Počasí ve Skotsku

Asi nikdo nejede do Skotska, aby si užil sluníčka. Prší tady často a vydatně. Západní pobřeží je obecně více deštivé než to východní díky převládajícímu směru větru od Atlantického oceánu. Relativně nejsušší bývají jaro a podzim, léto může být deštivější. V zimě posledních pár let běžně padá sníh a teploty klesají i vcelku hluboko pod nulu. To většinou vyúsťuje v slušnou dopravní kalamitu, kdy vůbec nic nefunguje. Extrémně dlouhé noci pak jenom přidávají k depresivnímu zimnímu koloritu.

Jeďte do Skotska v dobré partě

Tradičně se v rámci Skotska mluví o mírném klimatu, ale občasné extrémy se stávají normou. Místní lidé hrdě prohlašují, že není problém během jednoho dne (někdy i hodiny) zažít všechna čtyři roční období. To je samozřejmě trochu přehnané, sníh opravdu padá jenom v zimě. Je dobré se před návštěvou psychologicky připravit na to, že počasí může být na draka a hlavně je nutné vzít si nepromokavé oblečení. Deštník moc nepomůže, neboť většinou dost fouká vítr.

Hlavně pozitivně

Pozitivní rozhodně je, že nehrozí úmorná vedra. Místní počasí je také aktivní součástí scenérie a celého zážitku. Dramatická oblačnost ráda pózuje fotografům a mlhavé opary dodávají krajině zadumaný a tajemný ráz. A rychlé střídání deště a slunce vyčaruje nádherné duhy i několikrát za den.

Když slunce přece jen občas převezme vládu nad Skotskem, tak člověku srdce radostí poskočí, i když to je třeba jen na pár minut. I zde ale slunečné počasí někdy vydrží i několik dní. Parky se pak zaplní lidmi a všeobecně zavládne univerzálně pozitivní nálada. Vzít si s sebou krém na opalování se rozhodně doporučuje, ani zde není radno sluneční paprsky podceňovat.

Haar

Na východním pobřeží Skotska počasí občas vykouzlí ještě jednu místní specialitu v podobě mlhy zvané Haar. Když se v Čechách řekne, že je mlha jako mlíko, tak v případě „Haaru“ je spíš jako hustá smetana. Procházka v tomto bílém světě je docela zajímavým zážitkem.

Aktuální počasí ve Skotsku a předpověď počasí na tři dny

Edinburgh, Velká Británie a Severní Irsko

Polojasno
Nyní
15 °C
Polojasno
2 m/s ←
Oblačno
Dnes
16 °C | 14 °C
Oblačno
Zataženo
Zítra
16 °C | 13 °C
Zataženo
Jasno
Čtvrtek
21 °C | 11 °C
Jasno
Oblačno
Pátek
20 °C | 13 °C
Oblačno

Autorem textu je Josef Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.