Svahilština – jazyk Tanzanie a východní Afriky

Česko-svahilský slovník (on-line překladač)

Lidé různých kmenů mluvili různými africkými jazyky (převážně ze skupiny bantuských jazyků – viz níže). Dnes je ale v celé Tanzanii rozšířena svahilština. Jedná se o jazyk afro-arabského původu, který vznikl vzájemnou komunikací mezi místními obyvateli a obchodníky z Arábie. Není těžké naučit se základní slovíčka, velkou výhodou je jednoduchá výslovnost. V podstatě platí, že jak se slovo píše, tak se také čte. Je pak docela legrační, když se vám místní snaží něco vyhláskovat v angličtině a přitom hláskování v češtině a svahilštině je stejné.

Leťte do Tanzanie v dobré partě

Obyvatelé velmi ocení, pokud je v jejich jazyce alespoň pozdravíte. Tanzanský pozdrav se skládá z mnoha zdvořilostních otázek a odpovědí. Nemůžete ale nic zkazit, začněte-li pozdravem JAMBO (lze přeložit jako ahoj). Pro starší a vážené osoby je lépe použít SHIKAMOO [šikamó], na což vám osoba odpoví MARAHABA. Může se vám stát, že děti vás budou zdravit Shikamoo, ale v bílých koridorech to bude spíše „give me money!“.

Po pozdravení následuje otázka Habari? (Jak se máš?) nebo Habari za leo? (Jak se dnes máš?) a desítky dalších obměn. Odpověď je v každém případě Nzuri nebo Salama, tedy dobře! Jak jinak. :)

Slovíčka, která by vás zajímala, si lze snadno najít v on-line svahilsko-anglickém slovníku.

Autorkou textu je Ilona Bittnerová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.