Cestování po Irsku

Autobusem - Vlakem - Automobilem - Stopem - Doprava z letiště - MHD v Dublinu - Taxi - Městská kola

Autobusem

Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem dopravy po Irsku je cestování dálkovými autobusy. Nejvíce spojení, i do těch nejzazších míst ostrova, zajišťuje irská společnost Bus Éireann. Její vozidla jsou pohodlná, většina jich je vybavená toaletou a během cesty máte k dispozici i wi-fi připojení zdarma. Během letních měsíců, na vytížených linkách i během roku, se opravdu vyplatí koupit si jízdenku předem, aby se vám nestalo, že budete muset čekat na další spoj. Jízdenky z předprodeje nebývají s místenkou, proto také buďte na stanovišti autobusu včas. Studenti v předprodeji dostanou slevu po předložení karty ISIC.

Leťte do Irska v dobré partě

Bus Éireann turistům nabízí možnost zakoupit tzv. pas - Irish Open Road (platí na jakékoliv z linek BÉ na území Irské republiky) nebo Irish Explorer (kombinovaná jízdenka na autobus a vlak) Cena Open Road pasu se odvíjí od toho, na kolik dní si jej pořídíte. Minimální je jízdenka s šestidenní platností, z toho maximálně 3 dny neomezeného cestování a cena je 60 €. Naopak nejvíce lze jízdenku zakoupit na 30 dnů, z toho 15 dní cestování, což stojí 258 €. Podrobné informace, jízdní řády a další najdete na Bus Éireann.

Kromě Bus Éireann fungují v Irsku i další, soukromé autobusové společnosti jako Citylink či J. J. Kavanagh.

Vlakem

Cestování vlakem bývá o něco dražší než autobusem, pokud tedy zrovna nenarazíte na některou z výhodných nabídek. Jízdenky na meziměstské vlaky se prodávají s místenkou, takže máte větší jistotu, že se do daného spoje opravdu dostanete. Vlaky jsou pohodlné, čisté a na delších spojích vozem projíždí obsluha s jídelním vozíkem, u které si můžete zakoupit malé občerstvení.

Stejně jako autobusová společnost Bus Éireann, nabízí i dopravce Irish Rail, který irskou vlakovou dopravu provozuje, turistické jízdenky. Na výběr máte dva typy. Trekker, který je k dispozici pouze pro dospělé, platí čtyři po sobě následující dny, během nichž můžete neomezeně cestovat vlakem, a stojí 110 €. Druhou možností je Explorer, který platí 15 dní, z nichž 5 můžete taktéž využít k neomezenému cestování. Explorer je jak pro dospělé (160 €), tak pro děti a k dispozici je i jeho kombinovaná forma s autobusem již zmíněná výše. Aktuální informace o službách naleznete přímo na stránkách Irish Rail.

Automobilem

Pokud se do Irska nevydáte vlastním automobilem, můžete si nějaký velice snadno zapůjčit na místě. Nejjednodušší je tak učinit přímo na letišti, kde v příletové hale naleznete zástupce veškerých významných autopůjčoven (Hertz, Avis, Sixt). Přestože zapůjčení automobilu probíhá většinou rychle a bez problémů, doporučuje se, především v letních měsících, zarezervovat si požadovaný vůz předem prostřednictvím internetu. K zapůjčení stačí platný řidičský průkaz a kreditní karta s potřebnou částkou.

Jednotkou, kterou se v Irsku měří vzdálenost, jsou míle. To je dobré mít na paměti obzvláště kvůli rychlostním omezením. Na hlavních tazích však bývají ukazatele uvádějící nejvyšší povolenou rychlost i v kilometrech za hodinu. Svítit by se mělo po celý rok. Stejně tak by měli být všichni pasažéři během jízdy připoutáni. Maximální povolená hladina alkoholu v krvi řidiče je u těch zkušených 50 miligramů a u těch, kteří mají řidičský průkaz méně než dva roky, 20 miligramů (stejné omezení platí i pro řidiče autobusů). Některé úseky dálnic bývají zpoplatněné mýtným, proto se u sebe vyplatí mít zásobu drobných, pokud by náhodou nešlo platit kreditní kartou, což se může stát.

Pravidla silničního provozu v Irsku najdete na stránkách UAMK.

