Měna a ceny ve Španělsku

Eurozóna - Jídlo - Doprava - Oblečení - Kultura - Bankomaty

Eurozóna

Španělsko je součástí eurozóny od jejího samotného vzniku 1. ledna 1999. Euro tímto dnem nahradilo španělskou pesetu, která byla platnou peněžní jednotkou od roku 1868. Přechod na euro nebyl okamžitý, pesety byly v oběhu ještě po následující tři roky až do roku 2002. Dnes po více než deseti letech jsou pesety již pamětními mincemi, které už za eura nevyměníte. Čeští milovníci kávy tak mohou při návštěvě Španělska jásat, protože za kávu tam zaplatí o něco méně než u nás. V ostatních případech (jídlo, doprava, služby) budete muset hrábnout hlouběji do kapsy.

Leťte do Andalusie v dobré partě

Aktuální kurz ČNB:

  • Euro: 1 EUR = 23.74 CZK

Jídlo

Z cen za jídlo zakoupené v supermarketech si hlavu příliš lámat nebudete, protože na pokladně zaplatíte oproti ČR o několik desítek korun navíc a budete si moci vybrat z několika obchodních řetězců. Ve Španělsku mají své zastoupení mimo zahraničních supermarketů Lidl a Carrefour místní řetězce Mercadona, EROSKI, Dia nebo El Corte Inglés. Budete-li mít chuť zajít na večeři nebo na oběd do restaurace, počítejte s minimální cenou na osobu okolo 10 eur včetně pití. Jídlo v baru vyjde o něco levněji, ale bude tomu odpovídat i skromnější jídelníček.

Doprava

Ceny za dopravu jsou více či méně srovnatelné s těmi našimi, ale bez většího uplatnění slev. Ve Španělsku je většinou jedno, jestli jste důchodce nebo student, všichni platí stejně. Pár centů ušetříte za cesty tam a zpět, a pokud pojedete místo vlakem autobusem.

Oblečení

Ceny za oblečení a obuv jsou ve Španělsku zhruba stejné jako u nás. Vyplatí se počkat na sezónní výprodeje, které začínají v létě. Dráže vás vyjde nákup oblečení a bot v El Corte Inglés, levněji zase oblečení zakoupené na trzích, ale kvalitu a trvanlivost vám u něj nikdo nezaručí. Nicméně na nákup španělského oblečení dnes ani do Španělska nemusíte, protože ho najdete i u nás, např. v obchodech španělské značky Zara nebo Mango.

Kultura, umění a sport

Španělé kulturně žijí, jen za to platí více než my. Vydáte-li se do kina, tak se průměrná cena vstupenek bude pohybovat okolo 7,5 eur na osobu. V multikinech a za 3D filmy zaplatíte samozřejmě více. Na nižší ceny narazíte v alternativnějších kinech (filmotéky) nebo v rámci akčních nabídek. Ceny za ostatní představení (divadlo, opera, korida) se pohybují v rozmezí od 10 do 100 eur a odvíjí se od vybraného místa v hledišti a prestiže představení.

Nadšenci umění to ve Španělsku levné mít nebudou. Jednorázový vstup do jednoho z nejznámějších španělských muzeí Museo Nacional de Prado (Národní muzeum Prado) vyjde na 14 eur, obdobně je na tom vstup do muzea moderního umění Guggenheim v Bilbau, kde stojí vstupné 13 eur. Nicméně jsou to jedny z  míst, kde se vyplatí být studentem do 26 let, důchodcem nebo ve skupině, protože pak za vstupné zaplatíte o polovinu méně.

Být aktivním sportovcem je ve Španělsku drahé, možná právě proto Španělé dominují v běhu a v cyklistice, kde za to, abyste si zaběhali nebo projeli na kole, platit nikde nemusíte. Jinak tomu je třeba při návštěvě bazénu, kde vás jednorázový vstup může vyjít i na 8 eur na hodinu s tím, že pokud nejste vybaveni plaveckou čepicí, utratíte ještě za čepici.

Bankomaty, placení kartou, směnárny

Na bankomat (cajero automático) narazíte v každém větším městě, a máte-li štěstí, tak i na vesnici. Hotovost se určitě hodí, i když ve Španělsku můžete zaplatit kreditní kartou v podstatě cokoli (jídlo, dopravu, služby). Zvláštností snad jen může být, že při platbě kartou budete automaticky požádáni o průkaz totožnosti.

Směnárny (oficina de cambio) se vyskytují hlavně v turistických centrech, mívají delší pracovní dobu než banky, ale výměna peněz vás vyjde stejně jako v bance. Obecně platí, že čím víc vyměníte, tím budete mít výhodnější kurz.

Autorkou textu je Kamila Rusnoková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Andalusie v dobré partě