Turistika a outdoor v Irsku

Pěší turistika - Národní parky - Vybavení a pravidla - Ostatní outdoorové aktivity

Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří holdují umění či posedávání v hospůdce, nevěšte hlavu – i vy si jistě na smaragdovém ostrově přijdete na své! S ohledem na širokou nabídku outdoorových aktivit, které jsou turistům v Irsku k dispozici, není problémem nedostatek možností, ale spíše kde na ty všechny věci vzít čas. A to i tehdy, když vám zrovna nebude přát počasí.

Leťte do Irska v dobré partě

Pěší turistika

Kratší vycházka či pořádná túra v jednom z šesti irských národních parků by při návštěvě Irska určitě neměla chybět na vašem seznamu. Opravdu stojí za to udělat si čas a vychutnat si čistou, nedotčenou přírodu, ať už se jedná o jezera v Killarney či krasovou oblast v Burrenu. Každý z parků je jiný, ale všechny se dají považovat za turistův ráj.

Irské národní parky

Ballycroy (hrabství Mayo)

Tento národní park, který se nachází na severozápadním pobřeží Irska, zahrnuje 11 000 hektarů hornatého terénu a vrchovištních rašelinišť. Jedno z těchto rašelinišť, Owenduff, je posledním nedotčeným aktivním vrchovištěm v západní Evropě. Owenduff je nejen významným krajinným prvkem z geologického hlediska, ale také nádherným místem na pohled. Návštěvnické centrum parku je otevřeno od jara do konce září.

Burren (hrabství Clare)

Obrovské pole rozpraskaného vápence, které tvoří podstatnou část národního parku Burren, na první pohled připomíná nehostinnou měsíční krajinu. Při bližším prozkoumání však zjistíte, že v průrvách mezi vápencovými bloky se výtečně daří unikátní flóře. Podmínky pro růst rostlinstva jsou v Burrenu tak výjimečné, že v něm můžete najít sedmdesát procent z 900 původních irských rostlinných druhů. Burren se proto vyplatí navštívit obzvláště v květnu, kdy je většina jeho vegetace v plném květu.

Connemara (hrabství Galway)

Connemarský národní park je ztělesněním přírody charakteristické pro západní pobřeží irského ostrova. Snoubí se v něm jak drsnost rozeklaných skal, tak bujnost pastvin. Ze zdejší oblasti pochází jediné ryze irské koňské plemeno – Connemarský pony, které při troše štěstí můžete zahlédnout i v samotném parku. Oproti jiným parkům jsou zdejší turistické stezky velice dobře značeny.

Glenveagh (hrabství Donegal)

V samém srdci tohoto parku se nachází jezero Veagh, které je obklopeno zbytky původního dubového lesa, který kdysi pokrýval území celého Donegalu. Tento park je domovem největšího stáda jelena lesního v Irsku, ale i mnohých dalších živočichů. Pokud vám snad nebude stačit pestrost místní fauny, jistě vám učaruje podmanivá krása zdejší panenské přírody.

Killarney (hrabství Kerry)

Národní park Killarney vznikl na ochranu původních irských lesů, které se na jeho území nachází. Při pohledu na tyto lesy máte dojem, jako byste se nacházeli v době, kdy keltské mýty byly skutečností. Dobrým místem, kde začít s prozkoumáváním parku, je panské sídlo Muckross House, od kterého vede většina turistických stezek. V jeho blízkosti se nachází i tři jezera, zabírající čtvrtinu rozlohy parku, na nichž můžete lovit jak pstruhy, tak lososy.

Wicklow Mountains (hrabství Wicklow)

Jediným z parků, který neleží na západním pobřeží ostrova, je NP Wicklow Mountains. Ten najdete přibližně hodinu cesty autem na jih od Dublinu. Jeho nejnavštěvovanější částí je malebné údolí Glendalough, ve kterém se kromě jezer nachází také pozůstatky kláštera z raného středověku. Okružní túra údolím Glendalough trvá přibližně čtyři hodiny a během ní se můžete kochat nejen pohledem na nádhernou přírodu, ale i na bohatou faunu: divoké kozy, vydry, motáky či labutě zpěvné.

Podrobné informace o jednotlivých parcích, včetně odkazů na jejich individuální internetové stránky, jsou k dispozici na National Parks and Wildlife Service. Je dobré si například zjistit, zda v daném parku nebude v době vašeho pobytu probíhat nějaký lov, aby se vám nestalo, že místo tetřeva trefí vás.

