Irsko - praktické informace

Celní limity - Lékařská péče - Otevírací doba - Časový posun - Důležité kontakty

Celní limity

V případě, že do Irska přivezete zboží zakoupené v jiné členské zemi Evropské unie, nebudete muset znovu platit daň z přidané hodnoty, pokud prokážete, že je dané zboží určeno pouze pro vaši potřebu.

Leťte do Irska v dobré partě

Povolené limity pro dovoz

Zboží Maximální povolená množství
Cigarety 800 kusů
Cigarilla 400 kusů
Doutníky 200 kusů
Tabák 1 kg
Destiláty (whiskey, vodka, gin, atd.) 10 litrů
Likéry 20 litrů
Víno 90 litrů
Šumivá vína, šampaňské 60 litrů
Pivo 110 litrů

Pokud je množství vámi dováženého zboží nižší či stejné jako údaje uvedené v tabulce, má se za to, že je určeno pro vaši vlastní potřebu. Tyto povolené limity se nevztahují na osoby mladší sedmnácti let.

Dovoz mléčných či masných výrobků

Tyto produkty musí být vyrobeny v souladu s platnými nařízeními EU, určeny pouze k vaší vlastní spotřebě a jejich množství by nemělo překročit 10 Kg. Povoleno je dovážet pouze takové zboží, které je běžně k dostání v zemi původu a které je v původním obalu, na němž je označení garance kvality a nezávadnosti.

Dovoz malých domácích zvířat a rostlin

Rostliny je do Irska zakázáno přivážet, pokud vám nebyla udělena speciální výjimka. Aktuální předpisy, kterými se řídí dovoz malých zvířat, naleznete na webu Ministerstva zemědělství.

Zakázané položky

Některé věci se do Irska nesmí dovážet vůbec nebo pouze pokud je vám udělena výjimka. Základní položky, kterých se to týká, jsou střelné zbraně, střelivo, výbušniny a jakákoliv pyrotechnika (včetně prskavek), útočné zbraně, nemravné a obscénní materiály (erotické knihy, časopisy, fotografie či videokazety), rostliny a jejich cibulky, živá či mrtvá zvířata (včetně koček a psů), ptactvo, drůbež a vejce, ohrožené druhy zvířat, maso, mléko, masné a mléčné výrobky a některé další potraviny, seno a sláma (i pokud je použijete jako balícího materiálu).

Lékařská péče

Před vaší cestou do Irska je dobré se přesvědčit, že máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, díky němuž vám budou refundovány eventuelní náklady za poskytnutí nutné zdravotní péče. Seznam smluvních nemocnic a lékařů je možné získat na pobočce irského Zdravotního úřadu (Health Board). Pokud budete nuceni za poskytnutí péče či léky v Irsku platit hotově, uschovejte si originály dokladů o úhradě, které pak předáte na pobočce své pojišťovny v ČR. Podrobné informace o zdravotní péči při pobytu v Irsku v češtině naleznete na webu Centra mezistátních úhrad.

Otevírací doba

Běžné obchody ve větších městech mívají otevřeno po celý týden s tím, že nejdelší otevírací doba je ve čtvrtek (9:00–20:00). Kratší provozní dobu mají banky. Většina jich je otevřena pět dní v týdnu, od 10:00 hodin do 16:00 hodin. Čím menší je město, které v Irsku navštívíte, tím je pravděpodobnější, že tamní obchody budou otevřeny po kratší dobu. Existují však také výjimky, proto je dobré se zeptat místních. Během státních svátků (bank holidays) má většina obchodů zavřeno.

Časový posun

Jelikož Irsko používá letní čas, je zde po celý rok o jednu hodinu méně než v České republice.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Irsku

57 Northumberland Road
Ballsbridge, Dublin
tel: +353/(0)1/6681135, 6681343
Nouzová linka: +353(0)876289055
e-mail: dublin@embassy.mzv.cz
web: Velvyslanectví České republiky v Irsku

Velvyslanectví Irska v ČR

Tržiště 13, 118 00 Praha 1
tel: 257011280
e-mail: pragueembassy@dfa.ie
web: Velvyslanectví Irska v ČR

Služba turistům v nouzi

Irish Tourist Assitance Service
6-7 Hannover Street East
Dublin 2
tel: +353/(0)1/890365700
web: Irish Tourist Assitance Service

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Irska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.