ancona–Patra: 21 až 24 hodin
Ancona–Igoumenitsa: 17 hodin
Bari–Patra: 15,5 hodiny
Bari–Igoumenitsa: 9,5 hodiny

Veškeré informace k jednotlivým trajektům naleznete na stránkách Directferries.

Do Řecka s cestovkou

S cestovkou se do Řecka dostanete většinou letecky, méně už autobusem nebo vlastním autem a nejméně cestovek jezdí do Řecka vlakem. Tady se jedná spíš o CK, jejichž klienty jsou především zaměstnanci ČD.

Nejvíce se sem jezdí za mořem, dobrým jídlem a odpočinkem. Letní sezóna začíná v polovině května a končí v polovině října. S tím, že na začátku a na konci sezóny musíte počítat se studenějším mořem a proměnným počasím.

Velmi oblíbené jsou i zájezdy za poznáním, protože Řecko toho může nabídnout opravdu mnoho. Klasickým okruhem je cesta od Soluně na severu, přes Meteory, Thermopyly, Delfy, Atény, Korint, Mykény, Epidauros. Často se přidává i Olympie. Zajímavý je například poznávací zájezd do Řecka od CK Mundo.

Už i v ČR se rozmáhá trend svatby v zahraničí, kdy se vezmete před cizím úřadem a pak si jen necháte svatbu legalizovat u nás. A svatby v Řecku nejsou výjimkou. I tohle už za vás zařídí CK a za poplatek obstará vše potřebné, od přeložení rodných listů, oražení apostilou z řecké ambasády u nás, po objednání fotografa, květin, účesu, až po zlegalizování sňatku v ČR. Přímo při obřadu vám je k dispozici váš delegát, který celý obřad překládá. Velkou výhodou je spojení svatby a líbánek dohromady. :-) A kouzelné je i to, když si při obřadu můžete říct „ne“ (řecky ano).

Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Řecka v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.