Jazyky v Irsku

Irština – Angličtina – Irská vyřídilka – Základní irské fráze – Základní názvy pro turisty

Česko-irský slovník (on-line překladač)

Irština

Historie irštiny

Irština patří mezi jazyky s nejstarší dochovanou lidovou slovesností. V minulosti byla hlavním dorozumívacím prostředkem obyvatel ostrova, ale vlivem různých historických událostí došlo postupně k poklesu počtu jejích mluvčích. Nejvýznamnějšími činiteli, kteří se na úpadku irštiny podíleli, byla anglická a později i britská nadvláda a hladomor v devatenáctém století.

Leťte do Irska v dobré partě

Britská vláda se na poklesu podílela tím, že uzákonila kampaň na systematické potlačení irského jazyka, a hladomor se na jazyce podepsal tím, že postihl převážně irsky mluvící oblasti. Počet mluvčích následně klesl na necelých 15 % a irština se tak v Irsku stala menšinovým jazykem. Tak je tomu i dnes, tedy až na oblasti souhrnně označované jako Gaeltacht, kde má irština stále převahu (tyto oblasti se nachází především na západním pobřeží ostrova).

Současnost

Na podporu obnovy irské kultury a jazyka vzniklo na konci devatenáctého století národní obrození, které bylo aktivní hlavně v období vzniku samostatného státu. Díky němu je dnes také, dle irské ústavy, irština národním a prvním oficiálním jazykem v Irsku. Jako mateřský jazyk ji používá přibližně 94 tisíc obyvatel, a těch, kteří si ji osvojili jako druhý jazyk, je v zemi zhruba 1,77 milionu. Irština byla také uznána jako menšinový jazyk v Severním Irsku a Kanadě (oblast Newfoundland) a v roce 2007 ji Evropská unie akceptovala jako jeden ze svých oficiálních jazyků.

V Irsku je irština povinným předmětem státních maturit. Irové si ale často stěžují na to, jakým způsobem je na školách vyučována. Kvůli obtížnosti jazyka by prý mnozí uvítali nějakou reformu výuky nebo aspoň pořádné učebnice, které by irskou gramatiku srozumitelně vysvětlily. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí má pocit, že jsou do irštiny nuceni a také díky rozšířenosti angličtiny, jich velké procento přestává po složení maturity tento jazyk používat a co se naučili, rychle zapomínají.

Jestli je irština vskutku složitý jazyk, se můžete přesvědčit sami. V Čechách, kde se jazyk těší značné oblibě, se irština vyučuje jak v soukromých jazykových kurzech, tak v rámci studijních programů na Univerzitě Karlově a Univerzitě Palackého. Nicméně se připravte na přetrvávající nedostatek česko-irských materiálů, jako jsou například slovníky.

Angličtina

Navzdory tomu, že prvním oficiálním jazykem v Irsku je irština, převážná většina obyvatel mluví druhým oficiálním jazykem, angličtinou. Nemusíte tak mít strach, že byste se v Irsku v rámci svého pobytu nedomluvili. Irská angličtina neboli hiberno-angličtina, má ovšem i svá specifika. Nejvíce se od standardní angličtiny liší svou výslovností. Turistům či přistěhovalcům tak nějaký čas trvá, než si na neobvyklou výslovnost přivyknou. Mnozí pak zažívají obtíže při odhadování významu slov přejatých z irštiny (např. Taoiseach/Předseda vlády). S porozuměním hiberno-angličtině však jistě nebudete mít takové problémy jako u irštiny.

Typická irská vyřídilka

Bez ohledu na to, jakým jazykem s vámi budou Irové chtít komunikovat, buďte připraveni na jejich "vyřídilku". Ke slovu se mnohdy dostanete pouze tehdy, když se váš společník bude chtít nadechnout nebo napít. Výřečnost, pro kterou jsou Irové proslulí, prý však mohou turisté získat také, a to tehdy, když políbí bájný kámen v Blarney. Tato procedura ovšem není až tak jednoduchá, jak se zdá. Onen kámen se totiž nachází v klenbě hradního ochozu a dostanete se k němu pouze, když se v poloze na zádech dírou v tomto ochozu nakloníte směrem dolů. I když turisty při tomto krkolomném kousku jistí zaměstnanec hradu, občas se stane, že některé z nenadání přepadne chorobný strach z výšek.

Základní irské fráze

Česky Irsky
Dobrý den!
Odpověď:
Dia dhuit/dhaoibh! (doslova Bůh tobě/vám)
Dia is Muire dhuit/dhaoibh! (doslova Bůh a Marie tobě/vám)
Nashledanou! Slán!
Jak se máš? Conas tá tú?
Mám se dobře. Tá mé go maith.
Děkuji. Go raibh maith agat/agaibh.
Prosím. Le do thoil/Le bhúr dtoil.
Nerozumím!? Ní thuigim!?
Nemluvím irsky. Níl Gaeilge agam.
Mluvíte anglicky? An bhfuil Bearla agat?
Nazdraví! Sláinte!
Whiskey uisce beatha
Pinta piva Pionta beoir
Ještě jednou! Arís!
Otevřeno Oscailte
Zavřeno Dúnta
Toalety an leithreas
Muži Fir
Ženy Mná
Policie An Garda Síochána (zkráceně Garda)
Státní autobusová společnost Bus Éireann
Státní železniční doprava Iarnród Éireann

Slovníček základních názvů pro turisty v irštině

Česky Irsky
centrum města an lár
hora slieve
hora, vrchol ben
hrad dún
jezero lough
kopec knock
kostel kil
město bal
Česky Irsky
ostrov innis
pevnost cashel
pláž an trá
skála carrick
vchod bealach isteach
vodopád ass
východ bealach amach

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena. Případné připomínky můžete zaslat na e-mail petr@mundo.cz.

Leťte do Irska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.