Suvenýry a nákupy ve Španělsku

Nakupovat ve velkém se ve Španělsku průměrně vydělávajícím Čechům finančně moc nevyplatí. Ve srovnání s Českou republikou se totiž ceny potravin a zboží ve Španělsku pohybují nad cenovou hladinou, na kterou jsme zvyklí u nás. Výjimkou z tohoto pravidla jsou každoroční letní a zimní výprodeje, kdy obchodníci nabízejí svá zboží za přijatelnější cenu. Pokud se tedy chystáte na dovolenou do Španělska v období od ledna do března nebo od července do srpna, tak těchto slev můžete využít, a to bez ohledu na to, zda se nacházíte zrovna u pobřeží nebo ve vnitrozemí.

Leťte do Andalusie v dobré partě

To se samozřejmě netýká potravin, takže koupě španělských uzenin, sýrů či lihovin vás bude stát stejně v kterémkoli dni v roce. Pokud však máte nějaké to místo v zavazadle navíc, byla by škoda si ze Španělska nepřibalit sušenou španělskou šunku, nebo některý z řady španělských sýrů, pár plechovek oliv a dobré víno k tomu. V případě, že prostoru v zavazadle máte na rozdávání a netíží vás pár kilo navíc, tak přibalte ještě láhev kvalitního olivového oleje, který se v kuchyni nikdy neztratí.

Patříte-li mezi ty, kteří rádi utrácí za oblečení, nečekejte od španělské módy příliš variace, až na pár butiků totiž skoro všude narazíte na známé oděvní řetězce Zara, Massimo Dutti, Pull and Bear, Oysho či Berschka, všechny sice provozované španělskou společností Inditex, ale spektrem zboží se příliš neliší od toho, co v těchto obchodech najdeme u nás nebo kdekoli v Evropě.

Na mezi turisty vyhledávanou originalitu můžete narazit třeba při koupi suvenýrů, které by měly ze své podstaty charakterizovat místo pořízení. Těžítka či přívěsky na klíče ve formě Eiffelovy věže nebo Pražského hradu tu střídá Gaudího chrám Sagrada Familia nebo palác Alhambra. Ženy jako dárek ocení výrobky z kůže (různé druhy kabel, boty) či ručně malovaný španělský vějíř, který kromě toho, že hezky vypadá a je důležitým doplňkem španělského tance flamenca, má v horku i praktické použití. Jako dárek může potěšit třeba hudební výběr španělského flamenca nebo ručně vyráběný nůž.

Při výpravách za suvenýry byste neměli vynechat místní tržiště, která jsou zárukou originality, ale občas na úkor kvality. Nepopiratelnou výhodou tržišť je, že zde najdete vše možné na jednom místě a za velmi přijatelné ceny. I kdybyste si z jejich široké nabídky nic nevybrali, sama návštěva tržiště bude stát za to.

Autorkou textu je Kamila Rusnoková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Andalusie v dobré partě