Do Izraele a Palestiny se nejezdí ani tak kvůli přírodě, jako hlavně za kulturou, historií, případně za zhlédnutím společenského a politického dění, se kterým se setkáváme ve zprávách každý den a snažíme se mu porozumět „na vlastní kůži“. Přesto je i tady řada zajímavých přírodních míst.
U středomořského pobřeží, v Tel-Avivu, Haifě, ale třeba i v pásmu Gazy (kam se ale bez zvláštního povolení od izraelských úřadů nedostanete) najdete krásné písečné pláže. Oblíbené jsou zvláště ty telavivské a pláže v sousedním městě Herzlija. Na pobřeží je teplé středomořské klima a vlhko – v létě je to typická „prádelna“.
Leťte do Izraele a Palestiny v dobré partě
Velká část Izraele a Palestiny je však hornatá. Hory začínají přibližně 40–50 km od pobřeží, takže např. Jeruzalém se nachází ve výšce kolem 700 m n. m. Počasí je tam o několik stupňů chladnější a sušší. Hlavně v zimních měsících (cca od října do března) se připravte na to, že večer může být docela chladno. To stejné platí pro izraelský Safed, palestinská města Ramalláh, Nábulus, Betlém a Hebron. Krajina v těchto místech je tvořena převážně kamenitými pahorky – přes léto velmi vyprahlými – ale na jaře svěže zelenými.
Blíže k Mrtvému moři pak najdeme hornatou Judskou poušť, která se na jaře rovněž zazelená. Často zde můžete vidět olivovníky a do kamene vytesané terasovité pole z dávných dob. Někde najdeme borovicové lesy, které mají vzhledem ke kamenitému podloží jiný charakter než u nás. Specifické jsou Golanské výšiny, což je území, které je od roku 1967 okupováno na úkor Sýrie. Tvoří je čedičová náhorní plošina, která místy vypadá velmi pustá, jinde je naopak plná rozsáhlých vinohradů a jablečných sadů. Nejvyšší hory se nacházejí právě zde, v severní části Golan začíná velký horský masiv Hermon. Tam se také nachází jediné izraelské zimní středisko a lanovky, kde je možné (pod dohledem všudypřítomných vojáků) v zimě lyžovat.
Zbývají ještě dvě výrazné oblasti – Mrtvé moře a poušť Negev. Ta první je naprosto unikátní, neboť se jedná o nejníže položené místo na světě. Mrtvé moře se nachází v jižní části údolí Jordánu obklopené horami z izraelské i jordánské strany. Jeho břehy jsou většinou pusté, respektive bahnité, protože v důsledku vysoušení dochází k radikálnímu snižování mořské hladiny (o 1 metr za rok). U břehů najdeme na mnoha místech sirné prameny a tůně. Koupat se dá jak na vyznačených místech (větší část z nich je placená), tak i na neoficiálních místech, kde ale obvykle nejsou sprchy na smytí minerálních solí z těla po koupání.
U Mrtvého moře jsou dvě lokality, které určitě stojí za vidění – první je antická pevnost Masada, která je poněkud nacionalistickým symbolem dnešního Izraele. Nachází se na skalním ostrohu nad mořem a skýtá kromě zajímavé archeologické podívané i nádherný výhled po okolí. Zde jen doplňuji, že výhled může ve Svaté zemi často i při sebelepším počasí poněkud komplikovat zhoršení viditelnosti častým oparem, s čímž ale těžko něco uděláme. Druhá zajímavá lokalita u Mrtvého moře je oáza Ein Gedi, kde je možné absolvovat vycházku ve skalách nedaleko Mrtvého moře.
Poslední výraznou lokalitou je poušť Negev. Ta zabírá v podstatě celou jižní část Izraele od města Beer Ševa až k Rudému moři. V poušti se nachází řada kibuců, věznic, vojenských prostorů a u Dimony taktéž jaderná elektrárna. Je zde i několik opravdu velmi zajímavých míst – např. Velký (Machteš Gadol) a Malý (Machteš Katan) meteoritický kráter, kam lze podniknout výlet a navštívit řadu zajímavých přírodních míst.
Izraelské pobřeží Rudého moře představuje jen malý pruh území. Kromě letoviska Eilat se zde nachází i několik pláží, ale pokud chcete poznat lépe přírodu Rudého moře a šnorchlovat či potápět se ke korálovým útesům, je lepší zajet do sousedního Egypta do některého z blízkých letovisek jako je Nuweiba či Dahab. Tam jsou daleko nižší ceny všeho, zachovalejší korály i čistší moře.
Aktuální počasí v Izraeli a předpověď počasí na tři dny
Počasí je aktuálně nedostupné.
Autorem textu je Marek Čejka, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.