Ubytování v Gruzii

Hotely - Hostely - V soukromí - Kempování

Hotely v Gruzii

Ubytování hotelového typu je možné najít prakticky jen v turisticky rozvinutých regionech, ale kromě TbilisiBatumi ani tam nebudete mít na výběr z více podniků, než je prstů na jedné ruce. V menších městech rozhodně není hotel samozřejmostí. Vzhledem k omezené kapacitě se pokoj vyplatí rezervovat s předstihem, a to především v letních měsících.

Leťte do Gruzie a Arménie v dobré partě

Pokud se ubytujete v novějším hotelu, narazíte s vysokou pravděpodobností na západní standard, pěkné pokoje s vlastní koupelnou a bufetovou snídaní, bohužel ale není jisté, že na recepci budou schopni se domluvit anglicky. Staré nerenovované hotely nejsou téměř v provozu. Z mnoha starých sovětských hotelů se po válkách v Abcházii a Osetii staly ubytovny pro utečence a tuto funkci si podržely i dvacet let po první válce, zbylé jsou dnes často v dezolátním až havarijním stavu.

Hostely v Gruzii

Hostely batůžkářského typu jsou v tuto chvíli ve větším počtu jen v Tbilisi, pár jich je i v Batumi. V dalších turistických destinacích, jako například Sighnaghi nebo Mestia, se nabízí místo klasických hostelů velká rodinná ubytování pro více než 10 hostů ve více pokojích různého typu, kde máte běžný hostelový komfort (internet, kávu a čaj, literaturu a mapy) a zároveň možnost využít domácí kuchyně a nahlédnout do života místních.

Ubytování v soukromí

Není lepší způsob, jak zažít na vlastní kůži gruzínskou pohostinnost, než se ubytovat v rodině. Je to flexibilní, protože spousta rodin nepřijímá rezervace, ale jednoduše vás osloví po příjezdu do města, nebo vás místní lidé na dotaz odkážou k rodině, která ubytovává. Pokoje jsou vždy čisté a udržované, někdy však hygienické zázemí neodpovídá našim standardům, záchod je na dvoře nebo je nižší kvalita sprchy. Většinou však můžete počítat s tím, že pokud ubytovávají cizince, budou mít i splachovací toalety a sprchu s teplou vodou.

Velkým benefitem ubytování v rodinách je možnost domácí stravy, kromě snídaně a večeře vám připraví i obědový balíček na výlet nebo na cestu. Všechna jídla bývají připravena po gruzínsku, mísy se všemi chody leží pohromadě na stolech a strávníci si berou podle chuti. Vždy je dostatek chleba a k večeři vám často nabídnou i víno (nebo si o něj řekněte).

Další výhodou je, že se od místních dozvíte aktuální informacedopravě a pomohou vám naplánovat vaši další cestu. Nabídnou vám i svoje kontakty v dalších městech, takže se po příjezdu do další destinace už budete mít na koho obrátit.

Kempování

Kempování a stanování v Gruzii nijak rozvinuté není, ale nikdo vám v něm bránit nebude. Nevýhodou je, že si nemůžete vybrat na postavení stanu místo se zázemím. Na druhou stranu jsou Gruzíni velmi přátelští a pravděpodobně vám umožní kempování na svém pozemku a například přístup k vodě nebo toaletě.

V některých turistických oblastech již v kempování našli potenciál pro další rozvoj služeb a založili jednoduché kempy se základním vybavením (Juta, Kazbegi). Bohužel místa ke kempování chybí v Tbilisi a ani v Batumi na pláži by vám stan neprošel.

Autorkou textu je Kamila Sirotná, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Gruzie a Arménie v dobré partě