Jazyky v Izraeli a Palestině – hebrejština a arabština

Česko-hebrejský slovník (on-line překladač)

V Izraeli se nejlépe hebrejsky domluvíte s židovskými Izraelci (resp. novou hebrejštinou, neboli ivrit), arabsky potom s izraelskými Araby a v Palestině. Většina lidí ale má i základy angličtiny, dost často na poměrně slušné úrovni. Angličtina má na území tradici také z dob britského mandátu Palestina. Velmi k duhu vám může přijít také ruština, protože řada židovských Izraelců-imigrantů používá ruštinu jako svůj mateřský jazyk a někteří se jí dokonce stále drží i po doučení hebrejštiny.

Leťte do Izraele a Palestiny v dobré partě

V Izraeli tak uvidíte i řadu obchodů s nápisy v azbuce, v trafikách jsou k dostání ruské noviny apod. Když se vydáte do židovských náboženských čtvrtí, můžete také často zaslechnout jazyk připomínající němčinu. Je to jidiš, tradiční hovorový jazyk aškenázských Židů původem z Evropy. Pro zbožné Židy je totiž biblická hebrejština posvátným jazykem, a proto ji neznesvěcují běžnou mluvou, ale používají stále jidiš, případně ivrit.

Autorem textu je Marek Čejka, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.