Doprava do Španělska - jak se tam dostat

Letecky - Autobusem - Autem - Vlakem - S cestovní kanceláří

Španělsko letecky

Máte-li namířeno do Španělska, tak nejpohodlnější a zároveň nejrychlejší variantou je letět. Poletíte-li v hlavní turistické sezóně (červen až září a svátky), narazíte sice na trošku vyšší ceny letenek, ale na druhou stranu máte zase zaručen větší výběr letů i cen díky nabídce linek od nízkonákladových dopravců.

Leťte do Andalusie v dobré partě

Nízkonákladové letecké společnosti

Z nízkonákladových leteckých společností létají přímými linkami do Španělska například aerolinky SmartWings provozované společností Travel Service, které nabízí poměrně širokou nabídku španělských destinací (Madrid, Barcelona, Bilbao, Málaga, Valencie, Seville a Kanárské ostrovy) s odlety z Prahy. Další možností je španělská letecká společnost Vueling. Ta provozuje přímý spoj pouze do Barcelony. Do ostatních destinací, jako je Granada, Alicante, Madrid a další, létá s jedním přestupem v Barceloně.

Ze slovenské Bratislavy se dá letět se SmartWings do Barcelony, Girony, Málagy a na Kanárské ostrovy. Se společností Ryanair potom do Girony, Madridu, Málagy a na Mallorcu. Odlety do Španělska jsou k dispozici i ze sousedního Polska (Krakov nebo Poznaň), a to na palubě letadel letecké společnosti Ryanair.

Klasické letecké společnosti

Přímé lety nabízí i další letecké společnosti včetně Českých aerolinií nebo španělských aerolinek Iberia, ale u nich se už připravte na vyšší ceny za letenky.

Autobusem do Španělska

Do Španělska se z České republiky dostanete samozřejmě i autobusem, vlakem nebo autem. Pokud se vydáte na cestu autobusem, tak můžete využít například služeb autobusového evropského dopravce Eurolines, s jehož linkami se dostanete do většiny španělských turisticky nejvíce navštěvovaných měst, jako je Alicante, Barcelona, Madrid nebo Valencie. Výjezdními stanicemi jsou Praha a Plzeň a cesta trvá cca od 12 do 24 hodin podle místa cílové destinace. Cena za zpáteční jízdenku pro jednu osobu začíná na 5 000 Kč. Jízdenky do Španělska si můžete obstarat i ve Student Agency, jejichž linky do španělských destinací sice nejezdí, ale prodávají do této destinace jízdenky od cizích dopravců. Další možností je například vyhledávání přes portál mezinárodních autobusových jízdenek Onlinebus.

Autem do Španělska

Za cestu autem zaplatíte o něco více, ale zase se to dá vykompenzovat počtem cestujících ve vozidle a neomezenými zastávkami. Je-li vaší destinací jedno ze španělských měst v blízkosti hranic s Francií, pak počítejte s časovou dotací na cestu kolem 20 hodin bez větších přestávek. Relevantní výhodou je, že skoro celá trasa vede po dálnici. Ve Francii jsou dálnice zpoplatněny placením mýtného, jehož výše záleží na ujetém úseku a kategorii vozidla. Stejné zpoplatnění dálnic v mýtných branách platí i ve Španělsku, kde je však navíc zpoplatněn i průjezd některých tunelů.

Vlakem do Španělska

Vydáte-li se na cestu do Španělska vlakem, můžete se připravit na cestovní turné v podobě souvislé řady výstupů v rozličných stanicích různých zemí. Železniční spojení není zdaleka tak přímé jako to silniční. Asi nejkratší spojení je přes švýcarskou Basilej do francouzského Lyonu a dále do Barcelony s tím, že většina vlakových spojení z České republiky projíždí skrze celé Německo. Nepotěší ani cenová nabídka. Za zpáteční cestu zaplatíte minimálně 6 000 Kč. Zajímavým východiskem může být jízdenka InterRail Global, která vám nabízí cestování v rámci všech zemí Evropské Unie za jednotné ceny podle věku (mládež do 28 let, dospělý či senior) a třídy (1. nebo 2. třída) v závislosti na počtu dní (5, 7, 10, 15, 22, měsíc). Ceny se pohybují od 7 000 Kč do 25 000 Kč (1. třída, měsíc, dospělý).

S cestovní kanceláří

Chcete-li si starosti s dopravou ušetřit, můžete se do Španělska vydat také s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá turisticko-poznávací zájezd do Andalusie a Kastilie za maurskými paláci a do hor jižního Španělska.

Autorkou textu je Kamila Rusnoková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Andalusie v dobré partě