Španělské národní parky

NP Teide - NP Picos de Europa - NP Timanfaya - NP Sierra Nevada - Přehled NP na území Španělska

Španělsko se může pyšnit existencí 15 národních parků, které dosáhly ochranného statusu většinou pro své bohatství fauny a flory. Parky zaujímají rozlohu přes 340 000 ha, což představuje skoro 0,7 % celkové rozlohy země. Španělsko bylo také jednou z prvních zemí, která schválila zákon o ochraně přírody a krajiny, a to už v roce 1916. O dva roky později (1918) je vyhlášen první národní park na území Španělska v pohoří Picos de Europa.

Leťte do Andalusie v dobré partě

Co do rozlohy je největším parkem NP Sierra Nevada v Andalusii, co do počtu návštěvníků je to NP del Teide na Kanárských ostrovech. Kromě nejnavštěvovanějšího parku se Kanárské ostrovy můžou pyšnit vůbec největším počtem národních parků ze všech autonomních oblastí, jsou tu celkem čtyři. V národních parcích a jiných chráněných oblastech je povolen vstup jen do některých jejich částí, a to zdarma a po dobře značených stezkách.

Španělské národní parky jsou turistickým lákadlem nejen pro místní návštěvníky, ale především pro ty, kdo za nimi musejí cestovat ze zahraničí. Ze čtveřice nejnavštěvovanějších parků vede s roční návštěvností přes 3 milióny lidí národní park Teide na Tenerife, který je následován národním parkem Picos de Europa s návštěvností přes 1,5 miliónů lidí. Na třetím místě se s návštěvností přes 1 milión lidí ročně umisťuje národní park Timanfaya na Lanzarote a parkovou čtveřici uzavírá s návštěvností přes 0,5 miliónu lidí národní park Sierra Nevada.

Národní park Teide

Národní park Teide získal své pojmenování podle sopky Teide – nejvyššího vrcholu Španělska, který dosahuje nadmořské výšky 3 718 m a který je jeho neodmyslitelnou součástí. Tato sopka není jen nejvyšším bodem Španělska, ale zároveň s výškou 7 500 metrů i třetí nejvyšší oceánskou sopkou na světě, počítáno od své základny na mořském dně až po vrchol (po sopkách Mauna Kea a Manua Loa na Havaji). Tento fakt bezesporu zvyšuje u návštěvníků její atraktivnost a činí z národního parku Teide nejnavštěvovanější park na Kanárských ostrovech a v samotném Španělsku jeden z dlouhodobě nejnavštěvovanějších parků.

Národní park Teide se rozprostírá na ploše 189 900 ha na ostrově Tenerife, který je největším ostrovem z Kanárského souostroví. Za dobrých klimatických podmínek můžeme z jeho vrcholků zahlédnout i vedlejší ostrovy Gran Canaria a Gomera. Největším lákadlem parku je výstup na vrchol sopky Teide, kam se dostanete buď pěšky, nebo si část cesty můžete zkrátit místní lanovkou. Tak či onak však v zájmu ochrany a kontroly hory před davy lidí budete muset počítat s tím, že se k vrcholu dostanete, jen pokud máte v kapse příslušné povolení k výstupu, které zdarma získáte přes internet nebo si osobně vyzvednete v kterékoli kanceláři národního parku. Další možnost, jak se dostat k vrcholu, tkví v přenocování v místní turistické chatě, které vám dává právo na výstup k vrcholu bez potřeby vyřízení povolení, pokud si ovšem přivstanete a provedete výstup před devátou hodinou ranní.

Jak se tam dostat

Do parku vede místní silnice TF-21, která park protíná od severu (Orotava) k jihu (Granadilla). Jet můžete autem a v tom případě máte více možností, jak se na silnici TF-21 napojit: buď rovnou z jihu (Granadilla) nebo ze severu (Orotava), anebo od západu komunikací TF-24 (vedoucí z Laguny do Portilla) a z východu pak silnicí TF-38 (Chio – Boca Tauce).

Zvolíte-li cestu autobusem, možnosti, jak se dostat do parku, máte jen dvě: ze severu autobusovou linkou č. 348 vedoucí z přístavního města Puerto de la Cruz, anebo z jihu autobusovou linkou č. 342 vedoucí z města Adeje. Cesta tam a zpět vyjde zhruba na 10 eur za osobu.

