Doprava – jak se do Izraele a Palestiny dostat

Letecky - Autobusem nebo vlakem - Trajektem - S cestovní kanceláří

Možností dopravy do Izraele je několik, i když zásadně převažuje možnost letecká. Výjimečnou situací je cestování ze Sýrie a Libanonu, odkud není přístup do Izraele a Palestiny možný, protože země jsou formálně ve válečném stavu. Při vstupu na území Státu Izrael a Palestinská autonomní území musíte mít strojově čitelný cestovní pas platný minimálně šest měsíců v den předpokládaného opuštění Státu Izrael. Vízum není potřeba, pokud pobyt nepřesáhne tři měsíce a je nevýdělečný. Není pravda, že vás do Izraele nepustí s razítky z arabských či muslimských zemí. Pokud ale budete mít v pasu razítko např. z Íránu či Sýrie, je možné, že vám imigrační policista připraví pár nepříjemných otázek. Paradoxně přísnější kontrola než při příletu na vás bude čekat při odletu z Tel-Avivu, kdy můžou být v určitých případech podrobeny veškeré věci ve vašich zavazadlech důsledné kontrole.

Leťte do Izraele a Palestiny v dobré partě

Letecky

Do Izraele (Palestina zatím žádné letiště v provozu nemá) se létá na Ben-Gurionovo mezinárodní letiště u Tel-Avivu. Přímé spojení zajišťují jak české společnosti (ČSA a Smartwings), tak izraelský El Al. S přestupem je však možné letět z Prahy do Tel-Avivu i s řadou dalších společností. Přímý let z Prahy do Tel-Avivu trvá necelé čtyři hodiny a cena zpáteční letenky začíná na 7 000 Kč. Kromě toho lze letět také ze sousední Bratislavy na jih k Rudému moři do Ejlátu s nízkonákladovou společností Ryanair.

Autobusem nebo vlakem

Do Izraele se dá po souši dostat pouze ze sousedního Egypta nebo Jordánska. Na hranicích s Egyptem funguje pouze jeden přechod, a sice přechod Taba nedaleko Ejlátu. Z Jordánska se lze do Izraele dostat jedním ze dvou přechodů, Jordan River nebo Yitsak Rabin (Arava). Při vstupu přes uvedené hraniční přechody se platí nominální poplatek. Také je důležité si vždy zkontrolovat, zda jsou hranice vůbec otevřeny.

Trajektem

Izrael nemá žádné pravidelné trajektové spojení s ostatními zeměmi, které by umožňovalo přepravu osob. Jediná možnost, jak se do Izraele dostat lodí, je využít některou ze sezónních výletních plaveb. Výletní lodě vyplouvají z přístavu Haifa a plují na Kypr (Limassol) a do pevninského Řecka (Lavrio). Plavby jsou provozovány zpravidla od března do listopadu. Rezervovat si výlet a zjistit ceny můžete například na webových stránkách společnosti Salamis Cruise Lines.

S cestovní kanceláří

Chcete-li si starosti s dopravou ušetřit, můžete se do Izraele vydat také s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá poznávací zájezd do Izraele a Palestiny.

Autorem textu je Marek Čejka, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.