Irská kultura - hudba a knihy

Tradiční hudba - Populární hudba a festivaly - Literatura

Kdo by neznal pořekadlo „co Čech, to muzikant“. Bez ohledu na to, jak je tomu v Čechách s hudebním nadáním doopravdy, toto pořekadlo platí v Irsku u jeho obyvatel dvojnásob. Tradiční irská hudba je na smaragdovém ostrově, v pozitivním slova smyslu, všudypřítomná. Místem, kde se s ní setkáte nejčastěji, je samozřejmě útulné prostředí nejedné z hospůdek, ať již se jedná o ty ve velkých městech či v bohem zapomenutých končinách.

Leťte do Irska v dobré partě

Předtím, než si mnozí hudebníci troufnou předvést své umění během tradičních hospodských hudebních setkání (tzv. sessions), pilují své dovednosti nejen doma, ale i v ulicích větších měst. O tom se můžete přesvědčit nejen zhlédnutím irského filmu Once, ale především pak na vlastní oči při vaší návštěvě. V centru Dublinu je k tomu ideální ulice Grafton Street.

Tradiční hudba

Tradiční irská lidová hudba je příznačná svým unikátním rytmem, působivou melodií a nástroji, na které se hraje. Mezi ty patří nám známé housle, flétna, píšťala a kytara, ale i méně známý irský bubínek (bodhrán) nebo irské dudy (uillean pipes). Repertoár irských hudebníků je vždy velice pestrý a díky různým variacím hraných melodií snad téměř nekonečný. Hudba se liší podle toho, zda je hrána pouze k poslechu či zda doprovází typické irské tance. CD s tradiční hudbou koupíte v Irsku v každém větším městě. Z dublinských obchodů, které jsou v centru města, mají největší výběr v Celtic Note (14/15 Nassau Street), Claddagh Records (2 Cecilia Street), a Gael Linn (35 Dame Street).

Irská lidová hudba se těší značné oblibě i v Čechách, o čemž svědčí množství českých kapel, které se jí věnovaly či stále věnují. Pokud se vám po ní tedy bude stýskat, proč si neposlechnout Asonanci, Bandshees, Czeltic, Dún an Doras, Goblin či Irish Dew?

Populární hudba a festivaly

Irsko není ovšem známé jen díky své lidové hudbě. Světovou proslulost na hudebním poli získali i zpěváci a kapely věnující se jiným žánrům – především pak hudbě populární. Každý snad jistě někdy slyšel píseň od U2 či Eithne Ní Bhraonáin, která vystupuje pod jménem Enya. Mladším generacím pak budou jistě známé kapely Westlife, Boyzone nebo Snow Patrol. Hudbu těchto a mnohých dalších irských kapel si pak v Irsku můžete poslechnout naživo v rámci jejich jednotlivých koncertů, nebo na některém z četných hudebních festivalů, které se v Irsku každoročně konají. Mezi ty neznámější patří Electric Picnic a Oxegen.

Podrobné informace o různých hudebních festivalech tradiční i populární hudby, které se v Irsku pořádají, najdete na Music Festivals Ireland.

Literární poklady smaragdového ostrova

Irská literární tvorba se od té hudební svou pestrostí prakticky neliší. Přestože jsou Irové malý národ, můžou se pochlubit hned čtyřmi držiteli Nobelovy ceny za literaturu. Tu za svou tvorbu získali W. B. Yeats, G. B. Shaw, Samuel Beckett a Seamus Heaney. Zdejší literární tvorba je obzvláště bohatá, protože čerpá z mnohých tradic, místních i přejatých, a je zaznamenávána jak v irštině, tak i v angličtině. Jelikož díla mnohých zdejších autorů byla a jsou psána v angličtině, mnozí čtenáři si leckdy ani neuvědomí, že se jedná o díla irská. To platí například o Gulliverových cestách Jonathana Swifta nebo Drákulovi Brama Stokera.

Výčet děl irských spisovatelů, které stojí za přečtení, by byl pravděpodobně nekonečný. Za zmínku ovšem určitě stojí tvorba Jamese Joyce, Flanna O’Briena, Elizabeth Bowenové, Johna McGaherna, Franka O’Connora či současných autorů Sebastiana Barryho, Johna Banvilla a Anne Enrightové. Irové jsou na svůj literární odkaz náležitě hrdí a velebí ho též v rámci různých literárních festivalů, které se vyplatí navštívit. S jejich výběrem vám pomohou internetové stránky Asociace irských festivalů.

Pokud si při vaší návštěvě Irska budete chtít dílo nějakého irského autora koupit, vyplatí se v Dublinu navštívit obchod Chapters (Parnell Street). V něm najdete nejen oddělení nových knih, ale i second hand sekci, která nabízí knihy téměř nové za velice slušné ceny (většina románů vás vyjde na pět euro za kus).

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Irska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.