Měna a ceny v Irsku

Platba kartou - Bankomaty - Banky - Nákup jídla a pití - Trhy

Od roku 2002 je oficiální měnou Irské republiky euro (v Severním Irsku se stále platí britskou librou). Dříve se zde platilo irskou librou (Irish punt), která byla se zavedením eura stažena z oběhu. Nejvyšší hodnotou bankovky, se kterou se v Irsku běžně setkáte, je €50. Při platbě €100 se na vás už většina prodejců v normálních obchodech bude dívat s podezřením a někteří ji ani nebudou chtít přijmout.

Leťte do Irska v dobré partě

Aktuální kurzy ČNB:

  • Euro: 1 EUR = 25.17 CZK

Platba kartou a cestovními šeky

Ve větších městech můžete bez problémů platit kreditní kartou, a to jak v obchodech, tak v restauracích. V menších městech a vesničkách můžete mít s tímto způsobem placení ovšem problémy, a proto je doporučeno se například u poskytovatele ubytování předem informovat, jak na tom daná lokalita je. Platba cestovními šeky už není tak rozšířená, jak tomu bylo dříve.

Bankomaty

Výběr z bankomatů je v Irsku možný ve všech větších městech. Bankomaty bývají označeny nápisem ATM. Někdy je také možné vybrat si peníze při platbě v obchodech či na benzínových pumpách, o této možnosti je ale nutné se informovat v každém obchodě zvlášť.

Banky

Většina bank má otevřeno od pondělí do pátku, a to od 10:00 do 16:00, případně 16:30.

Nákup jídla a pití

V Irsku bez problémů najdete supermarkety obchodních řetězců, které se nachází i v Čechách, jako například Tesco, Lidl a Aldi (sortiment Lidlu a Aldi je téměř identický). Mezi místní supermarkety patří Supervalu, Dunnes Stores, které jsou cenově podobné Tescu, nebo Superquinn, který je o něco dražší. Skoro na každém rohu v centrech měst bývá také malý Spar či Centra, ale tam nakoupíte spíše jen základní potraviny, a to dráž než ve větších obchodech.

Velká města jako Dublin a Cork jsou známá dostupností exotických potravin, které můžete nakoupit v některém z mnoha etnických obchůdků. A pokud se vám snad zasteskne po českých potravinách, tak v Dublinu i Corku jsou slovenské obchody prodávající český sortiment zboží.

Z alkoholu bývá v irských obchodech k volnému prodeji jen pivo a víno, a to pouze ve vymezených hodinách (po–so 10:30–22:00, ne 10:30–17:00). Tvrdý alkohol je k dispozici buď u pultového prodeje nebo ve speciálních obchodech (tzv. off-licence).

Trhy

V průběhu celého roku se po celém území Irska konají různé trhy, na kterých si můžete zakoupit místní čerstvé maso, zeleninu, ale i domácí pečivo. Jeden takový se koná v dublinské čtvrti Temple Bar v centru města každou sobotu. V Dublinu stojí také za to navštívit tržnici v Moore Street (severní strana města), ne snad kvůli nabízenému zboží, ale spíše kvůli vyřídilce tamních prodejců.

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Irska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.