Ubytování ve Španělsku

Hotely - Hostely - Penziony - Ubytovny - Horské chaty - Venkovské domy - Sezóna - Vybavení pokoje - Rezervace - Kempy

Na rozdíl od České republiky je ve Španělsku povinná klasifikace ubytovacích zařízení podle úrovně poskytovaných služeb. Každá autonomní oblast se sice řídí svými vlastními právními předpisy, takže neexistuje jednotný klasifikační systém ubytovacích zařízení platný celonárodně, ale v praxi jsou rozdíly mezi jednotlivými autonomními oblastmi jen minimální.

Leťte do Andalusie v dobré partě

Hotely (hoteles)

Největší komfort a zároveň nejvyšší úroveň poskytovaných služeb nabízejí hotely. Dělí se do pěti kategorií podle počtu hvězdiček, která určuje kvantitu a kvalitu poskytovaných služeb: čím více hvězdiček, tím více služeb a větší pohodlí, ale i vyšší cena.

Hostely (hostales)

Jsou levnější variantou hotelů. Úroveň nabízených služeb může nejvýše dosahovat kategorie 2*. Některé z nich nabízejí skoro identické služby jako mnohé 1* či 2* hotely (recepce 24 hodin, internet, klimatizace, vlastní koupelna, TV) s tím rozdílem, že rozměrově jsou pokoje mnohem menší, takže mimo obligátního vybavení (postel, skříň) zde není prostor na nic jiného. Malá prostornost je logickým důsledkem toho, že hostely zaujímají často jen jedno či dvě patra v budově, tedy majitel hostelu nevlastní celou budovu, jak to bývá u hotelů. Výsledkem jsou pokoje hustě naskládané vedle sebe, takže v případě papírových zdí uslyšíte každé slovo od sousedů, ale krátkodobě se to za nižší cenu určitě vyplatí.

Penziony (pensiones)

Jsou soukromými hotely/hostely rodinného typu. Bývají obsluhovány samotným majitelem, který se o vás jako o zákazníky náležitě postará. Často nedisponují velkým počtem pokojů, proto se nemusíte obávat velké koncentrace turistů. Ceny jsou srovnatelné s cenami hostelů.

Ubytovny (albergues juveniles)

V ubytovnách narazíte na nejlevnější ceny, ale na úkor ztráty soukromí. Pokoje jsou často po 4, 5 až 6 lidech. Platíte za lůžko, nikoli za pokoj. Společný je nejen pokoj, ale i sociální zařízení. Často bývá k dispozici i kuchyňka a společenská místnost, obojí opět slouží všem hostům společně. Pro svou atmosféru a jistý standard mají ubytovny časté přízvisko studentské a většinovými klienty jsou právě mladí lidé z řad studentů. Na hustou síť tohoto typu ubytování narazíte, vydáte-li se například na poutní cestu vedoucí do Santiaga de Compostela.

Horské chaty (refugios)

Zamíříte-li do hor, můžete přespat v některé z horských chat. Nejvíce je jich logicky v horských oblastech (Pyreneje) a poskytovaným servisem se můžou značně lišit. Někde narazíte na úroveň pohodlí srovnatelnou s úrovní v hotelích, jinde spíte rovnou na podlaze. S označením refugios se setkáte i u velmi prostých příbytků, často jen přístřešků bez dveří, kde zase neutratíte za ubytování ani cent.

Rekreační venkovské domy (casas rurales)

Chystáte-li se na venkov, v mnoha oblastech budete mít problém najít ubytování městského typu, tj. hotel či hostel. V těchto případech je jedním z východisek ubytovat se v tzv. venkovských domech. Interiérem připomínají mnohé soukromé penziony s několika místnostmi, okolím pak nadchnou především milovníky venkova a přírody. Bývají trochu dražší, a to v důsledku neexistence konkurence v blízkém okolí.

Sezóna

Většina ubytovacích zařízení nastavuje různé ceny v závislosti na sezóně. Hlavní vrcholná sezóna (temporada alta) je v létě od června/července do září nebo během důležitých svátků (Velikonoce, Vánoce). Naopak na nízkou sezónu (temporada baja) se můžete těšit po zbytek roku a ušetříte řádově až 10 € za osobu na noc. Ceny se někde zvedají (v průměru asi o 3 € za osobu na noc) i se začátkem víkendu a znovu klesají s jeho koncem.

Kromě sezónnosti záleží i na poloze ubytovacího zařízení v rámci Španělska a v rámci konkrétní oblasti. Připlatíte si za bydlení, když chcete být v centru dění nebo ve velkých městech, jako je Barcelona či Madrid. Naopak bydlení v okrajových čtvrtích a na malých městech vás vyjde levněji.

Standardní vybavení pokoje

Mezi standardní vybavení pokoje patří postel s povlečením, stůl, skříň, elektrická přípojka a ručník. Postele jsou buď jednolůžkové, nebo dvoulůžkové – manželské s matracemi všech druhů (záleží na kategorii vybraného ubytovacího zařízení) a povlečením ryze středomořským. Nezáleží na tom, jaké je zrovna roční období či zda jste v Pyrenejích nebo někde u moře. Máte k dispozici prostěradlo, polštář a místo peřiny na přikrytí další prostěradlo a přehoz a je-li zima, tak i deku.

Co se týče dalšího vybavení, tak úskalí může nastat snad jen u elektrických zásuvek. V moderních zařízeních nemusíte mít obavy, protože většinou narazíte na dvoukolíkové kruhové zásuvky – evropský standard. Problémem může být stará elektrická přípojka/zásuvka, která může fungovat, ale nebude zrovna přizpůsobena pro vaši zástrčku, jako je třeba zásuvka pro zástrčku se třemi kolíky v jedné řadě. Pak je potřeba adaptér. Elektrické napětí je ve Španělsku 220 V při 50 Hz.

Hledání a rezervace ubytování

Tam, kde je to možné, si můžete ubytování zarezervovat přes internet, kdy buď zaplatíte plnou sazbu, nebo jen poplatek nezbytný pro rezervaci pokoje. V případě, že rezervace přes internet není možná, máte k dispozici telefonní číslo. Několik rezervačních stránek uvádíme zde:

Kempy (campamentos)

Za ubytování nejvíce ušetříte, když budete spát ve stanu, v obytném přívěsu (karavanu) či v obytném automobilu. Připravte se však na to, že kempování je dovoleno jen ve vyhrazených prostorech a ve volné přírodě je, bohužel, na většině míst Španělska zakázáno. Seznam takto vyhrazených míst si určuje každá autonomní oblast, ale v podstatě platí, že každý centimetr půdy má svého vlastníka, a proto musíte mít pro kempování příslušné povolení. Bez povolení se obejdete, ubytujete-li se v jednom z kempů, kterých je ve Španělsku přes tisíc. Většina kempů je otevřena od března či dubna do září nebo října, některé i celý rok a podle vybavení se dělí do čtyř kategorií.

Autorkou textu je Kamila Rusnoková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Andalusie v dobré partě