Skotsko - praktické informace

Elektřina - Internet - Telefon - Čas - Kouření - Spropitné

Elektřina

Ze zásuvky jde klasických 220 V, problémem ale můžou být hranaté zdířky, na které je pro české přístroje potřeba redukce. Tu je možné zakoupit například v levných obchodech s domácími potřebami. Mnoho poskytovatelů ubytovaní je také prodává na recepci.

Jeďte do Skotska v dobré partě

Internet

Přístup na internet lze ve větších městech najít bez problémů. Existují zde internetové kavárny a případně je možné navštívit veřejnou knihovnu, kde lze použít počítač zdarma. Vcelku běžnou součástí služeb mnoha pohostinství a ubytovacích zařízení je bezdrátový internet. Problém může nastat v odlehlejších oblastech. V případě nouze dobře funguje mobilní pokrytí, může to ale být přes český telefon dost drahá záležitost.

Telefon

Předvolba pro volání do Skotska je stejná jako pro Velkou Británii, tedy +44. Pokud potřebujete policii, hasiče nebo záchranku, vytočte 999. Český konzulát v Edinburghu je dostupný na čísle 0131 447 9509.

Mobilní pokrytí je na dobré úrovni, pokud se tedy netouláte kompletně mimo civilizaci. Jestli chcete hodně telefonovat, tak se vyplatí koupit místní sim kartu s volnými minutami a dobíjet podle potřeby. Prodávají se tu sady i s primitivním telefonem za pár liber.

Čas

Časový posun oproti ČR je pouze o jednu hodinu dozadu, takže nic dramatického.

Kouření

Kouření je zakázáno ve všech uzavřených i částečně uzavřených veřejných prostorách. Na cigaretu si musíte dojít ven na čerstvý vzduch.

Spropitné

Dýška se dávají pouze v kavárnách a restauracích s obsluhou u stolů. Výše je na vašem uvážení, 10–15 % neurazí. V barech se dýška nedávají.

Autorem textu je Josef Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.