Stopem

Pokud se po Irsku chcete dopravovat zdarma a netlačí vás čas, můžete vyzkoušet stopování. Místní stopaře většinou berou. Někdy se dokonce stává, že vám odvoz nabídnou, i když zrovna nestopujete, ale jen čekáte na autobusové zastávce. Na druhou stranu je možné, že v některých bohem zapomenutých končinách můžete při čekání na stop strávit celou věčnost. Stopování také bývá občas obtížné v turisticky známých oblastech, protože tam potkáte především turisty, kteří už mají auto plné.

Doprava z letiště do Dublinu

Cesta z dublinského letiště do centra města trvá autobusem přibližně půl hodiny, záleží ovšem na hustotě dopravy. Využít pak můžete jak běžného městského autobusu (linky 16, 41 nebo 102), kdy vás jízdenka vyjde na 3,30 €, či speciálních expresních linek, u kterých vás jedna jízda přijde na 6-7 € a zpáteční lístek na 10-12 € (Airlink 747, Aircoach). Zastávky jednotlivých autobusů jsou situovány před vchodem do odletových hal a cesta k nim je dobře značená. Městské linky jezdí zhruba každých 15 minut a jízdní řády expresních linek můžete najít na Dublin Bus či Aircoach.

MHD v Dublinu

V hlavním městě máte k dispozici buď autobusovou, nebo tramvajovou dopravu. Více využívaná je ta autobusová, protože tramvaje v Dublinu jezdí pouze na dvou linkách, červené a zelené. Červená linka spojuje centrum s jihozápadním předměstím, zelená pak s předměstím jihovýchodním. Trasu obou linek stejně jako ceník za jednotlivé typy jízdenek naleznete na webových stránkách Luas. Nicméně v dopravní špičce bývají tramvaje naplněné k prasknutí a cesta autobusem se tak jeví jako pohodlnější.

Cestování městským autobusem se řídí určitými zásadami, které by se jistě uplatnily v mnohých českých městech. Na autobus se čeká ve frontě a nástup do něj je možný pouze předními dveřmi (většina autobusů má dokonce dveře jen jedny). Kontrolu jízdních dokladů a prodej jízdenek provádí řidič. Aby měl alespoň trochu ulehčenou práci, je cestujícím dovoleno platit za jízdenky pouze mincemi. Případný přeplatek vám řidič nevrátí, ale jeho hodnotu vám vytiskne na zakoupeném lístku a vy si ji můžete nechat proplatit v předprodeji jízdenek v centru města. První patro autobusu je určeno pouze k sezení a při výstupu, opět předními dveřmi, je tradicí řidiči poděkovat za svezení. Trasy jednotlivých spojů a jejich jízdní řády jsou k dispozici na Dublin Bus.

Kromě autobusů a tramvají jezdí v Dublinu také vlaky (nadzemka), které se říká Dart.

Jednotlivé jízdenky na všechny tři dopravní prostředky (tramvaj, autobus i vlak) je výhodné zakoupit přes kartu Leap Card.

Taxi

Využívání taxi služeb je v Irsku podstatně rozšířenější než v Čechách. Obzvláště večer či o víkendech jsou na ulicích velkých měst hlavně taxíky. Mnozí Irové si raději připlatí a nechají se odvézt až domů, než aby od nočního podniku museli jít pěšky. Stanoviště taxislužby jsou především v centrech měst. Pokud se tam ale zrovna nenacházíte, stačí na ulici mávnout na jakýkoliv projíždějící taxík, který by vám měl zastavit. Nástupní taxa bývá 5 €. Pokud pak cestujete brzy ráno, o víkendu či svátcích, k celkové taxe vám řidič připočítá 2 €. Euro navíc zaplatíte také za každého spolucestujícího, který se s vámi veze. Za cestu na letiště z centra Dublinu v časných ranních hodinách zaplatíte v průměru 25–30 €.

Městská kola

Kolo je v Irsku poměrně oblíbeným cestovním prostředkem, a to i díky humoristickému románu Třetí strážník irského spisovatele Flanna O’Briena, v němž bicykly hrají podstatnou, i když i dosti bizarní roli. Od nedávna je obyvatelům a návštěvníkům hlavního města k dispozici služba pronájmu městských kol. Tuto službu nabízí několik různých společností. Po Dublinu je umístěno velké množství stanovišť, kde si kola můžete sami vypůjčit. Záleží jen na vás, zda si kolo zapůjčíte na 20 min, 2 hodiny, 2 dny či 2 týdny. Sazbu, kterou se řídí delší využití této služby, najdete na Dublin Bikes.

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Irska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.