Doprava do Irska - jak se tam dostat?

Letecky - Trajektem - Autem - Autobusem - S cestovní kanceláří

Pokud se do Irska nevydáte s cestovní společností, což je jistě nejpohodlnější a nejjistější způsob, pak máte na výběr z několika možností, jak se tam dostat.

Letecky

Přímé lety z České republiky do Dublinu zajišťuje v současné době irská společnost Aer Lingus a nízkonákladová společnost Ryanair. Doba letu je zhruba 2,5 hodiny a nejnižší ceny za zpáteční letenku se pohybují okolo 3 500 Kč. Další možností je využít nepřímých letů s jedním přestupem některé z dalších společností (například British Airways, Air France, KLM, Lufthansa a další). V tomto případě začínají ceny letenek na 4 500 Kč.

Leťte do Irska v dobré partě

Cesta z dublinského letiště do centra města trvá autobusem přibližně půl hodiny, záleží ovšem na hustotě dopravy. Využít můžete jak běžný městský autobus (linky 16, 41), kdy vás jízdenka vyjde na 3 až 4 € v závislosti na výstupní stanici, či speciálních expresních linek, u kterých vás jedna jízda přijde na 6 až 7 € a zpáteční lístek na 10 až 12 € (Airlink 747, Aircoach). Aktuální jízdní řády jednotlivých linek můžete najít na Dublin BusAircoach.

Trajektem

Druhou možností, jak se dostat do Irska, je trajekt, a to buď z Velké Británie, nebo Francie. Z Velké Británie se nejčastěji pluje z přístavu v Holyheadu do Dublinu. Plavba trvá 3,5 hodiny (v závislosti na denním čase a lodní společnosti). Cena za zpáteční lístek pro jednu osobu bez automobilu se pohybuje kolem 85 €. V blízkosti trajektového terminálu staví autobusová linka 53, kterou se dostanete do centra Dublinu. Druhou možností je plout z přístavu Fishguard (ve Walesu) do irského Rosslare. Plavba trvá 3 až 4 hodiny a zpáteční lístek bez auta stojí též kolem 80 €. Pokud by vám nevadilo strávit na palubě trajektu více času, můžete plout přímo z Francie. Plavba z francouzského přístavu Cherbourg do Rosslare trvá cca 18 hodin a cena se pohybuje okolo 190 € za zpáteční cestu.

Autem

Cesta vlastním automobilem se s ohledem na cenu letenek v dnešní době nevyplatí. Pokud se však přece jen do Irska automobilem vydáte, k vstupu do země vám postačí zelená karta a platný technický průkaz. Jezdit ovšem po Irsku vozem, který není uzpůsoben na provoz v opačném směru, než je tomu v Čechách, je nezáviděníhodné. Cena za trajekt závisí na typu auta a počtu pasažérů. Veškeré informace k trajektové dopravě naleznete na Directferries.

Autobusem

Při cestě autobusem je potřeba počítat minimálně s jedním přestupem (pravděpodobně v Londýně). Cesta trvá zhruba 36 hodin a cena za zpáteční jízdenku se pohybuje okolo 6 500 Kč. Ke koupi jízdenky lze využít portál pro mezinárodní autobusové jízdenky Onlinebus.

S cestovní kanceláří

Chcete-li si starosti s dopravou ušetřit, můžete se do Irska vydat také s cestovní kanceláří. CK Mundo pořádá poznávací zájezd s turistikou do Irska a Walesu.

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Irska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.