Národní park Picos de Europa

Tento národní park s vápencovým pohořím Picos de Europa (v překladu Evropské štíty nebo Štíty Evropy) o rozloze 64 660 ha se nachází na severu Španělska mezi autonomními oblastmi Kastilie-León, Asturie a Kantábrie. Národní park nejen že patří dlouhodobě mezi pět nejnavštěvovanějších parků ve Španělsku, ale je zároveň i jedním z nejstarších parků na území Španělska založeným už roku 1918 španělským králem Alfonsem XIII. Dominantou parku je jeho stejnojmenné pohoří Picos de Europa, které je součástí Kantabrijského pohoří táhnoucího se v délce 480 km na západ od Pyrenejí až po Galicii.

Samotné pohoří Picos de Europa je tvořeno třemi vápencovými masívy, které od sebe oddělují řeky Duje a Cares. Nejnižší je východní masív Masizo Oriental nebo tzv. Masizo de Ándara. Naopak nejvyšším a zároveň turisticky nejnavštěvovanější je centrální masiv Masizo Central nebo také Masizo de los Urrieles obklopený řekami Duje a Cares, jehož nejvyšším vrcholkem je Torre de Cerredo (2 648 m n. m.). Poslední z trojice je pak západně orientovaný masív Masizo Occidental nebo Masizo de Cornión, který je ze třech masívů ten nejrozlehlejší. Na túru po parku se můžete vydat po jedné z nespočtu turistických stezek a nemusíte zoufat ani v případě, že na výšlap do srdce pohoří po vlastních nemáte sílu, protože můžete využít služeb některé z lanovek, například z městečka Poncebos na severu nebo Fuente Dé na jihu.

Jak se tam dostat

Do národního parku se můžete autem dostat ze všech světových stran: po jeho západní straně silnicí N-625, která vede napříč parkem ze severu z města Arriondas (Asturie) na jih do města Mansilla de Mulas (León). Po severní straně parku se tam dostanete po stejné silnici N-625, ale s odbočkou v městě Cangas de Onís a dále po silnici AS-114. Z východní strany vstoupíte tam, kde park protíná silnice N-621 vedoucí ze severního města Unquera do Leónu, a z jihu po stejné silnici N-621, ale s odbočkou v městě Potes a odtud silnicí CA-185 vedoucí do již zmiňovaného lanového městečka Fuente Dé.

Do některých částí parku se lze dostat i autobusovou dopravou, například linkami společnosti ALSA, která provozuje i jednu z lanovek v parku.

Národní park Timanfaya

Národní park Timanfaya se nachází na Kanárských ostrovech, konkrétně na jejich nejseverněji situovaném ostrově Lanzarote. Co do rozlohy je jedním z nejmenších národních parků, co do krásy a atraktivity jedním z nejzajímavějších. Park o rozloze 5 107 ha se rozkládá na jihovýchodě ostrova a jde o oblast vulkanického původu čítající více než 25 sopek, jejichž poslední erupce byly zaznamenány v 18. století. Park je až nápadně podobný tomu na sousedním ostrově Tenerife, kde hraje prim minimum vegetace a typické druhy zvířat pro tyto oblasti: různé druhy ještěrek a ptactva, mezi kterými je nutno zmínit endemickou pěnkavu kanárskou či lindušku kanárskou nebo poštolku.

Při návštěvě parku byste si neměli nechat ujít kromě exkurze za vulkány ani pobřežní lagunu el Charco de los Clicos, dnes častěji nazývanou jako Charco verde (Zelená kaluž), neboť původní pojmenování vycházelo z druhu korýše, který v laguně žil a který byl vyhuben rybolovem. Jde o nepatrnou lagunu s mořskou vodou, která má výrazně zelenkavou barvu, a to díky fytoplanktonu.

