Cestování po Izraeli a Palestině

Cestování autem - Cestování vlakem - Cestování autobusem - Cestování letadlem

Cestování autem

Ideální je k poznání Izraele a Palestiny auto, které je možné vypůjčit v některé z mnoha půjčoven (např. přímo na letišti, kde jsou zastoupeny všechny nejznámější mezinárodní společností jako Herz, AVIS, Budget, ale třeba i izraelský Dan). Ceny za vypůjčení začínají na 30 € za den, v závislosti na velikosti auta. Problém je, že na auta s izraelskou poznávací značkou se nevztahuje pojištění na palestinských územích (a naopak s autem vypůjčeným v Palestině vás nepustí do Izraele). Je proto dobré si cestu po Izraeli i Palestině v tomto ohledu rozplánovat.

Leťte do Izraele a Palestiny v dobré partě

Silnice jsou v Izraeli i Palestině kvalitní, a přestože území dnešního Izraele a Palestiny spravovali do roku 1948 Britové, jezdí se po nich vpravo. Je třeba počítat s více „středomořským“ stylem ježdění a se všudypřítomným troubením a daleko laxnějším přístupem k dopravním předpisům (což neznamená, že při špatném parkování nedostanete po pár minutách tučnou pokutu). Autostop je v Izraeli poměrně rozšířený, ale může být v určitých místech rizikový.

Vlakem po Izraeli

Izraelské vlaky jsou rychlé a bezpečné a o něco dražší než autobusy. Železniční síť je pozůstatkem kdysi poměrně zodpovědně budované sítě z doby Osmanské říše před první světovou válkou a z „britského“ meziválečného období. Dnešní politická roztříštěnost oblasti a nepřátelství mezi státy tuto síť rozložily, a tak byla řada tratí zrušena (některé byly také poškozeny v různých válečných konfliktech). V Izraeli funguje tah z Tel-Avivu na sever do Haify, Akka a Naháríje (jednosměrná jízdenka do Naháríje vás vyjde na 40 NIS). Dále byla opravena trasa do Jeruzaléma (cena jednosměrné jízdenky je 20 NIS) a do Beer Ševy (jednosměrná jízda vyjde na 27 NIS). V Palestině dnes železnice nefungují, přestože Západním břehem i pásmem Gazy některé železnice procházely.

Cestování autobusem

Autobus je po autu nejrozšířenější způsob dopravy po Izraeli. Síť autobusů je velmi hustá a autobusy jezdí často (např. mezi Tel-Avivem a Jeruzalémem prakticky každých 5 až 10 minut). Autobusy jsou relativně levné (cesta Tel-Aviv-Jeruzalém stojí kolem 16 NIS). V zemi operují dva hlavní dopravci – EggedDan. Jízdenky lze zakoupit přímo u řidiče, nebo v automatu na nádraží. Platba platební kartou je možná při ceně nad 22 NIS. Autobusové zastávky ve městech a na silnicích jsou označeny žlutou vlajkou. V Palestině se lze také přepravovat autobusy nebo malými dodávkami, které obvykle vyjíždí z daných míst, jakmile se naplní.

Letadlem po Izraeli

Pokud se chystáte také na jih země do Ejlatu k Rudému moři, vyplatí se letecká přeprava. Zpáteční letenku z Tel Avivu do Ejlatu koupíte za cenu v přepočtu od 2500 Kč. Přímý let trvá zhruba 50 min.

Autorem textu je Marek Čejka, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.