Vybavení a pravidla

Turistické stezky v irských parcích i mimo ně nejsou značené tak, jak je český turista zvyklý z domova. Často chybí údaje o uražené vzdálenosti a některé trasy dokonce nebývají značeny vůbec. Proto se před tím, než se vydáte na výlet po takových stezkách, přesvědčte, že máte správnou mapu dané oblasti, ve které se dokážete orientovat. Podrobné, přehledné a aktuální mapy zprostředkovává irská společnost OSi, mnohé dokonce i v nepromokavé verzi. Na kratší, méně náročné výlety postačí mapy z řady Leisure a pro delší, náročnější túry jsou doporučeny ty z řady Discovery. Nicméně na delší, méně frekventované trasy se vyplatí si s sebou pro jistotu vzít i kompas nebo GPS.

Nesmírně důležité je samozřejmě i vhodné oblečení, mezi jehož základní nezbytně nutné položky patří:

  • Boty – kvalitní, odolné, ale zároveň i pohodlné s nesmekavou podrážkou, které fixují kotník. Obzvláště při túrách v oblastech, kde se vyskytují rašeliniště, což se stává poměrně často, se vyplatí voděodolná obuv.
  • Trekové ponožky – vyplatí se také vzít si s sebou minimálně jeden náhradní pár na převlečení. Přestože je v Irsku poměrně chladné počasí, vyskytují se i zde klíšťata. Mnozí se jejich přisátí brání nošením podkolenek, jiní nosí návleky.
  • Nepromokavé kalhoty.
  • Trika – ať už se rozhodnete pro ta s krátkým či dlouhým rukávem, neměla by být bavlněná.
  • Softshellová vrstva – vesta či tenká mikina.
  • Svrchní bunda – nepromokavá, větru odolná.

Další doporučené vybavení: baterka či čelovka; pokud trasa vede z části po silnici, reflexní vesta; píšťalka a „survival bag“ na bivakování.

V rámci turistiky je dobré dodržovat určitá pravidla, obzvlášť pokud se vydáte na výlet po jiných než turistických trasách: oznamte někomu, kam jdete a kdy přibližně se plánujete vrátit; pokud narazíte na značku „soukromý pozemek“, respektujte ji a danému pozemku se vyhněte; procházíte-li bránou, která je při vašem příchodu otevřená, nechte ji otevřenou a naopak; po silnici choďte v řadě za sebou; v případě nehody ve volné přírodě zjistěte v mapě svoji polohu a teprve potom volejte číslo pohotovostní služby 999 či 112 a žádejte horskou službu.

Další outdoorové aktivity

Pokud vás pěší turistika neláká, proč nevyzkoušet některou z jiných outdorových aktivit, pro které je irská příroda jako stvořená? Co třeba jízdu na koni či golf? Že se jedná o zábavu pouze pro ty movitější? Kdepak! Golf je sportem, který v Irsku rozhodně není zase až tak nákladný a vyjížďka na koni se vám do rozpočtu snad také vejde (půl hodiny jízdy ve volné přírodě stojí přibližně 750 Kč). Určitě bude stát za to, ať už se na koňském hřbetu budete prohánět po písčitých plážích nebo rozlehlých lukách.

Informace o golfu v Irsku (kde ho provozovat a na kolik vás to přijde) najdete na internetových stránkách Ireland Golf, o jezdeckých organizacích pak třeba na AIRE.

Neobvyklou činností, kterou můžete v Irsku taktéž vyzkoušet, je jeskyňaření, a to i pokud s ním nemáte předchozí zkušenosti. Nejpříhodnější podmínky pro speleologii jsou v krasové oblasti Burren, kde se nachází i nejdelší jeskyně v Irsku, Pollnagollum. Podrobné informace o krasových oblastech, prohlídkách a vybavení vám jistě ochotně poskytnou členové irské speleologické unie. Irsko je také rájem pro pozorování ptactva. Hnízdí zde velké množství ptactva, které v Čechách mimo zoologické zahrady či muzea jistě jen tak neuvidíte. O různých druzích ptáků a oblastech, kde je pozorovat, se dočtete na Bird Watching Ireland.

Budete-li si v Irsku chtít odpočinout, tak je pro vás ideální aktivitou rybolov na jednom z mnohých jezer či horká koupel s mořskými řasami, kterou nabízí především lázeňská zařízení na západním pobřeží ostrova (Leenaun, ostrov Inishbofin). Koupel v řasách je ideálním způsobem jak detoxikovat váš organismus a ke všemu má i blahodárné účinky na pleť. Vzhledem k vysokému obsahu jódu se ovšem nedoporučuje jedincům s poruchami štítné žlázy. K chytání ryb vám pak bude stačit trocha trpělivosti a především volný čas. Tato činnost se dá provozovat jak prostřednictvím různých organizací či spolků, tak i soukromě. Pokud budete chtít lovit na jezerech či řekách, je důležité se předem informovat, zda je nutné mít pro danou oblast povolenku. To zjistíte na Fishing In Ireland.

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Irska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.