Cestování autem - Cestování vlakem - Cestování autobusem - Cestování letadlem
Cestování autem
Ideální je k poznání Izraele a Palestiny auto, které je možné vypůjčit v některé z mnoha půjčoven (např. přímo na letišti, kde jsou zastoupeny všechny nejznámější mezinárodní společností jako Herz, AVIS, Budget, ale třeba i izraelský Dan). Ceny za vypůjčení začínají na 30 € za den, v závislosti na velikosti auta. Problém je, že na auta s izraelskou poznávací značkou se nevztahuje pojištění na palestinských územích (a naopak s autem vypůjčeným v Palestině vás nepustí do Izraele). Je proto dobré si cestu po Izraeli i Palestině v tomto ohledu rozplánovat.
Leťte do Izraele a Palestiny v dobré partě
Silnice jsou v Izraeli i Palestině kvalitní, a přestože území dnešního Izraele a Palestiny spravovali do roku 1948 Britové, jezdí se po nich vpravo. Je třeba počítat s více „středomořským“ stylem ježdění a se všudypřítomným troubením a daleko laxnějším přístupem k dopravním předpisům (což neznamená, že při špatném parkování nedostanete po pár minutách tučnou pokutu). Autostop je v Izraeli poměrně rozšířený, ale může být v určitých místech rizikový.
Vlakem po Izraeli
Izraelské vlaky jsou rychlé a bezpečné a o něco dražší než autobusy. Železniční síť je pozůstatkem kdysi poměrně zodpovědně budované sítě z doby Osmanské říše před první světovou válkou a z „britského“ meziválečného období. Dnešní politická roztříštěnost oblasti a nepřátelství mezi státy tuto síť rozložily, a tak byla řada tratí zrušena (některé byly také poškozeny v různých válečných konfliktech). V Izraeli funguje tah z Tel-Avivu na sever do Haify, Akka a Naháríje (jednosměrná jízdenka do Naháríje vás vyjde na 40 NIS). Dále byla opravena trasa do Jeruzaléma (cena jednosměrné jízdenky je 20 NIS) a do Beer Ševy (jednosměrná jízda vyjde na 27 NIS). V Palestině dnes železnice nefungují, přestože Západním břehem i pásmem Gazy některé železnice procházely.
Cestování autobusem
Autobus je po autu nejrozšířenější způsob dopravy po Izraeli. Síť autobusů je velmi hustá a autobusy jezdí často (např. mezi Tel-Avivem a Jeruzalémem prakticky každých 5 až 10 minut). Autobusy jsou relativně levné (cesta Tel-Aviv-Jeruzalém stojí kolem 16 NIS). V zemi operují dva hlavní dopravci – Egged a Dan. Jízdenky lze zakoupit přímo u řidiče, nebo v automatu na nádraží. Platba platební kartou je možná při ceně nad 22 NIS. Autobusové zastávky ve městech a na silnicích jsou označeny žlutou vlajkou. V Palestině se lze také přepravovat autobusy nebo malými dodávkami, které obvykle vyjíždí z daných míst, jakmile se naplní.
Letadlem po Izraeli
Pokud se chystáte také na jih země do Ejlatu k Rudému moři, vyplatí se letecká přeprava. Zpáteční letenku z Tel Avivu do Ejlatu koupíte za cenu v přepočtu od 2500 Kč. Přímý let trvá zhruba 50 min.
Autorem textu je Marek Čejka, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.