Jak se tam dostat

Národní park je přístupný buď autem po místní komunikaci LZ-67, která protíná park od severozápadu na jih a je spojnicí mezi městy Yaiza na jihu s městečkem Tinajo na severozápadě. Tato silnice prochází třemi důležitými místy spojenými s parkem. Ve směru z jihu to je na prvním místě zastávka v Echadero de los Camellos, odkud máte možnost vyrazit do parku na hřbetě velblouda po jižních svazích parku. Jedná se o poměrně krátkou trať na 20 minut, která však může okouzlit netypickým dopravním prostředkem návštěvníka.

Další zastávkou je pak samotný vstup do parku Taro de entrada. Odtud máte možnost vydat se na nejvíce navštěvovanou exkurzi po vulkánech Ruta de los vulcanes dlouhou 14 km, která je sice možná pouze ze sedadel autobusu, ale za to uvidíte hlavní sopečné formace vzniklé při poslední erupci v 18. století. Třetí a poslední zastávkou už mimo prostor parku je turistické centrum Mancha Blanca, které představuje hlavní zdroj informací a poznatků o národním parku Timanfaya.

Pěšky můžete park navštívit buď sami po trase dlouhé 9 km a vedoucí podél pobřeží (Ruta por el litoral), kam se nejrychleji dostanete z městečka Yaiza na jihu, anebo po tzv. Ruta Termensana, trase s průvodcem na jihu parku dlouhé asi 2 km a trvající 3 hodiny (možné po předchozí rezervaci v turistickém centru Mancha Blanca, odkud vás také k trase dopraví).

Národní park Sierra Nevada

Národní park Sierra Nevada (Zasněžené pohoří) o rozloze 86 208 ha se rozkládá v pohoří Sierra Nevada na jihu Španělska v autonomní oblasti Andalusie. Samotný národní park je součástí chráněného přírodního parku Sierra Nevada, který zdvojnásobuje ochrannou plochu na konečných 171 829 ha. A stejně jako je neodmyslitelnou částí národního parku Teide jeho stejnojmenná sopka, tak k národnímu parku Sierra Nevada patří Mulhacén. Po hoře Teide je Mulhacén se 3 479 m n. m. druhým nejvyšším bodem Španělska a nejvyšším vrcholem jeho pevninské části.

Na rozdíl od tenerifského parku, v národním parku Sierra Nevada není kromě vysokohorské turistiky a horolezectví nouze ani o zimní sporty v podobě sjezdového lyžování, běžek, sáňkování, snowboardu nebo jízd psích spřežení. Populární je lyžařské středisko Sierra Nevady, situované nejjižněji v Evropě, které se může pyšnit konáním Světového poháru alpského lyžování v roce 1996 a kandidaturou na konání Zimních olympijských her.

Jak se tam dostat

Národní park Sierra Nevada se rozkládá v provinciích Granada a Almería a je dostupný z obou měst po místních komunikacích autem. Vydáte-li se do parku z města Almería, tak můžete volit mezi dálnicí A-92, která lemuje park po jeho severní straně, a silnici A-348, která vede z jihu. Zvolíte-li si za výchozí bod město Granada, pak se do Parku dostanete buď po jeho severní straně už zmiňovanou dálnicí A-92, ale v opačném směru, anebo po jeho jižní straně silnicí A-348, na kterou se z Granady dostanete po silnici N-323 směřující na pobřeží. Budete-li mířit rovnou do místního lyžařského střediska a nebudete mít zrovna auto, pak máte možnost dopravy autobusem.

Přehled NP na území Španělska

Název národního parku Rozloha v ha
Parque Nacional de Sierra Nevada 86 208
Parque Nacional de Doñana 54 251
Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido 15 608
Parque Nacional de los Picos de Europa 64 660
Parque Nacional del Archipiélago de Cabrera 10 021
Parque Nacional de Timanfaya 5 107
Parque Nacional del Teide 18 990
Parque Nacional de la Caldera de Taburiente 4 690
Parque Nacional de Garajonay 3 986
Parque Nacional de las Tablas de Daimiel 1 928
Parque Nacional de Cabañeros 40 856
Parque Nacional de Aigüestortes y Lago de San Mauricio 14 119
Parque Nacional de Monfragüe 17 852
Parque Nacional de las Islas Atlánticas de Galicia 8 480
Parque nacional de la Sierra de Guadarrama 33 960

Autorkou textu je Kamila Rusnoková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Andalusie v dobré partě